نشنال اینترست: بدون گزینه نظامی آمریکا قادر به مهار ایران نخواهد بود

العربیه: نشریه «نشنال اینترست»، در گزارشی به مقامات آمریکا توصیه کرد که برنامه قوی‌تری برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران تدارک ببینند.

این نشریه، جمعه 3 تیرماه، با اشاره به توقیف کشتی حامل نفت ایران توسط یونان که با ربودن دو کشتی یونانی به‌وسیله نیروی دریایی سپاه و فشار بر یونان منجر به رفع توقیف شد، نوشت، آمریکا باید برای مقابله با نقض تحریم‌ها توسط ایران، استراتژی مدون و موثری در پیش بگیرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، توقیف کشتی حامل نفت این کشور توسط یونان را «دزدی» معرفی کرد و رفع توقیف آن را در پی ربودن دو کشتی یونانی، موفقیت «دلاوران از جان گذشته جمهوری اسلامی» خواند. این در حالی است که نفتکش ایرانی به خواسته آمریکا بخاطر نقض تحریم‌ها توقیف شده بود.

عدم موفقیت و ضعف ایالات متحده در اعمال تحریم‌ علیه ایران موجب نگرانی‌های زیادی در میان مقامات ایالات متحده از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه شده است.

در سوی دیگر، ایران موفقیت خود در رفع توقیف نفتکش را به پروپاگاندایی وسیع برای اقتدار خود تبدیل کرد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران آن را راهبرد «اقدام متقابل» نامید و نوشت که این رویکرد تقابلی «واکنش متناسب و مقتدرانه» از طرف ایران است که باید در مورد مذاکرات برجام و تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز دنبال شود.

نشنال اینترست با اشاره به این رویداد نوشت که این امر چالش‌ها و فوریت اجرای قوی‌تر تحریم‌های ایران را به‌ویژه در زمانی که ایالات متحده بر مسئله اوکراین متمرکز شده، نشان می‌دهد. طبق گفته این نشریه، رفتار ایران همچنین به ضرورت سیاست جامع‌تر و معتبرتر آمریکا و کمپین فشار برای مقابله مؤثر و جلوگیری از تجاوز ایران اشاره می‌کند.

گزارش نشنال اینترست همچنین به دستور بایدن برای حملات هوایی آمریکا به سوریه در فوریه 2021 و نیز به عراق و سوریه در ژوئن 2021 اشاره کرد که به دلیل عدم پیگیری دولت بایدن باعث تشدید حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران شد.

این گزارش نوشت که اقدامات متقابل ایران تعجب آور نیست، زیرا چندین دهه تعامل ایالات متحده با ایران نشان می‌دهد تنها زمانی که تهران تهدیدی برای اقدام نظامی در پاسخ به هر حمله احساس کند، می‌توان رهبری آن را وادار به کنار گذاشتن تجاوزات منطقه‌ای کرد.

نشنال اینترست در ادامه تاکید کرد، «تلاش‌ ایالات متحده برای تقویت اجرای تحریم‌ها بدون وجود گزینه نظامی معتبر، به فشار متقابل ایران علیه آمریکا در هنگام مذاکرات منجر می‌شود».

در همین حال، در طول مذاکرات طولانی و بدون پایان هسته‌ای، ایران به تامین مالی نیروهای نیابتی خود و تجاوزات منطقه‌ای خود ادامه داده است.

بنا به گزارش این نشریه، رویکرد قاطعانه‌تر که هم تحریم‌های موجود را اجرا می‌کند و هم آمادگی نظامی را افزایش می‌دهد، بهترین چشم‌انداز برای کاهش بی‌ثباتی توسط ایران را ارائه می‌دهد.
+28
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.