خودداری مهاجم ایرانی تبار کلوب همجنس گرایان اسلو از صحبت کردن مگر به صورت پخش مستقیم

یورونیوز: پلیس نروژ روز یکشنبه ۲۶ ژوئن (۵ تیر) گفت مظنون تیراندازی در نزدیکی جشنواره دگرباشان جنسی در نروژ از توضیح اقدامات خود به بازجویان خودداری کرده است و تا چهار هفته آینده در بازداشت موقت باقی خواهد ماند.

این مرد که مقامات او را یک شهروند نروژی ۴۲ ساله ایرانی‌تبار معرفی کردند اندکی پس از تیراندازی در یک منطقه تفریحی شبانه اسلو در اوایل روز شنبه بازداشت شد. او به ظن قتل، اقدام به قتل و تروریسیم در بازداشت بسر می‌برد.

در جریان این حمله که سرویس امنیتی نروژ آن را «اقدام تروریستی اسلامگرایان» معرفی کرده است دو نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر مجروح شدند. قربانیان دو مرد حدود ۵۰ و ۶۰ ساله هستند.

مقامات مظنون را یک اسلامگرای افراطی با سابقه خشونت و تهدید و بیماری روانی توصیف کرده‌اند. آن‌ها گفتند که مظنون از سال ۲۰۱۵ به‌عنوان عضوی از یک شبکه اسلام‌گرا در نروژ برای سرویس‌های امنیتی شناخته شده بود. پلیس گفته است که این مرد در روزهای آینده تحت ارزیابی گسترده روانپزشکی قرار خواهد گرفت.

پلیس اسلو گفت که تلاش کرده است روز شنبه و یکشنبه از مظنون بازجویی کند اما موفق به این امر نشده است. رسانه‌های نروژی نام مظنون را زانیار متاع‌پور معرفی کردند.

جان کریستین الدن، وکیل متاع‌پور از طریق ایمیل به آسوشیتدپرس گفت که موکلش از ضبط و فیلمبرداری اظهاراتش امتناع می‌کند مگر اینکه پلیس ضبط اظهاراتش را بدون تاخیر زمانی (مستقیم) برای عموم منتشر کند تا سانسور یا دستکاری نشود.

ضبط بازجویی‌ها یک روش استاندارد پلیس است.

الدن پیش از این گفته بود که موکلش تیراندازی را انکار نکرده اما هیچ انگیزه‌ای را هنوز فاش نکرده است. این وکیل روز یکشنبه گفت که متاع‌پور با ماندن در بازداشت به مدت چهار هفته مخالفتی ندارد بنابراین روز دوشنبه در دادگاه حاضر نمی‌شود.

جلسات بازداشت پیش از محاکمه در نروژ هر چهار هفته یکبار برگزار می‌شود.

یکی از رسانه‌های نروژ روز شنبه گفت که متاع‌پور با یک افراطی اسلام‌گرای شناخته شده در نروژ در تماس بوده است. این فرد اوایل این ماه عکسی از پرچم رنگین‌کمانی همجنسگرایان در حال سوختن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و خواستار کشتن آن‌ها شد.
حضور نخست وزیر نروژ در جمع مسلمانان و مراسم یادبود
نخست وزیر نروژ و اعضای خانواده سلطنتی روز یکشنبه در مراسم یادبود قربانیان در کلیسای جامع اسلو شرکت کردند.

مرد مسلح در سه مکان از جمله در خارج از «بار لندن» که یک بار محبوب همجنسگرایان در اسلو محسوب می‌شود تیراندازی کرد. بازرسان پلیس می‌گویند که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا مهاجم به‌طور خاص جامعه دگرباشان جنسی را هدف قرار داده یا خیر.

رژه افتخار دگرباشان که قرار بود روز شنبه در نروژ برگزار شود به‌دلیل تیراندازی لغو شد.

یوناس گاهر استوره، نخست وزیر نروژ در مراسم یادبود روز یکشنبه گفت که «تیراندازی گرچه رژه افتخار را لغو کرد اما مبارزه و تلاش برای مقابله با تبعیض، تعصب و نفرت را متوقف نکرد.»

وی همچنین در جمع مسلمانان نروژ سخنرانی کرد.

وی در این جمع گفت: «می‌دانم وقتی معلوم شد عامل این جنایت متعلق به جامعه اسلامی است چه احساسی داشتید. بسیاری از شما ترس و ناآرامی را تجربه کردید. باید این را بدانید که ما در کنار هم هستیم. ما یک جامعه هستیم و با هم مسئول جامعه هستیم.»

رسانه‌های نروژی می‌گویند که متاع‌پور در دهه ۱۹۹۰ به همراه خانواده خود از یکی از مناطق کردنشین ایران وارد نروژ شد.
+19
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  اینها چرا مهاجرت می‌‌کنند ؟ ایران کنونی که بهترین برا سیستم فکری این‌ها است. اینکه نمی‌‌شود. من رفا اینجا را می‌‌خواهم. سوسیال اینجا را می‌‌خواهم. همه امتیاز‌ها اقتصادی اینجا را می‌‌خواهم. ولی پای عقیده مذهبی من که وسط می‌‌یاد. خیر قبول ندارم.باید عقیده من را قبول کنند. اینقدر درک آن سخت است ؟ که این‌ها اینقدر پیشرفته شدند چون دقیق سیستم فکری مذهبی شما را ندارند .
  16
  60
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸
  ۴۱
  ولش کن - تهران، ایران
  یک مترجم ایرانی هم باشه حله برای آقا پخش کنه
  6
  20
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰
  ۴۳
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  واقعا تا حالا ندیده بودم که یک ایرانی دست به حمله ترریستی بزنه در برابر مردم عادی! ایرانیها اشکالات زیادی دارن ولی توی مردم خاور میانه از همه آروم تر هستن! اسلامِ ایرانیها هم که ربطی به اسلامِ سنی و ناب نداره فقط یک سیرکِ تظاهر به اسلامِ ، حالا این بابا داستانش چی بوده به زودی معلوم می‌شه، یا سوسیال حقوق شو قطع کرده بوده یا قات زده!
  6
  37
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۷
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد::]. من‌ هم هر موقع این بدکاره‌ها را می‌بینم به یاد سوره مبارکه هود آیه 80 می‌افتم. ای کاش در برابر شما قدرتی داشتم؛ یا تکیه گاه و پشتیبان محکمی در اختیار من بود! آن گاه می دانستم با شما زشت سیرتان ددمنش چه کنم!
  5
  8
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
  ۵۵
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  این جنایت به هیچ وجه جنبه سیستماتیک ندارد و تنها از ذات مریض یک روانپریش تبهکار نشات گرفته که با اطمینان از اینکه قوانین این کشور مانع از ان است که او به آن مجازاتی که مستحق آن است برسد، با خیالی آسوده آن هیولای درونش را رها کرده و مردم بیگناه را به قتل رسانده، نسبت دادن اسلام گرایی تنها آدرس غلط دادن است و در واقع دادن همان چیزی است است که این جنایت کار روانپریش در پی آن است!
  1
  2
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.