به دام افتادن بزرگترین مار تاریخ فلوریدا به طول ۵ متر و وزن ۱۰۰ کیلوگرم

بی بی سی: فعالان حیات‌وحش در فلوریدا یک ماده مار پایتون به طول ۵ متر و وزن ۱۰۰ کیلوگرم را به دام انداختند که باردار هم بود و در داخل شکمش بیش از ۱۲۰ تخم داشت.

این بزرگترین مار پایتونی است که تاکنون در فلوریدا پیدا شده. پایتون‌ها یک گونه بومی در فلوریدا نیستند. برای همین هم نزدیک به دو دهه است که این ایالت آمریکا تلاش می‌کند با کنترل جمعیت آنها از ازدیاد و تسلط آنها بر این اقلیم به عنوان یک گونه مهاجم جلوگیری کند.

این مار که از گونه پایتون برمه‌ای بود هنگامی به دام محققان افتاد که آنها از یک پایتون نر که فرستنده رادیویی به او وصل شده بود برای به دام انداختن این پایتون ماده استفاده کردند.
این مار عظیم‌الجثه پیش از تسلیم شدن حدود ۲۰ دقیقه با محققان درگیر بود و با پیچیدن به دور دست و پای آنها مقاومت می‌کرد.

محققان سن او را حدود ۲۰ سال برآورد کرده‌اند.

این نوع پایتون احتمالا از دهه ۹۰ میلادی وارد زیستگاه‌های فلوریدا شده است.

گمان می‌رود نخستین بار کسانی که این گونه مارها را به عنوان حیوان خانگی نگه می‌داشتند آنها را در طبیعت رها کرده باشند و یا مارها از خانه آنها فرار کرده باشند. به هر صورت، از آنجا که پایتون‌ها دشمن طبیعی در فلوریدا ندارند خیلی زود در آب و هوای شبه‌حاره‌ای جنوب شرق آمریکا جا خوش کردند به طوری که حالا از آنها به عنوان تهدیدی جدی برای حیات‌وحش و محیط زیست فلوریدا یاد می‌شود.

این ماده پایتون را محققان موسسه حفاظت از محیط‌زیست جنوب غرب فلوریدا به دام انداختند.

ایان بارتوزیک، یکی از محققان این موسسه می‌گوید اگر این مار را می‌شد عمودی نگه داشت، هم قد یک زرافه بالغ بود.

او درباره نحوه به دام افتادن بزرگترین پایتون ماده تاریخ فلوریدا می‌گوید محققان بعد از این که متوجه شدند مار نر مجهز به فرستنده رادیویی در یک نقطه ساکن مانده به خود گفتند: "حتما یک خبری آنجاست و وقتی تیم به محل رسید با بزرگترین پایتون ماده که تا امروز دیده بودند روبرو شدند".

آنها همچنین متوجه شدند که این پایتون در شکم خود ۱۲۲ تخم دارد که در نوع خود شگفت‌آور بود.

بزرگترین پایتون نر که تاکنون در فلوریدا پیدا شده حدود ۷۰ کیلو وزن و ۴ متر طول داشته است.
محققان این موسسه ۱۰ سالی است که برای پیدا کردن پایتون‌ها و کنترل جمعیت آنها دست به کار شده‌اند تا بلکه جلوی آسیب‌های این گونه مار غیربومی و مهاجم را بگیرند.

موسسه حفاظت از محیط‌زیست جنوب‌غربی فلوریدا از زمان تاسیس در سال ۲۰۱۳ تا کنون توانسته حدود ۱۰۰۰ پایتون در محدوده ۱۵۰ کیلومتر مربعی که حوزه کاری خود تعریف کرده، پیدا کند.

ازدیاد پایتون‌ها در ایالت فلوریدا به حدی دردسرساز شده که دولت محلی چند سالی است برای شکار آنها جایزه تعیین کرده و یک موسم صید برای آن تعیین کرده است با نام "چالش پایتون".

این چالش به مدت ۱۰ روز از ۵ تا ۱۴ اوت برگزار می‌شود و انتظار می‌رود امسال حدود ۶۰۰ نفر از ۲۵ ایالت آمریکا در آن شرکت کنند.

برای شکار بزرگترین پایتون ۱۵۰۰ دلار جایزه و برای بیشترین تعداد پایتون شکار شده توسط یک نفر ۲۵۰۰ دلار جایزه تعیین شده است.

شکارچی که سال گذشته توانست برنده رقابت در رشته "بیشترین تعداد" شود توانسته بود ۲۲۳ پایتون را به دام بیاندازد. بزرگترین پایتون شکار شده در رقابت سال گذشته هم حدود ۴ متر بود.

همه مارهایی که طی این ۱۰ روز به دام می‌افتند با رعایت اصول اخلاق رفتار با حیات‌وحش نابود می‌شوند.

پایتون‌ها چون آناکاندا و بوآ، سمی نیستند و با پیچیدن به دور بدن شکار و فشار دادن آن استخوان‌های قربانی خود را له و سپس آن را خفه و بعد می‌بلعند.

پایتون‌ها بزرگ قابلیت قورت دادن یک گوزن و حتی یک گاومیش را دارند اما انسان به طور طبیعی در لیست غذایی آنها وجود ندارد و به ندرت گزارشی از حمله آنها به انسان‌ها مخابره شده است.
+59
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  یک مارنر که چه عرض کنم یک افعی هم در آمریکاست 43 سال هم است که بیانیه میده
  26
  5
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بزارنش رو دوش بزرگترین ضحاک تاریخ، یعنی گداعلی!
  6
  30
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. اون پسر و نوه ی یک شیر هست که نقشش رو پرچم ایران بود و تو وفادار اونجای عظمی باش تا پوشک بعدی رو تعویض کنی!
  17
  14
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان
  نه تنها تاریخ نمیدانی بلکه مغرض هم هستی.اصلا میدانی شیر روی پرچم شیروخورشید نمادچه کسی است؟مهندس! برو کتاب بخوان.امیدوارم لااقل جیره کافی از آن افعی بدستت رسیده باشدکه اینطوریقه ات را برایش میدرانی مهندس.
  5
  0
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. من طرفدار دموکراسی هستم. شیر نماد شجاعت شاهان ایرانی است و قبلتر شاهین نماد هوش و برتری !. البته بدی اینجاست که تو مزدور بی جیره و مواجیب خامنه ای و سپاه هستی!. شایدهم یه مجاهد خلق مزخرف.
  3
  4
  شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.