جزئیاتی بیشتر در مورد مهاجم ایرانی تباری کلوب شبانه هجنسگرایان اسلو

حضور هاکون ولیعهد نروژ و همسرش مته ماریت در محل حادثه حمله مرگبار در اسلودویچه وله: پلیس نروژ اعلام کرد عامل حمله مرگبار به کلوب دگرباشان در اسلو برای سرویس مخفی نروژ به عنوان یک
فرد اسلام‌گرا شناخته شده بود. مهاجم ۴۲ ساله نروژی ایرانی‌تبار برای آخرین بار یک ماه پیش مورد بازجویی قرار گرفته است.

راجر برگ، رئیس سرویس اطلاعات داخلی نروژ روز یکشنبه ۲۶ ژوئن (پنجم تیر) اعلام کرد که مهاجم مظنون دستگیر شده به دلیل جرایم قبلی برای سازمان امنیت داخلی این کشور به عنوان یک فرد اسلام‌گرا شناخته شده بود.

در گزارش‌های مربوط به این حادثه گفته شده است که "انگیزه‌های تروریستی و اسلام‌گرایانه" نیز بررسی می‌شود.

سرویس مخفی نروژ پس از حمله مرگبار در اسلو سطح هشدار ترور را به بالاترین سطح رساند و حضور پلیس در پایتخت نیز افزایش یافت. به افسران پلیس که معمولاً در نروژ اسلحه حمل نمی‌کنند نیز دستور داده شد تا خود را مسلح کنند.

راجر برگ رئیس سرویس مخفی نروژ گفته است که مهاجم دستگیر شده از سال ۲۰۱۵ به دلیل گرایش‌های افراط‌گرایانه و تعلق او به یک شبکه اسلام‌گرا تحت نظر سرویس مخفی نروژ بوده و در ماه گذشته نیز مورد بازجویی قرار گرفته است. برگ افزود بازرسان اما به این نتیجه رسیدند که او "نیت خشونت‌آمیزی" نداشته است.

به گفته پلیس اسلو، مظنون یک نروژی ۴۲ ساله ایرانی‌تبار است. مقامات امنیتی نروژ گفتند اطلاعاتی وجود دارد که مهاجم وضعیت روحی مناسبی نداشته است.

جان کریستین الدن، وکیل مهاجم دستگیر شده گفته است همانطور که در چنین مواردی رایج هست موکلش احتمالاً باید تحت معاینات روانی قرار بگیرد. فرد دستگیر شده تا کنون از پاسخگویی به سوالات بازپرس امتناع کرده است.

حمله مرگبار در اسلو پایتخت نروژ ساعت یک بامداد روز شنبه ۲۵ ژوئن در سه محل نزدیک به یکدیگر در مرکز اسلو اتفاق افتاد. در این حمله دو نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند که حال دوتن از آنان وخیم گزارش شده است.

این تیراندازی مرگبار در آستانه برگزاری رژه سالانه دگرباشان جنسی در اسلو اتفاق افتاد. رژه سالانه دگرباشان جنسی که قرار بود طبق برنامه قبلی ظهر شنبه ۲۵ ژوئن در اسلو برگزار شود نیز لغو شد. با این حال هزاران نفر با در دست داشتن گل و پرچم‌های رنگین‌کمانی در مرکز شهر اسلو رژه رفتند.

ریموند یوهانسن، شهردار اسلو اعلام کرده است که رژه رسمی دگرباشان در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد.

سیاستمداران و مقامات عالیرتبه نروژ حمله مرگبار اسلو را محکوم کردند.

یوناس گار استوره، نخست‌وزیر نروژ، هاکون ولیعهد نروژ و همسرش مته ماریت نیز در محل حادثه در مرکز اسلو حضور یافتند.
+20
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  اینها فقط پشت سر هم میگن و مینویسند که ایرانی تبار بوده خب اسکول ها از کی و در چند سالگی به نروژ اومده کجا درس خونده و پرورش یافته معلم و مربیش کجایی بوده و چطوری یک دفعه تروریست شده؟هیچ چیزی در این موارد گفته نمیشه!
  5
  24
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۳
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  من نمیدونم چرا بقیه مردم آدم میکشند هیچکس نمیگه فلان تبار ولی خدا نکنه یه ایرانی زاده که چهل ساله اپنجا بوده دست از پا خطا کنه. الان اونایی که در آمریکا در مدارس حمام خون راه میاندازند یا حملات به کلوپ های شبانه در فرانسه و آمریکا مال کدوم تبار بودن؟ آمربکا که همه مهاجرند حتما تباری از یه جایی دارند پس چرا واسه اونا نمیگند؟!
  9
  15
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۸
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این تروریست از خانواده کورد سنی بوده ، باعث تاسف است ، چرا که اتفاقا کورد ها بیشترین تلاش را برای نابودی داعش کردند . و این فرد جذب اندیشه داعش شد
  5
  18
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۳
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  هر کیه ایرانی نیست مسلمانه
  0
  3
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.