اولین تصویر از «زانیار متاع پور» مهاجم کلوب همجنسگرایان اسلو

دویچه وله: رسانه‌های نروژی مهاجم تیراندازی مرگبار اسلو را "زانیار متاع‌پور" معرفی کردند. دادگاهی در نروژ حکم بازداشت این مرد ۴۲ ساله را به مدت چهار هفته تمدید کرد. وکیل او گفته است که این فرد با حکم بازداشتش مخالفتی نکرده است.

یک دادگاه نروژ اعلام کرد که مظنون تیراندازی مرگبار شنبه ۲۵ ژوئن (۴ تیرماه) در جریان یک جشنواره هم‌جنسگرایان در اسلو، با تمدید بازداشت چهار هفته‌ای خود مخالفتی نکرده است. بنابراین مظنون روز دوشنبه (۲۷ ژوئن) در دادگاه حاضر نخواهد شد.

رسانه‌های نروژی این فرد را "زانیار متاع‌پور"، شهروند ۴۲ ساله نروژی با تبار ایرانی معرفی کرده‌اند. این فرد اندکی پس از تیراندازی پیش از سپیده دم در منطقه تفریحی شبانه اسلو دستگیر شد و مظنون به قتل، اقدام به قتل و تروریسم است.
سازمان امنیت نروژ این رویداد مرگبار را یک "اقدام تروریستی اسلامی" خواند که در جریان آن دو نفر کشته و بیش از ۲۰ تن زخمی شدند.

انگیزه فرد مهاجم هنوز نامعلوم است و متاع‌پور از اظهار توضیحات درباره اقدام خود برای بازرسان خودداری می‌کند.

جان کریستین الدن، وکیل‌ مدافع او گفته است که موکلش با ضبط و فیلمبرداری اظهاراتش مخالف است، مگر اینکه پلیس کل فایل ضبط شده را "بدون تأخیر زمانی برای عموم منتشر کند تا سانسور یا دستکاری نشود."

در نروژ جلسات تمدید بازداشت تحقیقاتی پیش از محاکمه معمولاً هر چهار هفته یکبار برگزار می‌شود.

به گزارش رسانه های نروژی، متاع‌پور در دهه ۱۹۹۰ به همراه خانواده‌اش از یکی از مناطق کردنشین ایران وارد نروژ شد.

او بامداد شنبه در سه مکان، از جمله خارج از یک کلوب شبانه محبوب همجنسگرایان در مرکز شهر اسلو اقدام به تیراندازی کرد. بازرسان پلیس گفته‌اند هنوز زود است که بتوان گفت آیا مهاجم به طور خاص جامعه هم‌جنس‌گرایان را هدف قرار داده است یا خیر.

پلیس روز دوشنبه هویت دو قربانی این حمله را کاره آروید هسویک، متولد ۱۹۶۲ و جان اریک ایساچسن، متولد ۱۹۶۸ اعلام کرد.

رژه "روز افتخار" (رژه سالانه جامعه دگرباشان جنسی) که برای شنبه در اسلو برنامه‌ریزی شده بود به دلیل این تیراندازی لغو شد.
+20
رأی دهید
-64

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  الان رگبار فحش است که نوشته می‌شود ولی این آقا بیمار بوده شیزوفرنی. یعنی چیزهایی می‌دیده که واقعیت ندارند ولی او می‌دیده و تفاوت بین آنرا تشخیص نمی‌داده.
  41
  14
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  یک مطلب میخواستم از کردها بپرسم. چرا حالا بژی کووردستان نمی‌گویید؟؟؟ حالا طرف شد ایرانی تباز!!!!!! ولی دختری کرد در استعدادهای آواز برنده می‌شود بژی کوردستان ولی سنی مذهب که آدم می‌کشد می‌شود ایرانی تبار😂😂😂😂😂.
  34
  104
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
  ۴۹
  volvo v50 - گنت، بلژیک

