پاسخ فائزه هاشمی رفسنجانی به خامنه ای: دشمن واقعی مردم همین جا است

ایندیپندنت فارسی :فائزه هاشمی رفسنجانی، فعال سیاسی و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، با اشاره به طیف وسیعی از آسیب‌های اجتماعی و ارائه مجموعه‌ بزرگی از آمارهای رسمی و دولتی، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حکومتی در ایران را مسئول و مقصر وضعیت کنونی در کشور معرفی کرد و در پایان صحبت‌هایش نتیجه‌گیری کرد «دشمن ما همین‌ جا است.»

گفته‌های پایانی صحبت‌های روز شنبه چهارم تیرماه فائزه هاشمی رفسنجانی، در معرفی عامل اصلی نابسامانی‌های اجتماعی و سرکوب‌های سیاسی در ایران، اشاره به شعار شناخته‌شده اعتراض‌های اخیر در ایران و مسئولیت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دارد.

در تظاهرات‌ها و اعتراض‌های سال‌های اخیر در ایران، گروه بزرگی از معترضان، سیاست تبلیغاتی-رسانه‌ای حاکمیت جمهوری اسلامی، مبنی بر معرفی آمریکا به عنوان «دشمن»، را زیر سوال برده‌اند. معترضان در مقابل شعار داده‌اند: «دشمن ما همین‌جا است/ دروغ می‌گن آمریکا است.»

فائزه هاشمی در ابتدای صحبت‌های ویدئویی روز شنبه خود به گستره وسیعی از مسائل و مشکلات اقتصادی در ایران، از جمله فساد سازمان‌یافته، گسترش فقر و خروج سرمایه از کشور اشاره کرد.

به‌گفته فائزه هاشمی، دست‌کم پنج هزار مورد اختلاس در کشور گزارش شده است و حجم ریالی اختلاس‌ها در ایران ۳۰۰ درصد بیشتر شده است.

فائزه هاشمی، با اشاره به پرونده برخی از نام‌آشناترین متهمان مالی، از جمله بابک زنجانی و انتشار فهرست «ابربدهکاران بانکی»، به وضعیت آشفته و غیرقابل کنترل فساد سازمان‌یافته و مستمر در ایران اشاره کرد.

«فرار سرمایه‌ها از کشور» از دیگر مشکلات اساسی اقتصادی است که در گفته‌های روز شنبه فائزه هاشمی رفسنجانی برجسته شد. به گفته او، در حال حاضر سالانه ۱۸ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج می‌شود.

در بخش مسائل و مشکلات اجتماعی، فائزه هاشمی به شمار بالای «حاشیه‌نشینان» در ایران اشاره کرد. بر اساس آمار ارائه شده، در حال حاضر شمار حاشیه‌نشین‌های کشور به ۱۳ میلیون نفر رسیده که یک‌ششم جمعیت کل کشور است.

به گفته فائزه هاشمی در حال حاضر، دستکم ۸۰ درصد مردم ایران به‌خاطر مشکلات اقتصادی از تهیه مواد غذایی لازم و کافی، مانند میوه‌ و سبزیجات، ناتوانند.

به‌گفته این فعال سیاسی، ۴۰ میلیون نفر از مردم ایران در وضعیتی قرار دارند که نیاز به یارانه‌های دولتی و کمک‌های فوری نهادهایی مانند «کمیته امداد» دارند.

مهاجرت گسترده نخبگان، کارشناسان و متخصصان از کشور از دیگر مسائل اجتماعی است که در صحبت‌های روز شنبه فائزه هاشمی رفسنجانی برجسته شد. به گفته این نماینده پیشین مجلس، سالانه بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار متخصص از کشور خارج می‌شود.

فائزه هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از صحبت‌های روز شنبه خودش به مهاجرت و پناهندگی ده‌ها ورزش‌کار و قهرمان ملی در ایران اشاره کرد. به‌گفته او طی سال‌های گذشته، دستکم ۶۱ ورزشکار و قهرمان ملی در ایران در کشورهای دیگر درخواست پناهندگی داده‌اند.

