ابراهیم رئیسی: در اروپا هم کوپن می‌دهند

 گرانی هشتاد درصدی خوراکیها در ایران فقط در سه ماه؛ رئیسی: در اروپا هم کوپن می‌دهندصدای آمریکا: در حالی که مرکز آمار ایران در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، شاخص اقلام خوراکی در ایران در سه ماه نخست سال بیش از ۸۲ درصد رشد داشته است، ابراهیم رئیسی روز پنج‌شنبه در خراسان شمالی گفت:« اصلاح نحوه تخصیص یارانه‌ها تنها یکی از عوامل گرانی این نوع محصولات بود و همزمان قیمت‌های جهانی نیز افزایش پیدا کرد که یکی از عوامل آن جنگ اوکراین است.»

رئیسی افزود:«برخی کشورهای اروپایی نیز به دلیل گرانی کالاهای اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالاها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.»
ابراهیم رئیسیرئیس دولت، همچنین با ضروری دانستن کنترل قیمت‌ها و کاهش تورم گفت:«زمانی که دولت را تحویل گرفتیم، تقریبا تمام مبلغ ۸ میلیارد ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای تامین کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۰ اختصاص یافته بود، در همان ۵ ماهه اول سال توسط دولت قبل هزینه شده بود و دیگر پولی برای ما نمانده بود، اما با این وصف ۷ ماه کشور را مدیریت کردیم.»

اردیبهشت امسال دولت با حذف ارز ترجیحی از کالاهای اساسی چهار کالای اساسی شامل مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات و زیرمجموعه‌های آن‌ها را رسما گران کرد. ابراهیم رئیسی پیش تر افزایش قیمت کالاهای ضروری مردم را‌ «بی‌دلیل» خوانده و «رها شدگی بازار» را موجب نگرانی مردم دانست و گفت: «دولت، خود را موظف می‌داند با تدابیر مناسب برای تنظیم بازار و نظارت بر آن و همچنین باز کردن گره‌های زندگی مردم به جامعه آرامش ببخشد.»

در پی این اقدام دولت برای چند روز متوالی، شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات مردمی بود اعتراضاتی که حالا به اعتصاب هم نزدیک شده‌ است.

یک نماینده مجلس با اشاره به گرانی شدید در سال ۱۴۰۱ گفت:«این گرانی حاصل بودجه‌بندی نامناسب و غیر علمی دولت است.»محسنی بندپی افزود:« اگر دولت نحوه بودجه‌بندی را اصلاح نکند در سال‌های آینده هم شاهد تورم و گرانی‌های مشابه امسال و حتی شدیدتر از امسال خواهیم‌ بود.»

وزارت صنعت معدن و تجارت ایران، فروردین ماه نسبت به افزایش فقر همزمان با اوج‌گیری قیمت‌ها هشدار داده‌ بود.

کارشناسان این وزارتخانه اعلام کردند: «تحریم و محدودیت در مبادلات مالی و پولی، کاهش درآمد و قدرت خرید خانوارها، افت تقاضای داخلی و بالا رفتن خط فقر، تورم ساختاری بالا و بی‌ثباتی بازارها» از مشکلات عمده مردم ایران در سال ۱۴۰۱ خواهد‌بود. آنها «کسری بودجه گسترده و مشکلات ساختاری نظام بانکی و صندوق‌های بازنشستگی، سیاست‌های پولی نامناسب و فقدان نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و نبود شفافیت و فساد مالی و اداری» را نیز از مسائل و مشکلاتی دانستند که از جانب دولت و نظام به اقتصاد ایران ضربه می‌زند.

این در حالی است که شماری از کارشناسان اقتصادی معتقدند جمهوری‌ اسلامی در ایران به دنبال آزادسازی رشد قیمت‌ها برای شروع یک رشد اقتصادی است. به گفته این صاحب‌نظران دولت به دنبال ایجاد رشد اقتصادی با استفاده از ابزارهای تورمی است و این اتفاق به دلیل اینکه رشد تولید را در شرایطی به وجود می‌آورد که هزینه‌ها هم بالا می‌رود، عملا در معیشت خانواده‌ها نقش منفی داشته‌ و این سیاست به طور قطع منجر به فقر بیشتر می‌شود.
+24
رأی دهید
-144

