ایران: آلمان و سوئد با حمید نوری و اسدالله اسدی در زندان بدرفتاری کرده اند

 کاظم غریب‌آبادی، معاون بین‌الملل دستگاه قضایی ایرانرادیو فردا: معاون بین‌الملل قوه قضائیه جمهوری اسلامی، مدعی شد در حالی که ایران «با سه زندانی سوئدی غیرانسانی رفتار نمی‌کند»، سوئد با حمید نوری، که به مشارکت در اعدام‌های گروهی تابستان ۶۷ متهم است، بدرفتاری کرده است.

حمید غریب‌آبادی در یک برنامه تلویزیونی، ادعا کرد که دادستانی سوئد «کیفرخواستی ساختگی» برای حمید نوری صادر کرده، و او علاوه بر اینکه در یک سال و نیم گذشته با خانواده‌اش ارتباط نداشته، «در بدترین شرایط، مدت‌ها در سلول انفرادی نگهداری شده و از دسترسی پزشکی محروم بوده است».

او همچنین ادعا کرد که اسدالله اسدی هم ۱۱۰ روز در آلمان در یک پناهگاه نگهداری شده و از تمامی امکانات محروم بوده و حتی قرآن و جانمازی را که سفارت برای او فرستاده، در اختیارش قرار نداده‌اند.

حمید نوری، از مقام‌های قضایی متهم به مشارکت در اعدام‌های گروهی تابستان ۶۷ است که در سفری به سوئد بازداشت و مرتبط با این اتهام در جلسات پرشمار دادگاه محاکمه شد و قرار است حکم او تا سه هفته دیگر صادر شود.

اسدالله اسدی نیز در قالب دیپلمات جمهوری اسلامی در وین فعالیت می‌کرد، متهم به طراحی حمله‌ای به نشست شورای ملی مقاومت در پاریس بود، و ارشدترین مقام ایرانی است که تا کنون در خارج از کشور محاکمه شده است.

بازداشت آقای اسدی و هم‌دستانش با همکاری سه کشور آلمان، فرانسه و بلژیک انجام شد و گرچه خود آقای اسدی در آلمان بازداشت شد، اما به دلیل آنکه دیگر متهمان این پرونده در بلژیک بازداشت شدند، روند رسیدگی به اتهامات این گروه در بلژیک انجام شد و آقای اسدی به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

ادعای بدرفتاری با این دو تن در سوئد و آلمان و در مقابل ادعا حسن رفتار ایران با «سه زندانی سوئدی» در حالی است که بیشتر زندانیان دوتابعیتی در ایران با رفتارهایی از جمله ممانعت از دسترسی پزشکی، زندان‌های طویل انفرادی و بدون مرخصی، و نیز اعتراف‌های اجباری تلویزیونی روبه‌رو بوده‌اند و در مورد احمدرضا جلالی یکی از شهروندان سوئدی گرفتار در ایران، جمهوری اسلامی بارها با اعلام خبر اعدام قریب‌الوقوع و سپس به تعویق افتادن اجرای حکم، او و خانواده‌اش را مشمول شکنجه‌های روانی نیز کرده است.

علاوه بر احمدرضا جلالی، حبیب‌الله چعب (حبیب اسیود) دیگر شهروند ایرانی و سوئدی گرفتار در ایران است که در آبان ۹۹ در ترکیه ربوده و به ایران منتقل شد و اتهامات منتسب به او از جمله «طراحی اقدامات تروریستی و جدایی‌طلبانه» می‌تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

همچنین در اردیبهشت امسال و در آستانه پایان روند محاکمه حمید نوری، ایران یک گردشگر سوئدی را بازداشت کرد که درباره وضعیت او پس از بازداشت تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

در حال حاضر دست کم ۱۳ شهروند دوتابعیتی در ایران گرفتار هستند که ۱۲ تن از آنها در زندان به سر می‌برند اما باقر نمازی با وجود آزادی از زندان، اجازه خروج از کشور را ندارد.
+13
رأی دهید
-95

