رئیسی: ایران آماده است همه ذخایر انرژی خود را در اختیار «بریکس» قرار دهد

ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های شامگاه جمعه خود حکومت ایران را متعهد به «عدالت جهانی» معرفی کردایندیپندنت فارسی: تنها چند روز بعد از ابراز نگرانی مشترک برخی از کشورهای منطقه درباره نقش مخرب جمهوری اسلامی ایران در تجارت بین‌المللی و امنیت دریایی در منطقه، ابراهیم رئیسی، رئیس‌ دولت سیزدهم، گفت ایران می‌تواند شریکی «پایدار» و «قابل اتکا» برای دسترسی اعضا گروه کشورهای «بریکس» به «گلوگاه‌های انرژی» و «بازارهای بزرگ جهان» باشد.

به‌گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، ابراهیم رئیسی شامگاه جمعه سوم تیرماه ۱۴۰۱ در بخشی از صحبت‌های خود که از طریق «ویدئو کنفرانس» در حاشیه نشست سران «بریکس» انجام شد گفت ایران آماده است «همه» ذخایر کم‌نظیر انرژی، شبکه‌های ترانزیتی، ثروت انسانی و دستاوردهای علمی خود را در خدمت خدمت اهداف «بریکس» قرار دهد.

گروه کشورهای«بریکس» متشکل از پنج قدرت اقتصادی چین، هند، روسیه، برزیل و آفریقای جنوبی است.

نشست سران گروه بریکس، به میزبانی چین در پکن، از روز پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱ شروع شده است؛ محور آن را «توسعه جهانی» عنوان شده کرده‌اند.

به باور بسیاری از کارشناس‌ها، کشورهای گروه «بریکس»، هرچند به‌لحاظ جمعیت و وسعت بخش قابل توجه‌ای از جهان را تشکیل می‌دهند، اما آن‌ها را نمی‌توان کشورهای «توسعه‌یافته» قلمداد کرد.

این کشورها در بسیاری از زمینه‌ها، از جمله «محیط زیست»، «حقوق کار» و «حقوق بشر»، مشکلات جدی دارند و به شمار زیادی از تعهدات سازمان بین‌المللی کار، استانداردهای بین‌المللی و اهداف سازمان ملل برای مقابله با تغییرات اقلیمی و مسائلی از این دست پایبند نیستند.

ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های شامگاه جمعه خود، جمهوری اسلامی ایران را متعهد به «عدالت جهانی» دانست و گفت توسعه بدون عدالت، به گرسنگی، بحران معنویت، اخلاق و خانواده می‌انجامد.

در سخنرانی‌های افتتاحیه نشست سران گروه «بریکس» ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نیز به طور مجازی صحبت کرد. رئیس‌جمهوری روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی را «شرکای قابل اعتماد» توصیف کرد و گفت حجم تجارت روسیه با این کشورها در حال افزایش است.

نشست سران گروه «بریکس» به میزبانی پکن، نخستین نشست بین‌المللی است که با سخنرانی و مشارکت رئیس جمهوری روسیه، پس از تهاجم نظامی این کشور به اوکراین برگزار می‌شود.
+11
رأی دهید
-130

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  اقاجان - دبی، امارات متحده عربی

  اخوندها برای تداوم و غارت حاضرند ایران که هیچ , تنبان خودشان راهم بفروشند
  2
  80
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۵
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  رسما ایران شد مستعمره چین و روسیه
  5
  77
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۰
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  فقط یک مشت گاو نفهم یا مزدور میتونند از این آخوندهای وطن فروش دفاع کنند.
  4
  66
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۱
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  مگر دیگه ذخیره ای هم باقی گذاشتن این آخوندهای ایرانفروش و پست فطرت اجنبی !؟ مگر اینکه خانوم بچه هاشون رو واسه خوشرقصی به خط کنن واسه اجانب مفتخور و مفتکن !!
  3
  48
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.