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  آقا کف دست مو نداره و مو هم درنمیآره!! دارید دنبال چی میگردید؟ این کارها تخصص و تجربه میخواد مملکت افتاده دست یک مشت اختلاسگر بیخودی امید نبندید به این دزدها
  18
  92
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  اصلا تو اروپا رفتی که این چیزها را بدونی؟ آن کوپن که شنیدی برای مواد غذایی و یا خرید از فروشگاه است که قیمت یا ارزش پولی دارد . با افزایش انرژی بلژیک ۱۰۰ یورو پرداخت میکند. در سال چندین بار در بعضی کشورها ی اروپایی تظاهرات هم میشود ، ولی کسی کشته نمی شود و به ندرت تعدادی دستگیر می شوند . همه ایالت ها درهند باید خانوارهایی را که واجد شرایط خرید غلات یارانه‌ای از سیستم توزیع عمومی هستند شناسایی کرده و رشن کارت‌ را در اختیار آنها قرار دهند. با این کارت های جیره بندی ، هر خانوار واجد شرایط حق دریافت ۵ کیلوگرم غلات برای هر نفر در ماه را دارد و برای فقیرترین خانواده ها به ۳۵ کیلوگرم می رسد .
  16
  62
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  بله نقل است که این سیاق و علاقه و تجربه کوپن و ژتون بازی توسط شما جناب رییس جمهور و هر دو امام حاکمیت و حامیانتان بدلیل سالها فعالیت و ارایه خدمات و تجربه اندوزی از .....و حتی افراد ذکور خانواده تان در اطراف جمشید و قلعه در ذهن شما نهادینه شده و لهذا ترک آن عادت قدیمی برایتان مقدور نمی باشد.
  11
  61
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  بیشرفها همیشه نقاط منفی و عملکردهای بد و فسادشون رو با آمریکا و اروپا مقایسه میکنند ، ( هر چند که در اروپا هیچ چیز کوپنی نیست ) ولی هیچوقت از وضعیت و نکات مثبت اونها و مقایسه اش با عملکرد ضعیف و بدی‌های خودشون حرفی بزبان نمیارن !! راستی ابرام چاخان ، نگفتی در اروپا کوپن رو با نهار میدن !؟ )
  9
  80
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  .... تو و سد علی گدا با ژتون کار می کردن نه با کوپن به تو میگفته کوپن اروپا س
  8
  63
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  لائیر - تل اویو، اسرائیل

  هردم از این باغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد. من یهودی ایرانی اسرائیلی هستم و ایران رو خیلی دوست دارم. هر وقت که این نابخردان کاری می کنن و یا حرفی میزنن خونم بجوش میاد. واقعا حیف از ایران.
  5
  73
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  بر فرض که در اروپا کوپن بدن شما که میگید غرب همه چیزش بده چطور فقط اینجا از اروپا نسخه برداری کردید
  7
  64
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  behzad50 - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا

  ایشان در کودکی بخاطر شغل موروثی .... گرامیشان که با ژتون زیاد سر و کار داشته اند و همچنین بعدها در سفر به فرنگ هم چون زیاد به کلوب و رد لایت سر کشی میکردند چون دیده اند که ژتون رد و بدل میشود تا مشتریان جنسی خدماتشان را دریافت کنند بهمین دلیل ژتون را با کوپن اشتباه گرفته اند! واقعاً اینکه علاوه بر بیسوادی کند ذهن و بیشعور هم باشی جداً درد بزرگیست که ایشان و حامیانش شخصاً از آن درد بسیار در رنجند.
  8
  58
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران

  از این بیسواد الاغ سوال کنند اروپا در کجای نقشه است .صد درصد روسیه را نشان میدهد .پفیوزهایی که قبل شورش ۵۷ تنها کشوری که بلد بودند قم و مشهد بود ،و تنها محل در آمدشان روضه خوانی بر قبور بود .
  15
  68
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  تفکر عمیق - لندن، انگلستان

  باز این شیخ شش کلاسی ضر زد - با خریت به اقتصادمان تر زد- نقل قول از کوپن میکند اما - بیخیالش لب به .... باقر زد
  5
  44
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  اقایی رییسی ۶ کلاسه ، انها اگر بمستضفان خودش کوپن بدهند ،انقدر میدهنده که با شخصیت میشوند ، ولی شما کوپن بیشخصیتی بمستضعفان میدهید !؟!
  10
  36
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  کو حق - ولینتون، نیوزلند

  درسته اروپا کوپن میده ولی تو غربی نباش و ‌پ رو بردار و بده و خاطرات بشکه برات زنده میشه
  5
  38
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  golden remix - استکهلم، سوئد

  جوک ترین سیاستمدار تاریخ ایران. کمدی الهی
  5
  35
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  تو اروپا گوپن میدن تو ژیتون بده کم نمیاری یک کمکی هم حاج خانمت میکنی الدنک
  5
  34
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  الدنک میکه ما چندین در صد پیشرفت کردیم . راست میکه چون حقوق خودش را
  6
  28
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  این جماعت هزار سال دوروغ گفتن مگه بلدن راستگو باشن
  4
  30
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  تنفر مردم چنان هست که دستشان بشما نرسه وای وای وای به ان روز عاشورای
  5
  31
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  اروپا مردم تحت کنترلن، شما نمیتونی ۴تاخونه بخری مثل ایرانیا شمال کم اومده حالاترکیه خونه بخرن.اصلاهمون یه خونه هم مال تو نیست یه سال مالیاتش رو ندی جریمه میشی و باز هم ندی دادگاهی میشی.در واقع مالکش نیستی شریکی با دولت، یه جوراشتراکی یاکمونیستیه.ایران تو ازادی۱۰سال مالیات نده،
  0
  3
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.