شاپور معینیان، خلبان بازنشسته ارتش آمریکا، اتهام فروش اطلاعات نظامی به چین را پذیرفت

بی بی سی: شاپور معینیان، ۶۷ ساله، خلبان بازنشسته ارتش آمریکا، که بعدا برای پیمانکاران طرف قرارداد ارتش کار می‌کرده، اتهام فروش اطلاعات نظامی به چین را پذیرفته و در دادگاه مجرم شناخته شده است.

آن طور که وزارت دادگستری مدعی شده آقای معینیان، بدون آن که رسما همکاری خود با چین را اعلام کند، در ازای دریافت هزاران دلار اطلاعاتی مرتبط با صنایع هوایی-نظامی را، که به هنگام همکاری با پیمانکاران طرف قرار داد ارتش آمریکا در دست داشته، به طرف چینی تحویل داده است.
اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا جزییات اتهاماتی که شاپور معینیان در دادگاه پذیرفته را شرح داده استوی همچنین به علت وارد کردن اطلاعات نادرست در برگه‌های مربوط به عدم سوءپیشینه وزارت امنیت داخلی آمریکا، مجرم شناخته شده است.

وزارت دادگستری آمریکا طی اطلاعیه‌ای گزارش کرده آقای معینیان بعد از اتمام دوره کاری خود به عنوان خلبان هلی‌کوپتر، که در حد فاصل سال‌های ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۰ در ایالات متحده و کشورهایی چون آلمان و کره‌جنوبی صورت داده بود، به بخش خصوصی مرتبط با ارتش آمریکا پیوسته و توانسته بود برای همکاری با این پیمانکاران نظامی از وزارت دفاع برگه عدم سوءپیشینه و تاییدیه امنیتی-اطلاعاتی دریافت کند تا بتواند به عنوان کارمند غیرنظامی به اطلاعات طبقه‌بندی شده نظامی دسترسی داشته باشد.
همکاری با دولت خارجی و دروغ‌گویی در فرم‌های امنیتی
در مدارک مربوط به قبول اتهامات از طرف شاپور معینیان آمده او هنگامی که برای یک پیمانکار تایید شده نظامی کار می‌کرده، به درخواست یک فرد چینی، که خود را نماینده یک شرکت استخدام نیروهای متخصص معرفی کرده بوده، جواب می‌دهد و قبول می‌کند که به این فرد در زمینه صنایع هوایی چین مشورت بدهد.

متیو جی. اولسن، از دستیاران دادستان کل آمریکا در حوزه امنیت ملی، گفته: «معینیان یک مامور حقوق بگیر از دولت چین بوده که فناوری مرتبط با صنایع هوایی آمریکا را به پکن فروخته است... وزارت دادگستری در چنین مواردی که اشخاص به دولت‌های خارجی کمک می‌کنند و با نقض قانون، موقعیت ایالات متحده را در رقابت و نوآوری تضعیف می‌کنند، آستانه تحملش صفر است».

رندی گروسمن، دادستان حوزه جنوب کالیفرنیا (سن دیگو)، هم گفته: «این فرد اطلاعات صنایع هوایی را از کارفرمای آمریکایی خود گرفته و به چین فروخته است... این نقض غیرقابل تحمل اعتماد و اطمینان از طرف یک عضو سابق ارتش است و ایالات متحده با شدت تمام با مواردی که افراد با فرمان دولت‌های خارجی در صدد سرقت اطلاعات فناوری آمریکایی برآیند، برخورد می‌کند.»

در مدارک وزارت دادگستری آمریکا به جزییات سفرهای آقای معینیان به هنگ‌کنگ و اندونزی، ملاقات با طرف چینی، دریافت پول و تجهیزاتی چون موبایل و همچنین پنهان کردن همه اینها به هنگام پر کردن فرم‌های امنیتی-اطلاعاتی، اشاره شده و آمده که او در دادگاه قبول کرده که همه این کارها را با اطلاع از رابطه فرد چینی با دولت چین انجام می‌داده است.

آن طور که در مدارک دادگاه آمده شاپور معینیان به جرم فعالیت تحت عنوان مامور یک دولت خارجی ممکن است با حداکثر ۵ سال زندان و جریمه ۲۵۰ هزار دلاری روبرو شود و همچنین به اتهام دروغ گفتن به هنگام پر کردن فرم‌های امنیتی حداکثر به ۱۰ سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه دیگر محکوم خواهد شد.

قرار است حکم نهایی دادگاه ۲۹ اوت امسال- حدود دو ماه دیگر- صادر شود.
+96
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران

  حکومت سالم از سیستم قضایی سالم بیرون میاد. این حکم واقعا زیباست . برای جاسوسی پنج سال زندان با ۲۵۰ هزار دلار جریمه ولی برای دروغگویی ده سال زندان با ۲۵۰ هزار دلار جریمه. وقتی میگیم حکومتی اسم دین رو‌خودش بذاره به معنی حکومت پاک و خدایی نیست و ببینید از شخص اولش خامنه ای دروغ مشهود میگه تا رده اخر و اصلا ریا و دروغ اهمیتی نداره فقط کشش ندید ولی ببینید در حکومت غیر دینی و مثلا کافر از نظر بسیجی ها و بدبختهای ولایت فقیه ببینید چقدر دروغ اهمیت داره که دو برابر جاسوسی و فروش اطلاعات نظامی براش تنبیه میذارند! توجه کنید از گناهان کبیره هیچکدوم حجاب نیست هیچکدوم چیزایی که حکومت فاسد اسلامی میگه نیست ولی اولین و مهمترین گناه کبیره در تمام ادیان الهی بخصوص اسلام تاکید شده و مادر گناهان کبیره نامیده شده دروغگویی هستش و در حکومتهای غیر دینی غربی مهمترین گناه و جرم در همه ارکانشون دروغگویی هستش و هرکسی مرتکب بشه هم از جهت مردم هم سیستم تنبیه سخت میشه ولی در ج ا میگن حقیقت نباید به مردم گفته بشه خوب کلا دروغ آزاد میشه و مهم هم نیست و وضعیت حکومت و مملکت هم همین میشه.
  7
  54
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۲
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ایرانی هر جا که باشه آدم فروشی بکنه
  6
  55
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۱
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران
  خلبان تربیت شده نظام شاهنشاهی!!! همانهایی که جلوی یک هندی زاده خبردار ایستادند و لبیک یا خمینی گفتند!!!
  3
  8
  یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.