افزایش قابل ملاحظه سرقت و شمار بالای زندانیان در کشور، از دیگر موضوع‌هایی است که در صحبت‌های روز شنبه فائزه هاشمی رفسنجانی به آن اشاره شد. او در ادامه صحبت‌هایش به موارد بالای خودکشی، قتل‌ها و خشونت‌های ناموسی، به عنوان آسیب‌های اجتماعی آشکار در ایران اشاره کرد.

اعتراض به سرکوب‌های سیاسی و برخورد با اعتراض‌های اجتماعی، از دیگر مسائلی است که در صحبت‌ها روز شنبه فائزه هاشمی رفسنجانی بازتاب داشت.

این فعال سیاسی در ایران، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را ضعیف و شکننده دانست و گفت این وضعیت به قدرت‌گیری و نفوذ بیشتر اسرائیل در خاورمیانه منتهی شده است.

در پایان، فائزه هاشمی رفسنجانی به طعنه تنها موفقیت حاکمیت در ایران را پیشبرد برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی معرفی کرد. او در پایان نتیجه گرفت عامل اصلی تمامی این آسیب‌های اجتماعی و نابسامانی فراگیری اقتصادی و سیاسی، دستگاه‌های اجرایی و حکومتی است و «دشمن» واقعی مردم در داخل کشور است.
+197
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Darknet - لندن، انگلستان

  لجن در حال فریاد و فغان از بوی گنداب خود ساخته. پدرش این رهبر دیکتاتور رو با روایات جعلی درست کرد و همچنان از پدرش دفاع میکنه و در قامت اپوزیسیون حرف میزنه. احمدی نژاد هم که به مردم خس وخاشاک گفت الان نقش اپوزیسیون بازی میکنه. فردای پس از جمهوری اسلامی از همتون علیه هم اعتراف میگیریم تا ببینیم تونل عقرب شما چقدر عمق داره. پول هایی که دزدیدید رو به خزانه مملکت بر میگردونیم.
  23
  67
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۸
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  اولا دشمن غلطه دژمن درسته دوما اگر قرار بود از روز اول ملاک شایسته سالاری باشه نه خمینی رهبر میشد و نه خامنه ای جانشین سوما همینکه داریم به حماس و جهاد اسلامی و حسن خرس الله لبنان و حوثی های یمن و بشار اسد میلیارد میلیارد پول میدیم خودش خیلی کار مهم و پیشرفت بزرگی است
  6
  52
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۴
  ۶۴
  behzad50 - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا

