اشپیگل: حکومت سوریه بزرگترین تولیدکننده ماده مخدر بسیار اعتیادآور «کپتاگون»

العربیه: مجله آلمانی «اشپیگل» در مقاله‌ای تحقیقی پرده از این حقیقت برداشته که رژیم بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه با بهره‌برداری از وضعیت آشفته کشورش و حمایت ایران و روسیه خود را به بزرگترین حکومت تولیدکننده مواد مخدر در جهان تبدیل کرده است.

بنا بر این گزارش، رژیم اسد اکنون به بزرگترین تولیدکننده «کپتاگون» که ماده مخدری بسیار اعتیادآور است بدل گشته است. اهمیت تجارت مواد مخدر برای رژیم اسد به اندازه‌ای است که عمده تولید و توزیع آن را «لشکر چهارم زرهی» که واحد نخبه ارتش سوریه است بر عهده دارد.

آنچه موجب گزارش اخیر «اشپیگل» شده، به جریان افتادن پرونده‌ای قضایی در ایالت نوردراین-وستفالن در غرب آلمان است، که دادستانی در تلاش است ثابت کند که یک باند محلی در واقع بخشی از یک شبکه بسیار بزرگتر قاچاق مواد مخدر است که سر رشته‌اش به سوریه می‌رسد.

در سالیان اخیر مقامات امنیتی کشورهای مختلف توانسته‌اند محموله‌های عظیم کپتاگون فرستاده‌شده از سوریه را در دریا توقیف کنند. به عنوان مثال، در 1 ژوئیه 2020 مقامات ایتالیایی 84 میلیون قرص به ارزش خرده‌فروشی تقریباً یک میلیارد یورو را در سالرنو کشف و ضبط کردند.

در آوریل 2020، گمرک مصر یک محموله کپتاگون و حشیش در یک کانتینر شرکتی سوری که متعلق به یکی از پسرعموهای اسد بود را توقیف کرد. در مارس 2021 نیز محموله‌ای با بیش از 94 میلیون قرص کپتاگون در مالزی توقیف شد.

جوئل ریبرن، نماینده ویژه اسبق آمریکا در امور سوریه، در این باره به مجله آلمانی گفته کپتاگون «مهمترین کالای صادراتی رژیم اسد» است، و تاکید کرده: «به باور من، رژیم اسد بدون درآمدهای حاصل از فروش کپتاگون سقوط می‌کند.»

به گزارش «اشپیگل»، ارزش کل کپتاگون صادراتی رژیم سوریه در سال 2021 بالغ بر 5.7 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که صادرات قانونی این کشور در آن سال تنها حدود 860 میلیون دلار بود.
+29
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  تعجبی نداره ، یه راه برای به آشوب کشیدن بقیه کشورها
  0
  23
  ‌چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران
  اشپیگل یادش رفته که افغانستان قبل از اشغال و تجاوز نیروهای آمریکایی به خاکش ۲۰ درصد افیون جهان رو تولید می‌کرد و بعد از ۲۰ سال اشغال نظامی و تحت نظر نیروهای آمریکایی شد بزرگترین تولید کننده و صادر کننده افیون و هروئین جهان با ۹۵ درصد تولید جهانی، اشپیگل اسمش روشه اشپیگل
  18
  12
  ‌چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  shirzan - برلین، آلمان
  [::لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران::]. خوب حالا یعنی چی، یعنی چون در افغانستان این کار میشده الان این عمل در سوریه مجازه؟ از این گذشته شما همه نسخه های سابق اشپیگل رو خوندی میدونی که در اون زمان در مورد افغانستان این مورد گزارش شده یا نشده
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران
  [::shirzan - برلین، آلمان::]. نه داداش من با چشم پوشی از کثافت کاریهای بعضی و زوم کردن رو کثافت کاری های بعضی دیگه مشکل دارم همین کاری که اشپیگل بر وزن پشکل داره میکنه و گرنه گور بابای سوریه و آمریکا هر دوشون از یه قماشن
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.