فنلاند: دهه ها است که خود را برای حمله احتمالی روسیه آماده کرده ایم و سخت مقاومت خواهیم کرد

 رنگ آبی کشورهای عضو ناتو و رنگ سبز درخواست‌دهندگان پیوستن به ناتو هستندرادیو فردا: رئیس نیروهای مسلح فنلاند روز چهارشنبه یکم تیرماه اعلام کرد که کشورش از دهه‌ها قبل خود را برای حمله احتمالی روسیه آماده کرده است و در صورت وقوع چنین حمله‌ای، سخت در برابر آن مقاومت خواهد کرد.

ژنرال تیمو کیوینِن همزمان با صد و نوزدهمین روز از تهاجم روسیه به اوکراین تصریح کرد که کشورهای منطقه اسکاندیناوی زرادخانه قابل توجهی برای رویارویی احتمالی با روسیه تدارک دیده‌اند و در عین حال، فنلاندی‌ها نیز برای جنگیدن و مقابله از انگیزه کافی برخوردارند.

نگرانی شهروندان فنلاند نسبت به حالت تهاجمی روسیه از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته و فنلاند روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت به‌طور رسمی اعلام کرد که می‌خواهد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بپیوندد. این کشور با روسیه یک‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

علاوه بر فنلاند، سوئد هم پس از تهاجم روسیه به اوکراین برای عضویت در ناتو درخواست داده و درخواست این دو کشور با نظر مثبت اکثر کشورهای عضو، به جز ترکیه، همراه بوده است.
روسیه بارها یکی از دلایل آن‌چه را که «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین می‌خواند، نگرانی از گسترش ناتو اعلام کرده و حال خود این تهاجم به کشور همسایه، باعث نگرانی کشورهای دیگر و تلاش و زمینه‌چینی آنها برای پیوستن به ناتو شده است.

مسکو همچنین تهدید کرده است که در صورت قطعی شدن عضویت فنلاند و یا سوئد در ناتو، استقرار جنگ‌افزار هسته‌ای در مرزهای خود با منطقه بالتیک را بررسی خواهد کرد.
+92
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  جنگ معروف به جنگ زمستان .داوید در مقابل گولیات . ۷۰ هزار در جنگ کشته دادند یک متر به ارتش سرخ ندادند. طرف مقابل چیزی نزدیک به ۳ برابر کشته داد.‌ای کاش ما هم ۵۷ اینقدر شهامت داشتیم. بعد از شکست روسا .نخست وزیر وقت فنلاند برا قرداد صلح رفت مسکو. استالین با شوخی‌ گفت، حالا حتما لازم است یک کشور کوچولو مستقل باشد.خوب بشوید یک قسمتی‌ از ما. طرف هم بی‌ تعارف گفت.فکر کنم خوب نباشد. ما یک کشور کوچلو هستیم. قادر نیستیم به یک کشور پهناور مثل مال شما حکومت کنیم. کارمند به اندازه کافی‌ برا اداره نداریم
  4
  33
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان

