نشانه‌های جدی نوشیدن بیش‌‌از‌‌حد آب

دویچه وله: پزشکان به ما آموزش داده‌اند که نوشیدن آب کافی برای عملکرد صحیح بدن حیاتی است؛ مگر اینکه بیش‌‌از‌حد از آن بنوشید. اگرچه بیشتر مردم به علائم کم‌آبی بدن توجه می‌کنند، کارشناسان می‌گویند نوشیدن بیش‌از‌حد آب می‌تواند به‌همان‌اندازه خطرناک باشد.

به‌نوشته "ریدرز دایجست" نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد شما بیش‌از‌حد آب می‌نوشید:

سردردهای ضربان‌دار دارید

سردرد می‌تواند نشانه کم‌آبی بدن باشد. اما وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، غلظت نمک در خون کاهش می‌یابد و باعث می‌شود سلول‌ها در سراسر بدن متورم شوند. این روند می‌تواند بر روی مغز تأثیر بگذارد. وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، مغز شما در واقع بزرگ می‌شود و به جمجمه فشار می‌آورد. این فشار اضافه می‌تواند باعث سردرد ضربان‌دار و مشکلات سلامتی جدی‌تر مانند اختلالات مغزی و مشکلات تنفسی شود.

ادرار شما شبیه آب است

با نوشیدن مقادیر مناسب آب، رنگ ادرار زرد شفاف است. این یک افسانه است که ادرار بسیار شفاف سالم‌ترین نشانه هیدراتاسیون است. در واقع داشتن ادرار بی‌رنگ نشانه واضحی از نوشیدن بیش‌از‌حد آب است. قانون قدیمی این است که روزانه هشت تا ۱۰ فنجان آب بنوشید. با‌این‌حال، نیاز واقعی به آب به قد، وزن، سن، فعالیت، وضعیت سلامتی و آب و هوا بستگی دارد. نکته کلیدی این است که یاد بگیرید تشنگی را در بدن خود تشخیص دهید.

مدام ادرار می‌کنید

به‌طور‌متوسط، یک فرد بین ۶ تا ۱۰ بار در روز ادرار می‌کند، بنابراین اگر بیش از ۱۰ بار در روز ادرار می‌کنید، ممکن است بیش از نیاز بدنتان آب بنوشید. بیدار شدن بیش از یک بار در طول شب برای ادرار کردن، یکی دیگر از نشانه‌های نوشیدن بیش‌از‌حد آب است.

دچار تهوع و استفراغ می‌شوید

علائم نوشیدن بیش‌از‌حد آب بسیار شبیه به کم‌آبی بدن است. وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، کلیه‌های شما به نقطه‌ای می‌رسند که نمی‌توانند از شر مایعات اضافی خلاص شوند. این روند منجر به جمع‌‌شدن آب در بدن شما می‌شود و می‌تواند تعدادی از علائم ناخوشایند، اغلب از جمله تهوع، استفراغ، و اسهال ایجاد کند.

عضلات شما احساس ضعف می‌کنند

داشتن بدنی سالم و با عملکرد کامل به تعادل بستگی دارد. وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، سطح الکترولیت شما کاهش می‌یابد و این تعادل به خطر می‌افتد. سطوح پایین الکترولیت می‌تواند باعث تعدادی از علائم ناخوشایند از جمله اسپاسم عضلانی و گرفتگی شود. شما می‌توانید با جایگزینی چند لیوان آب در روز با آب نارگیل که مملو از الکترولیت و ۱۰۰ درصد طبیعی است یا یک نوشیدنی الکترولیتی، از مشکلات عضلانی جلوگیری کنید.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.