  این که خودش زیر ابرو گرفته
  4
  53
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  خب این شخص از سن ده سالگی در نروژ زندگی میکرده و در آن جامعه تربیت شده و بزرگ شده؛ حالا باید این سوال را پرسید که چرا این شخص دارای یک چنین روحیه ای شده؟ اگر به مدارس نروژ نگاه کنید در بعضی از این مدارس حتی یک دانش آموز نروژی هم نمیبینید و آن مدارسی هم که دانش آموزانش نروژی هستند به ندرت خارجی ها را قبول میکنند و اگر قبول کنند آن کودک خارجی باید تحمل تبعیض و توهین را داشته باشد در بعضی از محله ها و حاشیه شهرها فقط خانواده های خارجی مهاجر زندگی میکنند و در محله هایی که خود نروژی ها زندگی میکنند قیمت خانه و آپارتمان برای خارجی ها چند برابر گرانتر است یا اصلاً به آنها داده نمیشود، برای پیدا کردن کار و استخدام کسی که خارجی تبار باشه شانسی به مراتب کمتر از افراد بومی داره حالا کاملاً میتوان حدس زد که این نسل از مهاجران چرا یکدفعه قاطی میکنند و دست به جنایت میزنند.
  17
  31
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳
  ۵۴
  حاج مهدی مین روب - تهران، ایران
  اکثر اینها از ایران نیستند و برای اینکه با درخواست اقامتشون موافقت بشه خودشون رو ایرانی معرفی میکنن ، خیلی از افغانها و کردها از این ترفند استفاده کردن و اقامت اروپا رو دریافت کردن
  32
  35
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۱
  ۳۹
  کله شیری - آمستردام، هلند
  اون یارو طوسی حتما تو بچگیت بدجوری باهات تا کرده
  10
  13
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. از این پرسان‌هایی کردی که
  8
  12
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  این جماعت براش پاسخ قانع‌کننده‌ای ندارند.
  10
  9
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. فکراتو کردی که دست از این بازی‌ها برداری. من مطمئنم تو برای خامنه ای تره هم خورد نمیکنی
  1
  10
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۲
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::حاج مهدی مین روب - تهران، ایران::]. اتفاقا برادر مین اشتباهت همین‌جاست. ایرانی ها در سال‌های 2015 تا 2018 خودشان را افغان معرفی کردند و پناهندگی گرفتن. کردها هم که ایرانی هستند. تو خودت کجایی هستی؟؟؟ .
  4
  14
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  زانیار نه به ایران ربطی دارد و نه به کرد بودن , زانیار وقتیکه همراه پدر و مادرش به نروژ کوچ کرده است ده دوازاده سال بیشتر نداشته و سه دهه از عمرش را در نرویژ صرف کرده است. خوب و بد زندگیش را در نروژ یاد گرفته مسلمان باشد یا غیره مسلمان تروریست باشد یا غیره تروریست پس هر اشتباه و جنایتی که زانیار مرتکبش شده باید خود او را متهم کرد نه کشوری که او در انجا متولد شده است.
  4
  21
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۹
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  باید پذیرفت که این زانیار »نگون بخت« ایرانی است( مهم نیست که زبان مادری اش کردی است)، ما همه ایرانی هستیم، و این کار زشت و جنایت » زانیار« بخشی از »ضایعات« جامعه مان است، هر چند در آن سوی مرزها اتفاق افتاده است، اگر ما مهربان بودیم، اگر اقتصاد و دموکراسی داشتیم، شاید پدر و مادر زانیار در همان ایران بودند و زانیار خانواده داشت، نه اینکه در سن 42 سالگی تفنگ بدست، خیابان های نروژ را با کوهستان های کردستان یکی ببیند و آنجا به جای پلنگان، به شکار آدمیان بپردازد. جامعه ی کرد هم البته از این حادثه بسیار غمگین هستند، و ما را باید در غم خود شریک بدانند.
  0
  9
  ‌سه شنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.