خراب کردن بخش تاریخی شیراز برای ساختن هتل و پاساژ

 تخریب بافت تاریخی شیراز به بهانه توسعه محوطه شاهچراغصدای آمریکا: هم‌زمان با اعلام صدور سند مالکیت برای حرمین مشهد و قم، یک خبرگزاری رسمی در ایران از سلب تملک «۳۵ بنای ارزشمند و ملی» و «قلع و قمع» بافت تاریخی شیراز به بهانه «طرح بین‌الحرمین» اما برای ساخت «هتل، سالن شورای شهر و پاساژ» خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر در روز یک‌شنبه پنجم تیر، «با تخریب ۳۵ پلاک ثبتی و ارزشمند» در بافت تاریخی شیراز، «جاذبه باستانی» که در کنار زندگی شهری تجربه می‌شد، از بین می‌رود .

اجرای «طرح بین‌الحرمین» با هدف وسیع‌تر شدن فضای دسترسی به دو حرم شاهچراغ و سیدعلاءالدین حسین در شیراز در کارگروهی به تصویب رسیده که پژوهشگاه میراث فرهنگی عضو آن است و بنا بر این گزارش این بناهای تاریخی فدای ساخت هتل و پاساژ و سالن شورای شهر خواهد شد.

به گفته محمدمهدی کلانتری، دبیر پویش مردمی نجات بافت تاریخی شیراز، اجرای این طرح با «هدف مورد نظر» متناقض است و غلام‌حسین معماریان استاد دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت نیز معتقد است که می‌توان بدون تخریب، با «تغییر کاربری مناسب» از بناهای موجود در این محدوده استفاده کرد.

کلانتری به خبرگزاری مهر گفته است، خانه‌های مردم را «مثلا متری ۲۰۰ هزار تومان خریده‌اند و حالا همان زمین‌ها متری ۲۰۰ میلیون تومان شده است» و هر چند مردم از فروش خانه‌هایشان راضی نیستند، در این حال، «شرایط را برای زندگی آنها سخت می‌کنند، مثلا آب و برقشان را قطع می‌کنند تا مالک با رضایت از این جا برود» و «در نهایت هم با بیل مکانیکی به سراغش می‌روند.»

طرح توسعه حرم شاهچراغ که تخریب ۲۰۰ خانه در بافت تاریخی شیراز را در پی خواهد داشت، پیشتر به دلیل مغایرت با طرح جامع شهری منتفی شده بود. این در حالی است که این طرح اینک در دولت ابراهیم رئیسی از سر گرفته شده است.
+64
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این اقای معماریان استاد دانشگاه بخوبی میداند که این اقای شاهچراغ که نام امام یا امامزاده را هم یدک میکشد یک فرد عرب بوده که با حیله و تزویر بنام میهمان وارد شیراز شد و بدلیل خیانت بمیزبان و مردم شیراز مورد خشم حاکم فارس قرار گرفت که تاریخ ان مفصل است. حالا در دولت این سید ابراهیم نیاتی که این شاه بی چراغ یعنی همان ویرانی شیراز باشد بان نرسیده امروزه با نام طرح توسعه اقدام بویرانی اثار تاریخی میکنند.مشکل کشور در نداشتن صاحب است. کشور صاحب ندارد اقا صاحب
  0
  4
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  وقتی ملت خودش به خودش و مملکت رحم نمیکنه یعنی این،اینو دیگر نمیشه ردن اخوند تخمه صیغه انداخت،این کار را حتی مغلها و نوچه هاشون قاجارهای کثیف تو ایران نکردند.از قرار معلوم در اصفهان در نشست زمین شهرداری در منطقه قدیمی ان چندین سندوق حاوی اسناد را پیدا کرده بود وبعدا هم فورا از اذهان عمومی پمهان کرد ،در مان اسناد ،اسنادی در مورد حقیقت مشت پرده بسیاری از خوکزاده های که ملت برای پستششون میرن از جملکه شاه چراغ و رضا عرب دقیقا طبق سند ت#بت شده بود، مثلا در مورد س#اه چراغ ظاهرا تحدادی راهزن بودن که اطراف شیراز در کومههایی که در زمین برای خودشون کنده بودند پنهان میشدند و شبها ملت نور اتش انها را میدید،روزی حاکم شیراز به این نورها حساس شده بود و بعد دستور داده بود به گفته شاه دنبال صاحب این چراغها بگردند،وقتی نیروهای حاکم میرسند دزدها فرار کرده بودند، چراغ فانوس باقیمانده از دزدها به اسم چراغ شاه کر بعدها شاهچراغ شد تبدیل به پرستشگاه مردار پرستان شد....ویدیوی شخصی که خودش د انتقال صندوقها شرکت داشت رمدت پیش در یپتوب بود، متاسفانه ارسش را من پیدانمیکنم اگر کسی اونو دیده...
  0
  0
  ‌سه شنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ....لطفا ادرسش را بنویسد.هر چند برای ملت ایران فرق نمیکنه.برای ملت خمینی در ماه است و بس
  0
  0
  ‌سه شنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.