  فنلاند و بقیه کشورهای اسکاندیناوی از مدرن ترین و بهترین کشورهای دنیا محسوب میشند مثل اوکراین که یک کشور عقب مانده و فقیر بلوک شرق و مثل یکی از استانهای روسیه بود نیستن که روسیه حتی فکر حمله به اونها رو کنه.
  7
  34
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ۱: ۳ ماه از جنگ اکراین گذشت. جنگی که قرار بود ۳ روز طول کشد. چه فریاد که اینیده نشد. چه مرید چه چپ. ناتو. پوتین ضد امپریالیست. روسکی‌ها ایرانی . و امروز دیدیم که اکراین ۵۷ ایران نشد. روس‌ها که روسکی مثل ما نداشتند. هفته گذشته یک مقاله طولانی آلمانی خواندم. با کمال اجازه در اختیار دوستان. می‌‌شود یک تیتر هم به آن داد. اکراین،آخوند و چپ ایران.پایان یک نوستالژی ۵۷ و پوتین ضد امپریالیست .ولادیمیر پوتین با حمله به اوکراین، روسیه را منزوی کرد. کرملین در حال حاضر تنها یک راه برای خروج می بیند.او پشتش به دیوار است، قدرت سیاست خارجی او در حال کاهش است: ولادیمیر پوتین با جنگ تجاوزکارانه خود در اوکراین شکست خورده است و اعمال نفوذ سیاسی بر سایر کشورها برای روسیه به طور فزاینده‌ای دشوار می شود. رئیس جمهور روسیه در حال حاضر باید شاهد فروپاشی ظاهر جاه طلبی‌های او برای تبدیل شدن به یک قدرت جهانی باشد: دولت‌های بیشتری در حال تلاش برای قطع روابط خود با روسیه هستند و آسیب سیاسی به مسکو بسیار زیاد است.
  5
  9
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2:به نظر می رسد پوتین این واقعیت را کاملا دست کم گرفته است که بسیاری از کشورها با تجاوز روسیه در اوکراین مخالف هستند. تعداد زیادی از کشورهای ناتو از ارتش اوکراین حمایت نظامی می کنند، اتحادیه اروپا به سرعت در حال جدا شدن از واردات انرژی روسیه است و حتی رئیس جمهور قزاقستان جرأت می کند روسیه را در صحنه آزاد رد کند. برای رئیس کرملین، این خیانت است، و او مانند خارپشت خیابانی رفتار می کند که توسط همراهان قدیمی توصیف شده است که برای جلب احترام با همسالان خود در حیاط خلوت سن پترزبورگ می جنگیدند.اما در بحران کنونی، تهدیدهای پوتین به جنگ‌های بیشتر و تسلیحات هسته‌ای ضعف خود را آشکار می‌کند: با جنگ علیه اوکراین، رهبری روسیه اهرم‌های سیاسی بسیاری را برای اعمال نفوذ بین‌المللی در هم شکست. ارعاب با نیروی نظامی آخرین سلاح باقیمانده پوتین در بسیاری از مناطق است، اما به آرامی در حال کاهش است زیرا اکنون تهدیدات توخالی از مسکو می آید.اما این وضعیت برای کشورهای دیگر چقدر خطرناک است؟
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  3:در آلمان، ولادیمیر سولویوف، مجری تلویزیون، هنگامی که از تلویزیون دولتی روسیه خواستار حمله به جمهوری فدرال شد، سرش را تکان داد.در این برنامه گفتگو که قبلاً اولاف شولز صدراعظم را با آدولف هیتلر مقایسه می کنند و میلیون‌ها مخاطب دارد، ابتدا الکساندر سوسنوفسکی، مبلغ کرملین، که در آلمان زندگی می کند، صحبت کرد. سوسنوفسکی توضیح داد: «هر ارتش ناتو اردوگاه‌های خود را باز می‌کند و هر آنچه را که دارد به جبهه می‌فرستد. مجری سولوویف سپس پرسید که آیا این کشورها "برهنه شده اند". سوسنوفسکی پاسخ داد: «بله، مثلاً ارتش آلمان».سولوویف خواستار شد: «پس منطقی است که یک جبهه دوم باز شود و به آلمان ضربه بزنیم تا زمانی که آنها کاملاً غیرمسلح هستند. به طوری که در میان نازی‌ها توهم وجود نداشته باشد.این واقعیت که تبلیغات روسیه اکنون به چنین تهدیدهای مبهم رسیده است، چیزهای زیادی را در مورد استیصال کرملین با توجه به موفقیت‌های نظامی ناچیز در اوکراین بیان می کند. از آنجا که حمله احتمالی به آلمان ربطی به واقعیت ندارد، حتی با دیدگاه روسیه:
  3
