۱۰ثانیه ایستادن روی یک پا می تواند نشانگر وضعیت سلامت شما باشد

دویچه وله: محققان می‌گویند توانایی ایستادن روی یک پا به‌مدت حداقل ۱۰ ثانیه می‌تواند نشانگر وضعیت سلامت کلی شما باشد.

به‌نوشته نشریه Healthline؛ یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که توانایی یا عدم توانایی شما در انجام این کار ممکن است پیش‌بینی کند که آیا احتمال مرگ شما در ۱۰ سال آینده بیشتر است یا خیر. به همین دلیل است که یک تیم بین‌المللی از محققان می‌گویند این آزمایش ۱۰ ثانیه‌ای باید بخشی از بررسی‌های معمول سلامت برای همه افراد میانسال باشد.

با افزایش سن، انعطاف‌پذیری و تعادل ما کاهش می‌یابد. تعادل در ابتدای دهه ۵۰ زندگی ما دشوارتر می‌شود و می‌تواند به سرعت کاهش یابد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی ، زمین‌خوردن دومین عامل اصلی مرگ‌ومیر ناشی از جراحات غیرعمدی در سراسر جهان است.

مطالعه اخیر محققان شامل ۱۷۰۲ شرکت‌کننده برزیلی ۵۱ تا ۷۵ ساله با میانگین سنی ۶۱ سال بود. حدود دو سوم شرکت‌کنندگان مرد بودند.

پس از درنظرگرفتن سن، جنس و بیماری‌های زمینه‌ای، ناتوانی در ایستادن با یک پا به مدت ۱۰ ثانیه با افزایش ۸۴ درصدی خطر مرگ به هر علتی در طی یک دوره پیگیری ۷ ساله همراه بود.

به‌طورمعمول، یک فرد در ۵۰ سالگی باید بتواند حدود ۴۰ ثانیه روی یک پا تعادل خود را حفظ کند. به‌گفته محققان تعادل یک موضوع چند‌بعدی است و با علل متعددی مانند بیماری‌های عصبی، مشکلات ارتوپدی، بینایی، سبک زندگی بی‌تحرک، زمان واکنش، وضعیت شناختی و سایر مشکلات سلامتی ارتباط دارد. پس اگر حفظ تعادل روی یک پا دشوار است، باید به سلامت کلی بدن نگاه کرد.

در مطالعه اخیر و در میان کسانی که نمی‌توانستند روی یک پا بایستند، چاقی، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا نمایه چربی خون ناسالم بیشتر وجود داشت. دیابت نوع ۲ در این گروه سه برابر بیشتر بود.

اما چه چیزی باعث عدم تعادل می‌شود؟ تعادل می‌تواند تحت تاثیر تنگی‌نخاعی، اعصاب فشرده شده یا رادیکولوپاتی‌ها قرار گیرد. به‌گفته متخصصان، مصرف طولانی‌مدت الکل همچنین می‌تواند به‌دلیل آتروفی قسمت مخچه مغز باعث ایجاد مشکلات تعادل شود. مشکلات گوش داخلی همچنین می‌تواند باعث مشکلات تعادل مرتبط با سرگیجه، سرگیجه یا احساس اینکه دنیا در حال چرخش است، شود.

محققان تاکید می‌کنند که اگرچه این مطالعه رابطه علت‌و‌معلولی مستقیمی را میان عدم تعادل و مرگ نشان نمی‌دهد، اما به نظر می‌رسد ابزار احتمالی دیگری است که پزشکان می‌توانند برای مشاوره بیماران در مورد سلامت کلی آنها استفاده کنند.

این مطالعه ۲۲ ژوئن در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شد.
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.