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Darknet - لندن، انگلستان

  اولا ایران این حرف رو نزده بلکه جمهوری اسلامی گفته که با حمید نوری و اسدالله اسدی بد رفتاری شده. اروپایی ها به تروریست ها اجازه ندادن که همه رو بکشند و ازاد بچرخند و همین اثبات میکنه که با تروریست ها بد رفتاری شده و به امیالشون که کشتن افراد بی گناه هست احترام گذاشته نشده. البته در کشور اشغال شده ایران، ما مردم هر روز به وسیله جمهوری اسلامی شکنجه فیزیکی مالی روانی اعتقادی میشیم. ببخشید اشتباه نوشتم. ما مردم ایران هر روز به وسیله جمهوری اسلامی همه جوره ارشاد میشیم.
  5
  68
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
  ۴۸
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  مگه شما ها با زندانی های ایرانی خودمون خوش رفتاری میکنید.
  13
  70
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  کاظم جون، وقتش که رسید، تو میتونی بین زندان ایرانیا و زندان خارجیا یکی رو انتخاب کنی! البته بنظر من زندان ایرانیا برایت بهتره! اقلا هر هفته ملاقاتی داری و با رأفت اسلامی از شما نگهداری خواهد شد !
  4
  54
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  غلط کردین با این ادعاهاتون! این وصله ها به سوئد نمی چسبه! اینا اصلا مثل پاسدارا و بازجوهای ایران وحشی نیستند. حمید نوری برای مظلوم نمائی یه زری زده!.
  4
  64
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  خب بلزحو خبرنگار خودتون را بفرستید برای مصاحبه تلویزیونی و الهام چرخنده را هو به عنوان کمک جنسی
  6
  62
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  خودکشی‌شون که ندادند، شکنجه که نشدند ، با فشارهای روحی و جسمی ، ازشون اعترافات بی اساس نگرفتن که !!. اونرفتارهای وحشیانه ای که در زندانهای ایران با زندانیان ( خصوصاً سیاسی ) میشه که با این دو تروریست و آدمکش مزدور بی سرو پا نشده که !! وقاهت و بی شرفی هر کس اگر کنتور داشت ، مسئولین بی سرو پای مملکت از علیل وقیح گرفته تا یه بسیجی ریقو الان چند باره کنتور سوزونده بودند .
  4
  29
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲
  ۵۳
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  از تمامی امکانات محروم بوده و حتی قرآن و جانمازی را که سفارت برای او فرستاده، در اختیارش قرار نداده‌اند...... بنده خدا چه زجری کشیده پس باید زندانهای جمهوری اسلامی را الگوئی برای جهان قرار دهیم ......
  4
  21
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۲
  ۴۴
  خردگرا - برن، سوییس

  یه چند وقتی بود که از ته دل نخندیده بودم.
  3
  26
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  فقط بد رفتاری شده؟ همین؟ باید بهشون روزی چهار دفعه نفوذ عمیق بشه، خیلی شانس اوردن که توی این زمان زندانی سوئد شدن و گیر مردم نمیوفتن
  6
  25
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  نه بابا جدی میگی؟عجب انسانهای بدی .آخه میدونی چی؟ تمام دولتها که نمیتوانند از خوش رفتاری و رفتار انسانی رفتار شماها را اگلو قرار دهند.اون فیلم صاحب نانوائی که کشون کشون روی زمین میکشیدند که ببرند بازجوئی هم مال زمان شاه بود.خدانکرده شماها انقدر بی شرف و بی پدرو مادر که نیستید
  6
  7
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۸
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان
  فقط کسانیکه بهشان نفوذ عمیق شده،وردزبانشان ازاین کلمات"نفوذعمیق" وسایر کلمات پر است.حتی در خانواده طبقات بسیارپایین جامعه هم این کلمات بکار برده نمی شود.اینجاکه دیگر جای خوددارد.
  9
  4
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۷
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ
  وقاحت هم حدی داره
  4
  5
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.