نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا پذیرفته شد

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل با نامزدی عضویت دو کشور اوکراین و مولداوی در این اتحادیه موافقت کردند. تصمیم درباره کشورهای حوزه بالتیک به دلیل اختلاف نظر به تعویق افتاد.

ماه‌هاست که اوکراین هر روز تأکید بر دریافت موقعیت نامزدی در اتحادیه اروپا را دارد. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در سفری که یک هفته پیش به کی‌یف داشتند، موافقت خود را با نامزدی دو کشور اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا اعلام کردند و گفتند که در نشست بعدی سران اتحادیه اروپا در راستای پذیرش نامزدی این دو کشور تلاش خواهند کرد.

حال سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۲۳ ژوئن (دوم تیرماه) در نشست خود در بروکسل با دریافت موقعیت نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در این اتحادیه موافقت کردند.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا این تصمیم سران کشورهای عضو را "لحظه‌ای تاریخی" خواند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: «امروز، روز خوبی برای اروپا بود.»

به گزارش خبرگزاری آلمان، اتحادیه اروپا با این اقدام خود تلاش‌های دو کشور نامزد برای چشم‌انداز ورود به اتحادیه اروپا را به رسمیت شناخت و می‌خواهد این شهامت را به آن‌ها بدهد تا با اقدامات اصلاحی در کشورهای خود، راه ورود به جمع اتحادیه اروپا را هموار سازند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، با توجه به جنگ روسیه علیه کشورش، بارها خواستار ارسال پیامی قاطع از سوی اتحادیه اروپا شده بود تا به مردم ۴۰ میلیونی کشورش نشان دهد که مبارزه برای آزادی و دموکراسی روزی به ثمر خواهد نشست.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در آستانه برگزاری نشست سران این اتحادیه یک بار دیگر کشورهای عضو را فراخواند با نامزدی اوکراین موافقت کنند.
این سیاستمدار سوسیال دموکرات، اجلاس سران اتحادیه اروپا را "تاریخی" خواند، اما هم‌زمان به تأکید خواستار اصلاحات در اتحادیه اروپا در مورد روند پذیرش اعضای جدید شد.

صدراعظم آلمان گفت که اتحادیه اروپا باید "قابلیت گسترش" داشته باشد و این مستلزم آن است که اصل توافق مطلق اعضا باید لغو شود.
عضویت کامل مشروط به اجرای اصلاحات است
موقعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به معنای پذیرش سریع در این اتحادیه نیست. حال اتحادیه اروپا باید وارد مرحله مذاکرات با کشورهای اوکراین و مولداوی شود تا اصلاحات لازم در این کشورهای صورت پذیرند.

این تغییرات شامل اصلاحات در نظام قضایی، مبارزه قاطعانه با فساد و تضمین آزادی‌های دموکراتیک و حاکمیت قانون در کشور است.

نمونه ترکیه نشان داده است که روند عضویت می‌تواند به بن‌بست بینجامد. ترکیه از سال ۱۹۹۹ نامزد عضویت در اتحادیه اروپاست. مذاکراتی که با دولت ترکیه در سال ۲۰۰۵ برای اجرای اصلاحات آغاز شد، هم‌اکنون سال‌هاست که مسکوت گذارده شده است، زیرا بروکسل چشم‌اندازی برای اصلاحات در این کشور نمی‌بیند و ترکیه سال به سال از حاکمیت قانون فاصله گرفته است.

این نشست سران در مورد گرجستان گفته است که این کشور ۳،۷ میلیونی زمانی موقعیت نامزدی به دست خواهد آورد که دست به اجرای یک رشته اصلاحات زده باشد. از نظر سران کشورهای اتحادیه اروپا، موقعیت گرجستان بسیار بی‌ثبات‌تر از کشور ۲،۶ میلیونی مولداوی است.
بلاتکلیفی کشورهای حوزه بالکان
در نشست امروز، پنج‌شنبه سران اتحادیه اروپا، وضعیت کشورهای بالکان که سال‌هاست موقعیت نامزدی دارند نیز بررسی شد و بدون نتیجه خاتمه یافت و در پی آن شماری نمایندگان این کشورها جلسه را ترک کردند.

برای نمونه، بلغارستان بیش از یک سال است که مخالف آغاز مذاکرات عضویت مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا است، زیرا از نظر بلغارستان، مقدونیه شمالی باید بپذیرد که زبان این کشور ریشه بلغاری دارد و در تاریخ‌نگاری این کشور باید تغییراتی صورت گیرد.

سران کشورهای اتحادیه اروپا بررسی وضعیت کشورهای نامزد از حوزه بالکان را به زمانی دیگر موکول کردند.
+72
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این برای اوکراینی ها خیلی ارزشمند تر از کرمیه و دنباس و اشغال آنها توسط روسیه است. این یعنی آینده توسعه یافته برعکس فقر و تضعیف شدن روسیه و به نوعی به انزوا رانده شدن روسیه. هیچ روسی به راحتی دیگر به کشورهای دیگر نمی تواند به کشورهای دیگر ویزا بگیرد اما اکراینی ها در اتحادیه اروپا ازادانه زندگی خواهند کرد . از هر جهت فکر می کنم نمی توان آینده روشنی برای روسیه ببینم حتی اگر گاز ار.پا را قطع کند یا قسمتهایی از اکراین را اشغال کند اما ضرری که از بابت اشغال نصیبش می شود هزاران برابر کل ارزش اوکراین است . شاید در آینده نزدیک اوکراین از این سرزمینهای اشغالی صرف نظر کند و دنیا روسیه در حال تحمل تحریمهای کمر شکن نگه خواهد داشت. در روزهای گذشته روسیه در حال یک اتحادیه کشورهای دوست خود است اما همه آنها یا تحرمیم هستند و یا از ترس تحرمیم زیاد جسارت عرض اندام ندارند. اگر روسیه گاز اروپا را قطع کند اروپا و آمریکا شرکتهای چینی و هندی را از روسیه نفت و گاز می خرند تحریم خواهند کرد و دیگر آنها نخواهند توانست هیچ مبادلاتی با روسیه داشته باشند و این یعنی از دست دادن درامد کل روسیه . روزهای و سالهای تاری
  2
  4
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.