  چاره ای جز نابودی حکومت تبهکار ملاها پیش از آنکه کشور نابود بشود نمانده ! ملت بپاخیزید .پاینده ایران جاوید شاه
  7
  64
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۹
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این توله شیعه های صیغه زاده که شمر خوری میکنن بیان ببینم چه جوابی دارن؟ تازه این آکله خیلی از امارها رو قورت داده. این کارنامه ٤٣ سال حرومزادگی همه اتونه.
  20
  56
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۵
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  همان لچک زیر چادرت تا دور گردن رهبرت ، آخوند تا مداح ، سپاه تا ریشو های پشمالو تسبیح و انگشتر بدست و از فاطی کماندو های امر به معروف تا فائزه های دو پهلو دشمنان واقعی مردم هستند .
  21
  53
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۹
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  حرفهاوآمارهای تحریف شده.درضمن بابات یارامام نبود.مار بود برای امام و برای کشور
  47
  23
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۰
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  تحریف ها بجایی رسیده که این varied از ترکیه هم میگه{بلیط رفت و برگشت 15 روزه با هتل 5 ستاره به نیویورک دو هزار تومان بود درضمن حقوق یک ماهه معلم ساده بیشتر از 9 هزارتومان بود}بلیط تهران ب فرانکفورت وپاریس و لندن و رم وآمستردام 11400 تومن بود(28روز).مسافرت به آمریکاهم سه هفته ای بود.یعنی 21روزه.که از تهران میرفت لندن بعدچندشهرآمریکا.کی گفته معلم ساده اونقدر حقوق داشته؟؟
  69
  3
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۲
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  یکی از دشمنان واقعی ایران و مردم ، پاپا جون کوسه ات بود که وقتی از ماری که خودش در آستین پرورش داده و تبدیل به افعی شده بود ، رکب خورد و بدرک واصل شد . آخر عمری هم که احساس امیرکبیری بهش دست داده بود و واسه وضعیت و معیشت ایران و مردم اشک تمساح میریخت !!
  18
  63
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۵
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  در خانواده رفسنجانی تنها یک مرد مجود دارد و او فائزه است
  19
  39
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۹
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  دشمن ایران، انقلاب اسلامی ۵۷ بوده و هست! دشمن بزرگ ایران چه امروز در حکومت ضد انسانی ج.ا. چه در دوره قاجاریه دین‌سالاریست!! 😖
  7
  60
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۵
  ۳۲
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  خیانت و دروغ ودزدی و قتل وتاراج رو بابای کوسه تویاد شاگردش سد علی گدا داد. ناراحتی که شاگرد از استاد سر شده. مرگ بر ج اس
  17
  58
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۰
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  این را در آن مغز اسلامی تان فرو کنید که هر کس اجازه دارد هر طور که می‌خواهد فکر کند و هر کس فکر خودش را دارد و ربطی به همسر و پدر و مادر و خواهر و برادرش ندارد. کی میخواهید آدم بشین؟؟این افکار پوسیده اسلامی است حتی اگر باهاش به آخوند فحش بدین. اگر جربزه دارین برین همین حرفها را نمیگم ایران جلوی سفارت بزنین. یک مشت آدم بیکار و علاف کارتان شده حرف های تکراری با فحش. مگر تربیت خانوادگی ندارین. این زنه که اینها را نمیخواند. ما می‌خوانیم تمام مدت فحش فحش فحش. دو تا مطلب مثل آدم بنویسن کسی نداد. بابات کوسه بود ننت عنتر بود. صیغه ای فاحشه. حالتیان میشود؟؟؟؟؟ کسی که این مطالب شما را تصحیح می‌کند یا می‌خواند دچار بیماری روانی می‌شود.اینقدر منفی بده جانت در برود ولی راستی را نمی‌توانی منفی بدهی
  10
  38
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. ....بابا، کل قرانتون تحریفه، تو دیگه از تحریف ...نکن
  6
  36
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۵
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. متاسفانه، بعضی از کاربران با فحش و دشنام از ناسزاگویی گله‌مندند🥴 اینجا جای نظرات و کامنتها راجع به کلیپ است و کاربران دگر انتظار اطلاعات یا نظرات دگر کاربران محترم را دارند. اینکه یکی از ما دگری را دم بدم به پاچه‌خاری متهم کند، یادش می‌رود که خود او پاچه‌خار نظرش است!! با احترام نسبت به تمام کاربران این سایت!. فائزه رفسنجانی مدت مدیدیست خود را از امت جدا کرده و سعی در راهیابی کنار ملت دارد. با احترام خدمت خانم فائزه!
  11
  43
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۵
