روش بحث‌انگیز انتقال بازیکنان و فسخ قرارداد در لیگ برتر فوتبال ایران

عکس از آرشیودویچه وله: بازار نقل وانتقال فوتبالیست‌ها با عقد و فسخ قراردادها در لیگ برتر ایران در آستانه فصل جدید در جریان است. اما نحوه فعالیت این بازار پرسش‌های فراوانی برانگیخته است.

پیچیدگی شرایط نقل و انتقالات فوتبالیست‌ها و مربیان در لیگ برتر فوتبال ایران در دهه‌های اخیر یکی از مشکلات اساسی در فوت‍بال حرفه‌ای ایران بوده است.

عدم وجود شفافیت در بودجه مالی باشگاه‌ها و تامین مخارج تیم‌ها با ایجاد بده‌کاری‌های حاصل از این معضل، همواره گریبان‌گیر تیم‌های فوتبال مطرح در عرصه ملی و بین‌المللی شده است.

شکایت فوتبالیست‌ها و مربیان تیم‌های لیگ برتر فوتبال ایران به نهادی‌های قانونی و نیز به فدراسیون جهانی فوتبال فیفا به علت عدم دریافت حقوق تعیین شده خود بر مبنای قرارداد با باشگاه، از موضوعات پایان‌ناپذیر در فوتبال ایران است.

اما حال مشکلات جدیدی نیز به این وضعیت پیچیده در بازار فوتبال باشگاهی ایران اضافه شده است. مدیرعامل باشگاه پیکان در لیگ برتر ایران، امیر عطابخش، از فسخ یک‌طرفه قرارداد از سوی بازیکن با هدف رفتن به یک تیم دیگر به عنوان یک "راه‌کار"، گله‌مند است.

او در گفت‌و‌گو با رسانه‌های داخلی در ایران می‌گوید: «بازیکن ملی پوش امید ما یک‌طرفه قراردادش را فسخ کرده است، چون می‌خواهد با وجود محرومیت چهار ماهه به باشگاه دیگری برود و قرارداد چندین برابری ببندد.»

مدیرعامل باشگاه پیکان ادامه می‌دهد: «وقتی این آشفته بازار را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که مدیر برنامه‌ها به بازیکنان خط می‌دهند که چه کار کنند و چه قیمت‌هایی اعلام کنند. متاسفانه قوانین بازدارنده ما در این زمینه ایراد دارند. قراردادهای ما سفت و محکم بسته می‌شوند، اما مجازات فسخ غیر موجه قرارداد، بازدارنده نیست.»

امیر عطابخش در مورد سطح منطقی مالی قرارداد پیرامون میزان درآمد بازیکنان برجسته لیگ برتر معتقد است: «یک بازیکن خوب لیگ برتر نهایتا باید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار دستمزد بگیرد. این یعنی ۶ میلیارد تومان. البته الان یک بازیکن قرارداد ۲۲ میلیارد تومانی بسته است.»

این در حالی است که شماری از کارشناسان فوتبال باشگاهی ایران معتقدند که در بسیاری از موارد بازیکنان تمام حقوق خود را طبق قرارداد دریافت نمی‌کنند. گفته می‌شود که مدیران برنامه بازیکنان و مسئولان باشگاه‌ها نیز حساب و کتاب‌های "ویژه‌ای" برای کسب "سهم" خود در مبالغ قرادادی فوتبالیست‌ها دارند.
+0
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.