مجید خادمی (حسینی) به عنوان رئیس جدید حفاظت اطلاعات سپاه منصوب شد

مجید خادمی (حسینی)بی بی سی: برخی پایگاه‌های خبری در ایران گزارش داده‌اند مجید خادمی (حسینی)، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع، به عنوان رئیس جدید حفاظت اطلاعات سپاه منصوب شده است.

بر اساس همین گزارش‌ها، او با تایید آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، به این سمت گمارده شد.

پیشتر اعلام شد که سرتیپ محمد کاظمی رئیس پیشین حفاظت اطلاعات سپاه به عنوان جانشین حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، منصوب شده است.

مجید خادمی در رسانه‌ها با دو نام ظاهر شده است؛ وی گاهی به نام مجید خادمی معرفی شده است و گاهی مجید حسینی. مشخص نیست نام واقعی او دقیقا کدام است.

او به عنوان چهره‌ای نظامی به سمت‌های امنیتی‌اش شناخته می‌شود.
مجید خادمی پیشتر مدتی جانشینی سازمان حفاظت اطلاعات سپاه را بر عهده داشتاز حفاظت اطلاعات وزارت دفاع تا حفاظت اطلاعات سپاه
مجید خادمی اگرچه اکنون از حفاظت اطلاعات وزارت دفاع به حفاظت اطلاعات سپاه منتقل شده اما قبل از این هم سابقه حضور در سپاه پاسداران را داشته است.

پس از تاسیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، دستکم تا سال ۱۳۹۳ از مجید خادمی (حسینی) به عنوان جانشین حسین طائب، رئیس وقت سازمان اطلاعات سپاه یاد می‌شد.

او مدتی هم جانشینی سازمان حفاظت اطلاعات سپاه را بر عهده داشت، یعنی همین نهادی که اکنون به ریاست آن «منصوب» شده است.

مجید خادمی از اردیبهشت ۱۳۹۷ به ریاست حفاظت اطلاعات وزارت دفاع منصوب شد. او در آن سال جایگزین اصغر میرجعفری یک نیروی دیگر سپاه پاسداران، شد.

تیرماه سال ۱۳۹۸ رادیو اسرائیل گزارش داد که اصغر میرجعفری رئیس پیشین حفاظت اطلاعات وزارت دفاع در جایی نزدیکی بندر جاسک ربوده شده است. به نظر می‌آید در آن زمان رسانه‌ها و نهادهای رسمی در ایران هیچ واکنشی به این خبر نشان ندادند. از سرنوشت آقای میرجعفری خبری دردسترس نیست.

تمامی سازمان‌های حساس امنیتی و نظامی ایران یک معاونت ویژه برای مقابله با نفوذ و حفظ امنیت دارند که از آن با عنوان سازمان یا معاونت حفاظت نام برده می‌شود.

سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع از طرف کارشناسان، یکی از سازمان‌های قدرتمند در ایران شناخته می‌شود.

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از ادغام افراد وزارت سپاه و وزارت دفاع ایجاد شده بود. شماری از نیروهای وزارت دفاع از سپاه و شماری از ارتش به این وزارتخانه رفته بودند.

سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با عنوان اختصاری «ساحفاودجا» نیز شناخته می‌شود.

سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع یکی از نهادهای عضو شورای هماهنگی اطلاعات است. وظیفه این شورا که ریاست آن بر عهده وزیر اطلاعات است، هماهنگ ساختن جامعه اطلاعاتی ایران عنوان شده است.

آقای خادمی در حالی به ریاست حفاظت اطلاعات سپاه گمارده می‌شود که در چند سال گذشته بحث‌هایی درباره نفوذ در دستگاه‌های اطلاعاتی و همچنین امنیت داده‌های حساس ایران مطرح شده بود.

بحث نفوذ پس از ترور و کشته‌شدن شماری از چهره‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای و امنیتی و همچنین ربودن اسناد هسته‌ای از تورقوزآباد شدت گرفت.

در هفته‌های اخیر علاوه بر مجید خادمی دو مقام اطلاعاتی دیگر ایران هم تغییر کردند. نمایندگان و شماری از مسئولان جمهوری اسلامی این جابه‌جایی‌ها را «طبیعی و عادی» عنوان کرده‌اند.

پیشتر سپاه پاسداران اعلام کرده بود که سرتیپ دوم حسن مشروعی‌فر فرماندهی نیروهای حفاظت از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران را بر عهده خواهد گرفت. «سپاه حفاظت ولی‌امر» نام یگان ‌ویژه‌ای از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که وظیفه حفاظت از جان آیت‌الله خامنه‌ای، خانواده او و «بیت رهبری» را برعهده دارد.
+3
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  کله پز چو از جا بر خیزد به جایش سگ نشیند. دیگه خیلی خیلی دیره برا این کارها. اطلاااعت فروخته شده بر نمیگردد
  1
  4
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.