ولادیمیر پوتین: یک نظم جهانی جدید در حال ظهور است

پوتین: ایالات متحده پس از ادعای پیروزی در جنگ سرد، اعلام کرد که فرستاده خدا بر روی زمین است، که هیچ تعهدی ندارد، بلکه فقط منافع دارد، و این منافع مقدس است. .»العربیه:ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان بیست و پنجمین نشست سالانه مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پیترزبورگ، با اشاره به جنگ اوکراین وعده داد که «نظم جهانی» جدیدی در راه است.

به گزارش «اوراسیا ریویو»، در جریان این اجلاس که هفته پیش برگزار شد، پوتین ایالات متحده و متحدان اروپایی آن را مورد انتقاد شدید قرار داد، پایان «نظم تک‌قطبی» به رهبری آمریکا را پیش‌بینی کرد، و وعده داد نظم جهانی جدیدی در راه است که جایگاه کشورها را تغییر می‌دهد.

به گفته پوتین، دوران نظم جهانی تک‌قطبی به پایان رسیده است، اما ایالات متحده به خاطر «جاه‌طلبی‌ها»ی خود و با هدف «حفظ توهمات ژئوپلیتیکی منسوخ‌شده» واقعاً درک نمی‌کند که جهانی مبتنی بر چنین «جزمیات»، قطعاً ناپایدار است.

به ادعای او «ایالات متحده پس از ادعای پیروزی در جنگ سرد، اعلام کرد که فرستاده خدا بر روی زمین است، که هیچ تعهدی ندارد، بلکه فقط منافع دارد، و این منافع مقدس است. اما امروز ما شاهد فرآیندهای عینی و تغییرات تکتونیکی واقعاً انقلابی در جهان هستیم.»

به باور پوتین، نظم جهانی مبتنی بر «دگم‌های تک‌قطبی» ناپایدار است؛ ولی نخبگان غربی عمدتاً به «ارواح گذشته» چسبیده‌اند و تصور می‌کنند که تسلط غرب چیزی «تغییرناپذیر و ابدی» است، اما هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت یک نظم جهانی جدید در حال ظهور است، اما قوانین آن را کسانی می‌نویسند که «در مسیری غیر از آنکه دیگران تعیین کرده‌اند، حرکت می‌کنند».

پوتین خاطرنشان کرد تنها دولت‌های «مستقل و قدرتمند» می‌توانند در این نظم نوظهور جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند؛ در غیر این صورت باید «مستعمره‌هایی بدون حقوق» باشند یا بمانند.

به گفته «اوراسیا ریویو»، روسیه پس از حمله به همسایه غربی خود اوکراین در فوریه گذشته تحت تحریم‌های سنگین بین‌المللی و غربی قرار گرفته است. پوتین استقلال اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد و خواهان الحاق مجدد آن به روسیه است. مقامات «ناتو» می‌گویند که او به خاک اروپا نیز نظر دارد. لذا به نظر می‌رسد نظم جدید مورد نظر پوتین در حقیقت استقلال کشورها را نشانه گرفته باشد.
+51
رأی دهید
-85

