ترانه علیدوستی از شکایت مهدی کوشکی و حبیب رضایی علیه خودش خبر داد

 ترانه علیدوستی در جشنواره کن امسالترانه علیدوستی، بازیگر و یکی از اعضای کمیته مستقلی که برای پیگیری «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» در سینما و تئاتر تشکیل شده، روز چهارشنبه، ۸ تیر، خبر داد که حبیب رضایی و مهدی کوشکی، ازجمله بازیگرانی که به آزار جنسی متهم شده‌اند، از وی شکایت کرده‌اند.

خانم علیدوستی در صفجه اینستاگرام خود نوشت که دو شکایت از او «از طرف آقایان حبیب رضایی ‌و مهدی کوشکی» و به‌اتهام «افترا و نشر اکاذیب» در قوه قضائیه ثبت شده است.
مهدی کوشکیتابستان سال گذشته چند روایت از «آزارگری» و «تعرض» حبیب رضایی، بازیگر سرشناس، نسبت به دیگران در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان منتشر شده بود. اردیبهشت امسال نیز روایت دیگری در شبکه‌های اجتماعی از مهدی کوشکی، بازیگر و کارگردان تئاتر، به‌ عنوان «آزارگر جنسی» منتشر شد.
موضوع آزار جنسی در سینما و تئاتر پس از آن بالا گرفت که در پی افشاگری برخی بازیگران و سینماگران زن علیه برخی مردان سینما، ده‌ها تن از زنان سینماگر در فروردین سال جاری بیانیه‌ای اعتراضی در این باره منتشر کردند.

این زنان سینماگر در بیانیه‌ خود اعلام کردند در سازوکار سینمای ایران «هر فرد صاحب قدرت و شهرتی» می‌تواند «از موقعیت خود برای قلدری، تهدید، توهین، تحقیر و تعرض به زنان بهره‌برداری کند، بی‌‌آن‌که نهادهای قانونی، اصناف خانه سینما، سینماگران و منتقدان آن‌ها را وادار به پاسخ‌گویی و پذیرش مسئولیت کارشان کنند».

پس از آن، پنج سینماگر زن کمیته مستقلی برای پیگیری موارد «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» در سینما و تئاتر تشکیل داده‌اند که ترانه علیدوستی نیز یکی از آنان است.

هانیه توسلی، سمیه میرشمسی، غزاله معتمد و مارال جیرانی دیگر اعضای این کمیته مستقل هستند که قرار است با کمک حقوقدانان و مشاوران، مطالبات مندرج در بیانیه سینماگران زن را پیگیری کنند.

ترانه علیدوستی درپیام اینستاگرامی امروز خود، با اظهار امیدواری به ایستادن در «سمت درست تاریخ»، نوشته است: «ضمن به‌حق دانستن فعالیت‌های این روزهایمان به‌عنوان نماینده بیش از هشتصد زن سینماگر، با کمال میل در این خصوص از خودم دفاع خواهم کرد و بر سر مواضعم خواهم ایستاد.»
+64
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  موفق باشید. تو جامعه ایران، در مقابل مرد ایستادگی کردن، شهامت میخواد و شما پنج تن دارید. موفق باشید
  10
  41
  ‌چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.