خطیب زاده در مورد طرح ترور گردشگران اسرائیلی: عملیات روانی است

 سعید خطیب‌زادهرادیو فردا: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه، سوم تیرماه، اتهام طراحی در ایران برای ترور گردشگران اسرائیلی را «عملیات روانی» خواند و اسرائیل را متهم کرد که می‌خواهد «روابط دو کشور مسلمان» را تخریب کند.

رسانه‌های محلی ترکیه روز پنج‌شنبه از بازداشت اعضای یک گروه هشت نفره خبر دادند که با همکاری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قصد «ترور گردشگران اسرائیلی» در استانبول را داشتند.

پس از انتشار این خبر، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، روز پنج‌شنبه در نشست مطبوعاتی با همتای ترک خود در آنکارا، جمهوری اسلامی را به «دست داشتن» در این طرح حمله به گردشگران اسرائیلی متهم کرد و از ترکیه برای اقدام علیه این «برنامه» تشکر کرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، هم بدون نام بردن از کشور ثالث یا بردن نام ایران گفت که ترکیه «تحت هیچ شرایطی» اجازه چنین حوادثی را در خاک خود نخواهد داد.

در واکنش به اتهام مقام اسرائیلی در این نشست خبری، سعید خطیب‌زاده آن را «یک سناریوی از پیش طراحی‌شده برای تخریب روابط دو کشور مسلمان» توصیف کرد.

آقای خطیب‌زاده بدون اشاره به گزارش رسانه‌های ترکیه درباره بازداشت تیمی که گفته می‌شود قصد ترور گردشگران اسرائیلی را داشته گفت: «از حدود یک هفته پیش یک عملیات روانی برای مشغول کردن رسانه‌ها به سناریوهای ساختگی با استفاده از اطلاعات نادرست و جهت‌دار جهت مهیا کردن فضا برای طرح سناریوی فرافکنانه وزیر خارجه رژیم صهیونیستی [اسرائیل] شروع شده بود.»

اسرائیل هفته گذشته از شهروندان خود خواسته بود به دلیل تهدیدات «احتمالی» از سوی عوامل ایرانی، فورا ترکیه را ترک کنند و فعلا به این کشور سفر نکنند.

در همین زمینه روزنامه «حریت» روز پنج‌شنبه نوشت که سازمان اطلاعات ترکیه اطلاعاتی دریافت کرده بود مبنی بر اینکه مأموران اطلاعاتی ایران و همکاران محلی در حال برنامه‌ریزی برای آدم‌ربایی و حملات متعدد به اهداف اسرائیلی از جمله سفیر سابق اسرائیل و همسرش هستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران بدون اشاره به این موارد مشخص در مقابل دولت اسرائیل را «دروغگو» خوانده و گفت جمهوری اسلامی از ترکیه انتظار دارد که «در مقابل این ادعاهای تفرقه‌افکنانه سکوت نکند».

تنش طولانی‌مدت میان ایران و اسرائیل پس از وقوع یک سلسله حوادث برای تاسیسات و افراد دخیل در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی که تهران اسرائیل را مقصر آن می‌داند، افزایش یافته است.

حسن صیاد خدایی، از فرماندهان نیروی قدس، روز اول خرداد در تهران با شلیک پنج گلوله کشته شد. در همان زمان رسانه‌های اسرائیل وی را یکی از برنامه‌ریزان کشتن اسرائیلی‌ها و یهودیان در جهان معرفی کردند، توصیفی که از سوی هیچ مقام رسمی تایید نشد.

با این حال مدتی بعد روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که اسرائیل به آمریکا اطلاع داده که کشتن حسن صیاد خدایی کار این کشور بوده است.
+8
رأی دهید
-19

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.