همزمان با برکناری حسین طائب، متهم به فراری دادن عاملان ترور محسن فخری‌زاده از مرز، آزاد شد

العربیه: سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو»، جمعه 3 تیر، از آزادی موقت جمال عبداللهی، شهروند اهل بانه متهم به فراری دادن عاملان اسرائیلی ترور محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از چهره‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

طبق گزارش هه‌نگاو، جمال عبداللهی که از اریبهشت سال گذشته همراه با برادر خود، کمال عبداللهی در یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سپاه پاسداران در تهران بسر می‌برد، پنج‌شنبه دوم تیر با وثیقه سنگین 25 میلیارد تومانی موقتاً آزاد شده است.

هه‌نگاو به نقل از منابع خود گزارش داد خانواده این دو برادر به مدت پنج ماه از سرنوشت و محل نگهداری آنها اطلاع نداشتند.

بنا به گزارش این نهاد حقوق بشری، برادران عبداللهی در مدت بازداشت از حق دسترسی به وکیل محروم بوده‌ و کمال عبداللهی همچنان در یکی از بازداشتگاه‌های سپاه در تهران بازداشت است.

پیش از این مقامات جمهوری اسلامی از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اذعان کرده بودند، ترور فخری‌زاده توسط یک «ربات قاتل» و با استفاده از یک مسلسل که از هزاران کیلومتر آن سوتر کنترل می‌شد، صورت گرفته است.

فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، ارشدترین مقام سپاهی است که ترور او به اسرائیل نسبت داده شده است. او 7 آذر 1399 در آبسرد دماوند، هنگام رانندگی، مورد سوء‌ قصد قرار گرفت و کشته شد.

ترور فخری‌زاده که یوسی کوهن، رئیس سابق «موساد»، تلویحا آن را به این سازمان در زمان مدیریت خود نسبت داد، نشانه مهمی از اشراف اطلاعاتی و توانایی عملیاتی اسرائیل بر ایران محسوب شد.

نگرانی‌ مقامات ایران از میزان توانایی و گستره نفوذ اسرائیل هنگامی بیشتر شد که تعداد دیگری از دست‌اندرکاران برنامه‌های هسته‌ای و پهپادی این کشور مورد سوء قصد قرار گرفتند.

در یکی از جدیدترین موارد، حسن صیادخدایی از فرماندهان نیروی قدس سپاه و مسئول عملیات ترور در خارج از کشور، در مقابل منزل خود با شلیک پنج گلوله توسط دو موتورسوار کشته شد.

در پی موفقیت این سلسله عملیات‌ها، انتقاد از سازمان اطلاعات سپاه که بزرگترین نهاد اطلاعاتی ایران نامیده می‌شود، افزایش یافت و در اقدامی غیرمنتظره روز گذشته، حسین طائب رئیس این سازمان از منصب خود برکنار شد.

همزمان با برکناری طائب خبرهایی از احتمال تصفیه‌های درونی سپاه پاسداران منتشر شده است، جمال عبداللهی نیز از زندان سپاه با وثیقه آزاد شد.
+74
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.