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. عزیز هموطن از جهتی حق با شماست که هر کس حق دارد نظر خودش را بدهد هیچ فردی رو هم نباید با پدر و اقوامش قضاوت کرد اما بشرطی که از رانت و پولی که پدرش از ملت دزدیده زندگی مرفهی راه نندازه و بیاد و سخنرانی کنه و از مردم معترض این وضعیت طرفدار ی کنه شما میگی این ملت فحش میدند؟ چه کاری دیگه ازشون میاد در برابر رژیمی که تا دندان مسلح هست و سگ های هارش رو با تکیه استخوانی همه جا ول کرده حتی توی همین سایت های مجازی. این مردم خشمگین خیلی چیز ها رو از دست دادن عزیزانشان، وطنشون، آزادی شون و آبروشون بعنوان یک ایرانی حالا انتظار دارید در همچین موقعیتی مردم عادی رفتار کنند مسلمه که تنها راهی که براشون میمونه لفظ خشن هست با اینکه مطمئنا کسی نمیخواد در وهله اول فحاشی کنه. مشکل خیلی از ایرانیان این هست که اگر این خانم اینقدر جسور و شجاع هست اولاً اگر الان پست و مقامی در این حکومت داشت باز هم این دید انتقادی رو داشت ثانیا یک بار برای همیشه بیاد و از ددی جانش هم انتقادی به زبون بیاره.
  18
  24
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۷
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. کسی‌ فرزند را به خاطر پدر محکوم نمی‌‌کند.حتا یکی‌ مثل شما هم این را درک کرد. هرچند که فقط بسیج سایبری عمار می‌‌داند چه فریبی در عزیز آن نهفته. اگر کسی‌ مخالف سخن این خانم است. دلیل این است که ایشون هیچ مرز بندی با پدر خود ندارد. هنوز فکر می‌‌کند. پدرش یک انقلابی‌ بود و می‌‌خواست ایران را نجات دهد. پدر ایشون سال ۵۸ در بالا آسمان یکی‌ از شهرها ایران از درون هواپیما به زندان شهر پیام داد. چند تا زندانی در زندان داریم؟ پاسخ ۱۰ تا، فرمان پدر این آقا. تا هواپیما فرود نیامده.هر ۱۰ نفر را اعدام کنید. تمامی مزارع پسته رفسنجان که در زمان اصلاحات ارضی از پدرش گرفته شده بود.به جرم حرام بودن این قانون پس گرفت. این خانم خودش در زمان خلیفت باباش پست‌ها می‌‌گرفت که نگو. مزرعه تولید اسب داشت.......آخوند دوست داری. تصمیم خودت است. ولی به اسم دمکراتی به خورد ما نده. اگر از پدرش فاصله گرفت و گفت کل حرکت ۵۷ خیانت به ایران بود. و گفت بابا من هم بنیاد گذار این سیستم بود و او هم به اندازه امام در این فاجعه نقش داشت بله آن زمان می‌‌شود قبول کرد.
  19
  23
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۴
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. خوب بتو چه؟؟ مکر تو استاندارد نظرات هستی چقدر فحش و توهین به مسیح علی‌نژاد مردی هستی؟! یادت رفته
  1
  6
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]بله من درک میکنم ولی تو نمیفهمی دیگران چه می‌گویند. آقای دانشمند!!! اینها که تو می‌گویی بچه دو ساله هم می‌داند.مثل اینکه یکی بگوید خورشید گرم است. خورشید نور دارد بابا کراوات دل‌درد مامان دامن می‌پوشد. خسته کردی مارا اطلاعات چهل سال پیش را می‌دهی. همه مردم ایران اینها را می‌دانند. نمی‌دانم چرا اینقدر سخت میفهمی. استاد؟؟؟؟ این خانم که اینجا عضو نیست کسانی که اینجا هستند از فحش های شما به چپ و راست خسته شدند. من هر وقت این سایت را باز میکنم تو و ملیجکت سبک عقل و گاد جاویدان بی خاصیتت فحش های ناموسی به این و آن می‌دهند. صیغه ای. زیر دست و پای این. بیا من نشانت بدهم. مگر شما تو خانواده بزرگ نشدین؟؟؟ همه ما داریم یک حرف می‌زنیم. چرا جو این سایت را اینقدر سمی میکنیم. والا ما اگر در حضور یک خانم باشیم اسم توالت نمی‌آوریم. واقعا کجا بزرگ شده اید شماها؟؟؟؟ استاد فحش!! یکبار در زندگی ات حرف خودت را بزن. تمام مدت داری پاچه میگیری.
  6
  7
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::سیمرغ ایران - برلین، آلمان::]. دوست محترم اسم بسیار زیبایی داری. سی مرغ عشق و فداکاری و درایت باهم یکی شدند اول صدها بودند و سی تا ماندند. من با نظر این خانم کاری ندارم. یک جماعت بیمار بخگه همه فحش و بی و بیراه می‌گویند. دوست بزرگوار نظر دادن حق همه است ختی اگر باعث ناراحتی من شود. ما ولی جوابگوی عمل خ د هستیم و نباید برای داشتن هر نظریه محکوم شویم. می‌توانیم پذی ای انتقاد باشیم ولی قرار نیست مرتب فحش در این سایت بشنویم. پیروز باشید حرف شما درست و متین و بالای چشم حرف حق تفسیر ندارد.
  0
  9
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
  ۶۲
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  سر کار خانم :((با جانماز اب کشیدن گناهتان ماستمالی نمیشود )) آگر واقعا به طرف مردم و ایران تغیر جهت داده ای رسما ار اعمال گذشته ات معذ رت خواهی کن تا حرفات مورد پسند باشد در غیر اینصورت مردم را گمراه نکن لطفا !!!
  5
  1
  دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.