مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:«مذاکرات بین ایران و آمریکا در روزهای آتی» از سرگرفته می‌شود

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز با حسین امیرعبداللهیان در تهران دیدار کردبی بی سی: جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به تهران رفته است در توییتی گفته است که پس از دیدار با حسین امیرعبدللهیان وزیر خارجه ایران این توافق به دست آمده که « مذاکرات بین ایران و آمریکا در روزهای آتی از سرگرفته شود» و اعضای گروه وی به عنوان مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا «تسهیلگر حل آخرین اختلافات باشند».

ایران و آمریکا به خواسته آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به طور «غیرمستقیم» با هم مذاکره می‌کنند. پیش از این برخی از رسانه ای ایران از احتمال صدور مجوز مذاکره مستقیم در صورت پیشرفت در مذاکرات گفته بودند اما مشخص نیست اشاره آقای بورل به مذاکره ایران و آمریکا، ضرورنا مذاکره مستقیم باشد.

آقای بورل همچنین در یک کنفرانس خبری مشترک با آقای امیرعبداللهیان شرکت کرده و گفته که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام که از زمستان سال گذشته متوقف شده، «به زودی» از سرگرفته می‌شود.

وزیر خارجه ایران هم با تایید موافقت با از سرگیری مذاکرات گفته است «امیدواریم طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق اقدامات مسئولانه انجام دهد و به تعهداتش عمل کند.»
باقی ماندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی خارجی ایالات متحده و نپذیرفتن شرط دادن تعهد برای عدم خروج مجدد آمریکا از توافق برجام از دلایل توقف مذاکرات از اسفند سال گذشته بوده است.

آقای امیرعبداللهیان گفته است «آنچه که برای ایران مهم است این است که نفع کامل اقتصادی از توافقی که در سال ۲۰۱۵ ایجاد شده به دست بیاورد و چرخه انتفاع اقتصادی ایران از این توافق کامل شود.
بورل: قرار نبود توقف مذاکرات سه ماه طول بکشد
وزیر خارجه ایران گفته «هر موضوعی که بتواند نفع کامل اقتصادی ایران از احیای برجام را تحت تاثیر قرار دهد از نظر ایران قابل قبول نخواهد بود.»

رسانه های غیرایرانی پیش تاز این گفته بودند که ایران پیشنهاد داده به جای خارج کردن نام سپاه از فهرست سازمان های تروریستی، قرارگاه خاتم بازوی اقتصادی سپاه از تحریم خارج شود اما در آن زمان آمریکا با این پیشنهاد موافقت نکرده بود.

وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهارات امروز خود اشاره ای به تغییر موضع احتمالی آمریکا نکرده‌اند.
مذاکرات از اسفند ۱۴۰۰ متوقف شده استاز زمان توقف مذاکرات وین در اسفند سال گذشته، اختلافات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیشتر شده است. شورای حکام با صدور قطعنامه‌ای الزام‌آور از تهران خواسته هر زوتر درباره یافت شدن آثار اورانیوم در سه مرکز از پیش اعلام نشده، پاسخ های «قانع کننده» بدهد.

ایران در واکنش به این قطعنامه برخی از دوربین های نظارتی آژانس که مربوط به توافق برجام بود را از مدار خارج کرد که با واکنش منفی سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان رو به رو شد.

وزیر خارجه ایران در کنفرانس خبری مشترک خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که «آقای بورل چندی پیش این موضوع را مطرح کرده بودند که چگونه می‌توانیم از بن بست به وجود آمده بعد از صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام، خارج شویم و کار را دنبال کنیم. ما همواره تاکید کرده‌ایم که ایران از مسیر دیپلماسی و گفت‌وگوهای عزتمند و مبتنی بر نتیجه استقبال می‌کند.»

جوزپ بورل هم گفته است که «به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات برجام در اسفند، پیشنهاد کردم مذاکرات متوقف شود برای اینکه یک متنی داشتیم و تعدادی سئوال کوچک وجود داشت که باید پاسخ آن را ایران و آمریکا می‌دادند و بقیه‌ کشورها کار خود را انجام داده بودند.»

آقای بورل گفته «قرار نبود که این توقف سه ماه بشود و حالا این وقفه باید شکسته شود. امروز خیلی خوشحال هستم و از تصمیم آقای وزیر تشکر می‌کنم. ما هم این تصمیم را در ایران گرفتیم که مذاکرات از سر گرفته خواهد شد و این تصمیمی است که در تهران و واشنگتن گرفته شده است.»

پیش از سفر آقای بورل به تهران عکسی از او همراه معاونش انریکه مورا و رابرت مالی مسئول ایران در وزارت خارجه آمریکا منتشر شده بود که آنها در رستورانی در بروکسل مقر اتحادیه اروپا نشان می داد. پس از انتشار این عکس اعلام شده بود که وی با هدف رفع بن بست در مذاکرات احیای برجام عازم تهران می شود.

هدف از مذاکرات احیای برجام، رفع تحریم های آمریکا در ازای محدودیت مجدد برنامه اتمی ایران است. این مذاکرات در فروردین ۱۴۰۰ آغاز شد. پیش از پایان دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، وی در جلسه هیات دولت گفته بود که پیش‌نویس توافق آماده است و اگر به دولت اجازه داده شود، رفع تحریم های آمریکا در دسترس است.

آیت الله خامنه‌ای در آخرین دیدار با هیات دولت آقای روحانی به شدت از این پیش نویس انتقاد کرد و آن را غیرقابل پذیرش خوانده بود.

اسرائیل می‌گوید در صورت احیای برجام، خود را محدود نمی داند و هر اقدامی که برای مهار برنامه اتمی ایران لازم باشد، به کار خواهد گرفت.
+6
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  مثل اینکه تحریمها و عملیات های عصای موسی بدجوری فشار وارد کرده که سیدعلی میخواد قمبل قهرمانانه رو دوباره هوا کنه
  1
  11
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  با تبریکات ،پیروزی آخوند بر ایران را تا چهل سال دیگر به ملت شریف ایران تبریک میگویم!
  2
  9
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران
  شروع مذاکرات، یعنی باقیماندن این رژیم اسلامی برای بیست سال دیگر. کشور های فرجام به این سادگی دست از این نوکر خودشون برنخواهند داشت. بازنده فقط و فقط ملت ایران هستند.
  1
  15
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  سرکاری و بی نتیجه مثل همیشه ، خرید وقت برای رسیدن به بمب اتمی و البته با چراغ سبز عمو سام !!
  0
  10
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  خفه بمیرین شما هم با این بازی های مردم گولزن.
  0
  9
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.