آیا خوش‌بینی کلیدی برای افزایش طول عمر است؟

خوش‌بینی ممکن است به پرورش و حفظ عادات سالم‌تر کمک کندبه‌ گفته محققان دانشگاه هاروارد، خوش‌بینی می‌تواند به زنان کمک کند که بتوانند حتی تا ۹۰ سالگی عمر کنند.

به‌ گزارش Consumer Healthday؛ برای این مطالعه، محققان داده‌ها و پاسخ‌های نظرسنجی از بیش از ۱۵ هزار و ۹۰۰ زن پس از سنین یائسگی را تجزیه‌ و‌ تحلیل کردند؛ زنان ۵۰ تا ۷۹ ساله که تا ۲۶ سال تحت نظر بودند.

این مطالعه نشان داد که خوش‌بین‌ترین زنان احتمالاً حدود ۵ درصد طول عمر بیشتری دارند. آنها در مقایسه با ۲۵ درصد زنانی که کمترین میزان خوش‌بینی را داشتند، ۱۰ درصد بیشتر احتمال داشت که حتی از سن ۹۰ سالگی بگذرند.

دانشمندان هنوز به‌طور کامل مسیرهایی را که خوش‌بینی را به سلامت و طول عمر مرتبط می‌کند، درک نکرده‌اند. با‌این‌حال، آنها حدس می‌زنند که افراد خوش‌بین ممکن است در تنظیم احساسات خود در موقعیت‌های استرس‌زا بهتر عمل کنند و پروفایل‌های بیولوژیکی مطلوب‌تری مانند سطوح کمتر التهاب داشته باشند. همچنین افراد خوش‌بین از حمایت اجتماعی بیشتری نیز برخوردار هستند.
به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به ‌گفته ‌محققان، برخی از عوامل سبک زندگی سالم، مانند رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، حدود یک چهارم رابطه بین خوش‌بینی و طول عمر را تشکیل می‌دهند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد خوش‌بین احتمالاً اهداف و اعتماد‌به‌نفس بیشتری برای رسیدن به آنها دارند، بنابراین خوش‌بینی ممکن است به پرورش و حفظ عادات سالم‌تر کمک کند.

محققان دریافتند که خوش‌بینی ممکن است دارایی مهمی باشد که باید برای ارتقای سلامت و طول عمر در نظر گرفت. به‌گفته آنها خوش‌بینی را می‌توان با مداخله فعال تغییر داد، از جمله برخی رویکردهای روانشناختی.

این یافته‌ها اخیراً به‌صورت آنلاین در مجله انجمن آمریکایی سالمندان منتشر شده است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.