به چه دلیل علی خامنه ای به طور غیر منتظره ای حسین طائب را برکنار کرد؟

علی خامنه‌ای در اقدامی غیرمنتظره حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه را برکنار کرد.
 
حسین طائب در سال ۱۳۴۲ در تهران زاده شد. وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در مدارس محله ۱۷ شهریور تهران، به جرگه طلبگی پیوست و دروس حوزوی را در حوزه‌های علمیه تهران، قم و مشهد تا سطح خارج سپری کرد.
 
او در دروس خارج فقه و اصول جواد تبریزی، فاضل لنکرانی و علی خامنه‌ای حاضر شده‌است. طائب در سال ۱۳۶۱ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در سپاه منطقه ۱۰ تهران و سپاه استان‌های قم و خراسان رضوی شروع به فعالیت کرد. وی مدتی معاون هماهنگ‌کننده بیت رهبری و بیش از سه سال معاون فرهنگی ستاد مشترک سپاه و نیز فرمانده دانشکده فرهنگی دانشگاه امام حسین بوده و پیش از آن که در تیر ماه ۸۷ به فرماندهی بسیج برسد، جانشینی فرمانده این سازمان را بر عهده داشت.
 
طائب همچنین سابقه فرماندهی حفاظت اطلاعات سپاه و معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در دوران علی فلاحیان را داشته‌است؛ از او به عنوان یکی از مسئولان سازمان اطلاعات موازی یاد می‌شود و از کاندیداهای تصدی وزارت اطلاعات در دولت دهم بوده‌است. طائب در مقام فرمانده نیروی مقاومت بسیج و معاون اطلاعات سپاه پاسداران نقش جدی در سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ داشت.
 
عملکرد نیروهای بسیج تحت امر او در جریان اعتراضات پس از انتخابات، با انتقادات زیادی روبه‌رو شد. مهدی کروبی که او را به کارگردانی نمایش ترانه موسوی در صدا و سیما متهم کرد.
 
به گفته کروبی، او از یکی از اقوام خود که ترانه موسوی نام داشت، برای تکذیب خبر قتل دختری به همین نام در جریان اعتراضات استفاده کرده بود.
+33
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  تفکر عمیق - لندن، انگلستان
  جواب ساده هست. قدرت گیری یک نیروی نظامی احتمال کودتا رو بالا میبره پس … حذف فیزیکی یکی از راهکارها هست که زیاد هم استفاده میشه. نشون به این نشون که یک روز بعد از عزلش خواستن ترورش کنن که نشد. البته ناگفته نمونه که ممکنه بازیهای داخلی خود سپاه باشه برای اجرای نقشه ها بعدی.
  3
  12
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.