لغو ممنوعیت صدور ویزای آمریکا به دلیل خدمت «غیرداوطلبانه» در گروه‌های تروریستی

دولت آمریکا در دستورالعمل تازه‌ای منع صدور ویزا برای کسانی که در گروه‌های تروریستی داوطلبانه فعالیت نکرده‌اند، را لغو کرد.

در دستوری وزارتخانه‌های امنیت داخلی و خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند، افرادی که بتوانند ثابت کنند که فعالیت آنها در سازمانی که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد، داوطلبانه نبوده و تهدیدی برای امنیت آمریکا نیستند، درخواست آنها برای دریافت ویزای ورود به آمریکا مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

این دستورالعمل می‌تواند بر روند صدور ویزا برای کسانی که به دلیل خدمت وظیفه در سپاه پاسداران از دریافت ویزای آمریکا محروم شده‌اند، اثرگذار باشد.

در این دستورالعمل که در «فدرال ریجستر»، روزنامه دولت آمریکا، در روز پنجشنبه دوم تیرماه (۲۳ ژوئن) منتشر شده، بدون اشاره به نام سپاه پاسداران آمده است، افراد مشمول این دستورالعمل باید ثابت کنند که «داوطلبانه و آگاهانه» در سازمانی که در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد، فعالیت‌ نکرده‌اند.

این دستورالعمل که به امضای دو وزیر دولت جو بایدن رسیده، اضافه می‌کند صدور ویزا برای چنین افرادی پس از «تمامی بررسی‌ها» درباره سابقه و تحقیقات امنیتی کامل بلامانع است.

دولت دونالد ترامپ در سال ۹۸ سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. بر اساس این تصمیم سپاه پاسداران و نهادها و مؤسسات وابسته به آن از نظر اقتصادی تحریم شدند و افراد مرتبط با آن، از جمله سربازان وظیفه‌ای که در این نیرو خدمت کرده‌اند، حق ورود به آمریکا ندارند.

در این دستور تازه دولت آمریکا هرچند نامی از سپاه پاسداران به میان نیامده است، اما براساس آن منع صدور رویداد سفر برای افرادی که در سپاه پاسداران دوران سربازی خود را گذارنده‌اند، لغو شده است.

به دنبال قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، کسانی که در سپاه پاسداران دوران خدمت سربازی خود را گذارنده بودند از دریافت ویزا سفر به آمریکا بازماندند.

علیرضا قربانی، خواننده مشهور ایرانی، از جمله افرادی بود که در فروردین ماه سال جاری به علت انجام «خدمت سربازی اجباری در سپاه» نتوانست برای اجرای کنسرت وارد آمریکا شود.
+44
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  . این دستورالعمل می‌تواند بر روند صدور ویزا برای کسانی که به دلیل خدمت وظیفه در سپاه پاسداران از دریافت ویزای آمریکا محروم شده‌اند، اثرگذار باشد....توجه بفرمایید
  3
  8
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  «خدمت سربازی اجباری در سپاه». در سپاه وجود ندارد.از یک سیستم ۱۰ مرحله کنترل باید عبور کنی‌. هر کسی‌ را نمی‌‌گیرند. خیلی‌‌ها هم به امید آنکه بعد از آن شغلی‌ با پارتی پیدا کنند داوطلب می‌‌شوند. ولی باید با وجود این از سیستم کنترل رد شوید
  22
  11
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  همچین میگن گروه تروریستی سپاه متل اینکه خود ارتش کثیف رذل اسرائیل و جنایتکاران سنتکام تروریست نیستن.... ترور و جنایت در ذات و دستور کاری ارتش رذل اسرائیل و جانی سنتکام هست.. حالا برا ی ااینکه اطلاعات و اسرار از کارمندان سابق سپاه دربیارن، اجازه ورود بهشون میدن تا تخلیه اطلاعاتی بشن... عجب حروم لقمه هایی هستین شماها
  15
  5
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freeman65 - گوتنبرگ ، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. فرشید, [2022-06-25 16:35]. دوست عزیز انگار شما اصلا اطلاعات درستی ندارین، من خودم سال ۶۵ در سپاه خدمت کردم. قرعه بود یکی ژاندارمری ارک و دیگری سپاه، از شانس من افتادم سپاه ولی خدایش اصلا پشیمون نیستم، زمان جنگ بود و خدایش دوران خوبی و دوستانی خوبی داشتم.. اون زمان جنگ بود و سپاه در جبهه‌های . های مختلف پیکار میکرد.. شکنجه نمیدونم توریستی نبود، فقط دفاع از وطن بود
  2
  9
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. جوش نزن شیرت خشک میشه. یه دلار بیشتر بخوای بیشتر بگیری ارزشش رو نداره که بچه ها گشنه بمونن.
  4
  5
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  Sardinia - ماپوتو، موزامبیک
  شما بدون اطلاع هرچی به ذهنت میرسه میریزی رو دایره.من نه پارتی داشتم نه وصل بودم و نه دلم میخواست سرباز سپاه باشم.روز تقسیم هرکی افتاد یه طرف.ما هم مجبور شدیم بریم سپاه چهارپایان سربازی.
  1
  12
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  behran - کردستان، ایران
  از شرایط پذیرش سرباز الان سپاه خبر ندارم، ولی حدود بیست و پنج سال پیش که خودم دفترچه نظام وظیفه گرفتم و در روز مقرر حاضر شدم، اسامی همگی مارو که حدود سی نفر بودیم خوندن و همینطور شانسی گفتن برین خودتون رو به قرارگاه سپاه معرفی کنین؛ برای خود من تعجب آور بود چون شنیده بودم سربازی برای سپاه معمولاً داوطلبانه یا با رابطه هست، البته پاسدار معلم هم میگرفت که بعد از دوران آموزشی بقیه خدمت خود را بعنوان معلم در روستاها سپری میکردند؛ حتی یادمه تو اون جمع ما یه نفر به مأمور نظام وظیفه گفت آقا اگه من نخوام برم سپاه خدمت کنم چی؟ مأمور حوزه هم گفت مگه خُل شدی خیلی ها دوس دارن برن اونجا چون به سربازا سخت نمیگیرن!
  0
  5
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.