اسکاتلند در اکتبر سال آینده ،برای دومین بار همه پرسی استقلال از بریتانیا را برگزار می کند

 استورجن برنامه همه پرسی را به پارلمان معرفی می کندیورونیوز: نیکلا استورجن، سه شنبه بیست و هشت ژوئن از برنامه دولت تحت اداره اش در برگزاری دومین همه پرسی استقلال در اکتبر سال آینده میلادی خبرداد. وزیر اول اسکاتلند اعلام کرد رای گیری همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در تاریخ ۱۹ اکتبر سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد.

رهبر حزب ملی اسکاتلند، «اس ان پی» تاکید کرد که برای برگزاری همه پرسی به بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نامه می نویسد اما پیش از این نامه «طرح هایی را برای دریافت مجوز قانونی در صورت ممانعت لندن» در دستور کار قرارخواهد داد.

استورژن و حامیانش سالهاست خواهان جدایی اسکاتلند از بریتانیا هستند. با این حال تمایل آنها برای استقلال، پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مجددا شدت گرفته است. اکثریت شهروندان اسکاتلند در همه پرسی برگزیت در سال ۲۰۱۶ با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بودند. دولت اسکاتلند می خواهد همچون سابق در اتحادیه اروپا حضور داشته باشد. خانم استورجن در معرفی طرح همه پرسی در پارلمان اسکاتلند گفت که «حاضر نیست و اجازه نخواهد داد که دموکراسی اسکاتلند بازیچه و زندانی بوریس جانسون و یا هر نخست وزیری دیگری شود.»

اولین همه پرسی استقلال اسکاتلند با رای مخالف ۵.۵ میلیون نفر از شهروندان در سال ۲۰۱۴ به نتیجه دلخواه استقلال طلبان نرسید.

با این حال استورجن و حامیانش می گویند برگزیت دلیل محکمی برای برگزاری دومین همه پرسی است.

پیش تر بوریس جانسون و دیگر رهبران ارشد حزب محافظه کار بریتانیا، حزب حاکم، با انتقاد از برگزاری همه پرسی دوم استقلال، آنرا «بی دلیل» و غیرمشروع خوانده اند.

لندن می گوید یکبار در سال ۲۰۱۴ همه پرسی استقلال با اختلاف ۱۰ درصد به نفع مخالفان آن به پایان رسیده است و دلیلی برای برگزاری مجدد آن وجود ندارد.

نیکلا استورجن پیش تر به دلیل اعتراضات دولت بریتانیا مبنی بر غیرقانونی بودن این همه پرسی از کمیسر ارشد حقوقی اسکاتلند خواسته تا چنین سوالی را به دادگاه عالی بریتانیا ارجاع دهد.
+26
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  مطمئن هستم که‌پوتین موذیانه در انتخابات آینده بریتانیا دست درازی می‌کند تا بحران سیاسی و شاید تجزیه را به بریتانیا بکشاند
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  دوست اسکاتلندی دارم که شدیدا موافق جدایی اسکاتلند از انگلستانه. من هم با اینکه مخالف تجزیه طلبی هستم ولی آرزو میکنم که اسکاتلند از انگلستان جدا بشه, فقط به این دلیل ساده که انگلیسیها طعم دارویی رو که به خورد بسیاری از کشورهای دنیا دادن رو بچشند. تمام این به اصطلاه کشورهایی که باید با زره بین روی نقشه خاورمیانه پیدا کنیم و حالا سر از تخم در آوردن و ابوعطا میخونن به اضافه اسرائیل محصول سیاستهای استعماری و تجزیه طلبانه انگلیسیها هستن.
  2
  16
  ‌چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.