دادستان کل ایران: در تجمع شیراز از دختران نوجوان سوء‌استفاده شد

روز جهانی اسکیت برد در بلوار چمران شیرازدویچه وله: محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران به تجمع نوجوانان در برنامه روز اسکیت‌برد در شیراز واکنش نشان داد. رئیس هیات اسکیت فارس برکنار شد. پلیس با وجود چند بازداشت، همچنان در جست‌وجوی عوامل اصلی برگزاری این برنامه است.

در تازه‌ترین واکنش به تجمع دختران و پسران نوجوان در برنامه روز اسکیت‌برد در شیراز محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی در روز شنبه ۵ تیر گفت، در این تجمع از "دختران نوجوان سوء‌استفاده شده" بود.

ویدیوهایی که از تجمع روز اسکیت‌برد در شیراز منتشر شد، پسران و دختران نوجوان را نشان می‌داد که در حال تفریح و معاشرت بودند. حضور تعدادی از دختران بدون "حجاب اسلامی" باعث حساسیت به این ویدیوها شده است.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور مدعی شده که "برخی در خارج از کشور مانند آمریکا ماموریت دارند تا چنین اقداماتی را انجام دهند و بابت این مسئله پول دریافت می‌کنند."

او افزوده است: «مدتی پیش هم زنی در یکی از خیابان‌ها برهنه در حال قدم زدن بود و پس از دستگیری مشخص شد با دریافت پول از خارج از کشور دست به چنین اقدامی زده است.»

این برنامه پنج‌شنبه ۲ تیرماه (۲۳ ژوئن) در روز جهانی اسکیت‌برد در بلوار چمران شیراز برگزار شد و ساعاتی پس از انتشار ویدیوها، فرماندار شیراز، تجمع را "فاقد مجوز" اعلام کرد و خبر از دستگیری ۱۰ نفر از عوامل اصلی داد.

رئیس کل دادگستری استان فارس نیز دستور بررسی و برخورد با عوامل برگزاری این تجمع را صادر کرد و از دادستان شیراز خواست، تمامی عوامل اصلی برگزاری و هماهنگ‌کنندگان این برنامه تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

مصطفی بحرینی، دادستان شیراز گفته که در تجمع اخیر هیچ‌کدام از نوجوانان شرکت‌کننده در این مراسم بازداشت نشدند و تنها چند نفر از "عوامل اصلی" این تجمع، شناسایی و در بازداشت هستند. دادستان شیراز در عین حال از ادامه تحقیقات برای دستگیری عوامل اصلی دیگر نیز خبر داده است.

به همان میزان که مسئولان حکومتی درباره تجمع دختران و پسران نواجوان در روز اسکیت‌برد در شیراز اظهارنظر کردند، کاربران شبکه‌های اجتماعی و منتقدان دولت نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.

عباس عبدی، روزنامه‌نگار دراین‌باره نوشت: «دستگیری "عوامل" و "سرتیم" یعنی ماجرا را امنیتی می‌بینند و نه فرهنگی. پس قطعا مسئله حل نخواهد شد.»
محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی در تازه ترین اظهارنظر البته اعلام کرده است، برای "پیشگیری" چنین موضوعاتی باید کار فرهنگی انجام شود و نباید این اقدامات فرهنگی را موکول به برخورد‌های قضایی کرد.

نکته مورد نظر دادستان کل کشور درباره "کار فرهنگی" به موضوع عدم "حجاب اسلامی" برخی از دختران شرکت کننده در این تجمع بازمی‌گردد. او گفته است: «برخی می‌گویند چرا با بدحجابی برخورد نمی‌کنید؛ نظر من این است که باید ابتدا کار فرهنگی انجام شود. دستگاه‌های مختلفی اعتبار و بودجه برای کار فرهنگی دارند و ما نباید در کار دستگاه‌های دیگر ورود کنیم. از اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم درخواست دارم که این موضوعات فرهنگی را در دستور کار قرار دهند.»

در حالی که دادستان کل کشور برخورد قضایی را در اولویت ندانسته اما پیش از این مدیرکل حوزه اجتماعی و فرهنگی استاندار فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس کشف حجاب را "جرم آشکار" دانسته و گفته بود "باید با آن برخورد شود": «بی‌تفاوتی‌های گذشته سبب بروز این بیماری ریشه‌ای در تن جامعه شده است که مداوای آن کار یک روز و دو روز نیست. در جامعه اسلامی کسی نمی‌تواند این قبح‌شکنی‌ها و این ناهنجاری‌ها را تحمل کند. بر همین اساس، کشف حجاب جرم آشکار است و باید با آن برخورد شود.»

ویدئوی حضور دختران و پسران نوجوان در برنامه روز اسکیت‌برد در شیراز در حالی منتشر شده که جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته با انتشار نماهنگ موسوم به ''سلام فرمانده'' همراه با تبلیغ‌های گسترده و برگزاری تجمع‌های همخوانی پرشمار در شهرهای مختلف ایران تلاش کرده بود تا نوجوانان متولد دهه‌های ۸۰ و  ۹۰ را هوادار جمهوری اسلامی به ویژه پیرو علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نشان دهد.
+8
رأی دهید
-80

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  ما که چیزی نشنیدیم الا اینکه دختر خودت هم اونجا بوده و یکی باش یه حالی کرده
  2
  10
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۰
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  والا مشخصه اسرائیل میره یه ستوان رو ترور میکنه میگه میخواسته ترور کنه ولی این دادستانها و قاضی هایی مثل مقیسه ای و سایر اراذل امام جمعه که خون مردم رو تو شیشه کردن راست راست دارن راحت به جنایاتشون ادامه میدن. والا به نظر من اینا همدست اسرائیل نباشند قطعا عامل اسرائیل هستند واسه عاصی کردن مردم ایران وگرنه چرا این گردن کلفتهای بی خاصیت کشته نمیشن؟ واقعا خاصیت اینا چیه و اسرائیل چرا یه بار بخاطر مردم ایران یه الدنگ رو ترور نمیکنه؟ مگه نمیگه دوست مردم ایرانه؟ پس دروغه؟
  2
  6
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۲
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  برو درتو بذار بابا!
  0
  1
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.