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان

  برای داشتن و ساختن دنیا جدید باید اقتصاد قوی نه فقط متکی به نفت و گاز داشت . غرب در حال اداره کردن روسیه است چون اروپا به انرژی روسیه نیازمند است اما خیلی کشورها آنها را هم دارند و چند سال طول می کشد تا لوله های آنها به اروپا برسد. د رتاریخ روسیه همیشه اشغال قتل کشتار و ویرانی را تداعی می کند و دنیای که روسیه گرداننده ان باشد خدا به داد همه برسد.
  21
  64
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  امیدوارم که سیستمی بیاد که جایی برای تو هر جنایت کار دیگه‌ای توش نباشه.
  9
  40
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان
  روسیه ایران و برزیل و ونزوئلا وچین رادرطرف خودش می داند در جبهه مقابل هم انگلیس و آمریکا و ژاپن و آلمان واروپای غربی قراردارند.
  4
  22
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  هیتلر هم همین چیزا رو می بافت. قدرت اصلی آمریکا تپان نظامیش نیست بلکه قدرت متحد کردن و مدیریت و اعتماد متقابل بین متحدانش جهانیش هستش. امریکا قدرت ساختن و آباد کردن داره ولی روسها فقط تخریب و نابودی غارت و بعدش نابودی اونجا. روسها بیست سال در افغانستان بودند و وقتی رفتند افغانستان تله خاکی بیش نبود و آمریکا هم بیست سال اونجا بود و وقتی رفتند افغانستان کاملا متحول شده و امکانات شهری و بهداشتی و رفاهی و آموزشی و فرودگاهها و … اگر خود افغانها به اندازه ده درصد ژاپنی ها یا کره ای ها عزت نفس و غیرت داشتند خیلی خیلی بهتر هم میشدند ولی مشکل ملت هستش نه قدرت جهانی. کره شمالی نمونه دیگه کار شوروی و چین بوده و هست و ایرانم نمونه کار روسهاست پس نظمی که میگند جز بدبختی برای بقیه هیچی نداره و محکوم به شکست و نابودی خواهد بود.
  9
  14
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  اتحاد پنج کشور پر جمعیت دنیا که شامل چین،شوروی،هند،برزیل و آفریقای جنوبی با جمعیت بالای۳ بیلیون می‌تواند توازن قدرت را تکان بدهدمخصوصا اگر کشورهای دیگر مانند ایران و آمریکای جنوبی هم ملحق بشوند.تاریخ گویای نبودن امپراطوری ابدی است.
  9
  10
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Aydin2009 - استانبول، ترکیه
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. مگه قدرت تکان دادن به جمعیته؟ اگه اینطور بود هند و پاکستان و بنگلادش الان سرور آسیا بودند چون مثل مور و ملخ جمعیت گشنه و بدبخت بیچاره دارند.اما میبینیم در ته لیست بدبخت ترین و عقب مونده ترین کشورهای آسیا و دنیا هستند.این فناوری و تکنولوژی و ثروت کشورهاست که قدرت رو تایین میکنه و جمعیت بالا.
  0
  3
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Aydin2009 - استانبول، ترکیه
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. و بعدش آفریقای جنوبی رو چرا وارد لیست کردی؟ کشور جرم خیز بیخاصیت که تا بحال هیچ چیز خوبی ازش بیرون نیومده و کاملا وابسته به کمکهای اروپاست.
  0
  4
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Aydin2009 - استانبول، ترکیه
  در خیالات پوتین متوهم اینطور هست ولی در واقعیت روسیه یک کشور ورشکسته فقر زده که هیچ صنعت و تکنولوژی بدردبخوری هم نداره و اون یک مقدار اعتبار آکادمیک و هنر و تاریخ هم که داشت هم به باد داد. چین فقط دنبال سرمایه و پوله که بدون مشتریان ثروتمند غربی چنین خبری نخواهد بود.و چند کشور گشنه و مقروض و فقر زده مثل کره شمالی و ونزئلا هم اصولا اصلا عددی نیستند که نظم جهانی تایین کنند.
  3
  4
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::Aydin2009 - استانبول، ترکیه::]. نیت اصلی BRICS که برای شروع شامل پنج کشور نامبرده است نیت واردات و صادرت را با پول خود و باهم برای بالا بردن ارزش ارزی خودشان و پائین آوردن انحصار دلار است .آسیای جنوبی و آمریکای جنوبی از بهره بانک‌های بین‌المللی له شدند.آرژانتین و تعدادی از کشورها موافقند ولی بخاطر قرض دستشان بسته است،ضمنا آفریقای جنوبی یکی از غنی ترین کشورهای دنیا از نظر معادن است.به نظر من رقابت به هر نوع که باشد سازنده است و تک قطبی شدن دنیا نشانه خوبی برای انسانها نیست.
  0
  2
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.