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  4:ارتش روسیه در سطح عملیاتی خود با جنگ در اوکراین و سایر مأموریت‌های خارجی آن در قفقاز، سوریه یا قره باغ کوهستانی است. محدودیت بار روسیه در یک جنگ متعارف به طرز ناامیدکننده‌ای از ناتو پایین تر خواهد بود. بنابراین حمله به آلمان از دیدگاه روسیه اصلاً معنی ندارد.در واقع، تبلیغات کرملین با تهدیدات علیه برلین استراتژی متفاوتی را دنبال می‌کند: پوتین می‌خواهد به مردم خود این پیام را بدهد که اوکراین کوچک‌تر فقط می‌تواند برای مدت طولانی در درگیری با روسیه مقاومت کند، زیرا همه کشورهای ناتو تمام زرادخانه خود را فرستاده‌اند. سلاح وارد کشور شود کارزار تبلیغاتی علیه کشورهای ناتو مانند آلمان با هدف منحرف کردن مردم روسیه از خسارات سنگین و موفقیت‌های نظامی ناچیز ارتش کرملین در اوکراین است.هدف دیگری در پشت این تهدیدها وجود دارد: مسکو می‌داند که اوکراین تنها در صورتی می‌تواند مقاومت کند که برای مدت طولانی از غرب تسلیحات دریافت کند. برای جلوگیری از این امر، کرملین سعی دارد به ترس غربی‌ها که از جنگ مستقیم با روسیه می ترسند دامن بزند.
  3
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  5: در آلمان، مردم در مورد این که آیا اوکراین باید تسلیحات سنگین تامین شود یا خیر، اختلاف نظر دارند. توافق زیادی وجود دارد، اما رد نیز وجود دارد. پوتین مایل است با تغذیه روایت جنگ هسته‌ای قریب الوقوع - تا حدی با موفقیت - این تقسیم را عمیق تر کند: تاکنون، بسیاری از کشورهای ناتو در تامین تانک‌های جنگی تردید داشته اند..کشورهای عضو ائتلاف دفاع غربی احتمالاً از حمله روسیه نسبتاً ایمن خواهند بود. با این حال، نگرانی زیادی در مورد این سناریو، به ویژه در کشورهای بالتیک وجود دارد. به عنوان جمهوری‌های شوروی سابق، آنها به حوزه نفوذ پوتین تعلق دارند، حتی اگر کشورهای بالتیک اکنون اعضای ناتو هستند.از ۱۷ ژوئن، لیتوانی تحریم‌های اتحادیه اروپا را برای محدود کردن جابجایی کالا بین روسیه و منطقه کالینینگراد روسیه اعمال کرده است. کونیگزبرگ سابق پروس شرقی در دریای بالتیک بین لیتوانی و لهستان واقع شده است و هیچ ارتباط زمینی مستقیمی با روسیه ندارد.
  3
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  7:گابریلیوس لاندسبرگیس وزیر امور خارجه لیتوانی در حاشیه رایزنی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت که محدودیت‌های حمل و نقل بر محصولات فولادی و سایر کالاهای ساخته شده از سنگ آهن تاثیر می گذارد.با این حال، به گفته فرماندار کالینینگراد، آنتون علیخانوف، ۴۰ تا ۵۰ درصد واردات ممکن است تحت تأثیر "محاصره" قرار گیرد - علاوه بر فلز، زغال سنگ، مصالح ساختمانی و کالاهای فناوری. کرملین از تصمیم "بی سابقه" لیتوانی صحبت کرد که همه اصول را زیر پا گذاشت. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: این تصمیم واقعا بی‌سابقه است و نقض همه چیز است. وزارت امور خارجه در مسکو روز دوشنبه هشدار داد که اگر ترانزیت بار بین کالینینگراد و بقیه روسیه از طریق خاک لیتوانی به سرعت و به طور کامل بازسازی نشود، روسیه "حق انجام اقدام برای حفاظت از منافع ملی خود را برای خود محفوظ می دارد."کشورهای بالتیک به ویژه نشان می دهند که روسیه در سال‌های اخیر تا حد زیادی قدرت نرم خود را از دست داده است.
  4
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  9:قدرت نرم به ابزارهای غیراقتصادی و غیرنظامی برای به دست آوردن نفوذ بر سایر کشورها از طریق قرار گرفتن به عنوان الگو برای سایر کشورها اشاره دارد. اما پوتین با سیاست قدرت تهاجمی خود، این نفوذ را از بین برده است.به ندرت هیچ کشور همسایه‌ای روسیه را به عنوان الگویی می بیند که کسی بخواهد از نظر فرهنگی به آن نزدیک شود. از آنجایی که نفوذ اقتصادی و انرژی‌سیاسی روسیه بر کشورهای بالتیک همچنان رو به کاهش است، تنها گزینه کرملین در اینجا استفاده از نیروی نظامی است.از آنجایی که واکنش روسیه به محاصره عمداً باز گذاشته شده است، این کشور با کشورهای ترسناک بالتیک بازی می کند تا تبدیل به کشور بعدی شود.وضعیت در کشورهای مجاور روسیه که قدرت محافظتی ندارند متفاوت است. سربازان روسی در حال حاضر در جمهوری مولداوی و گرجستان مستقر هستند و این کشورها نیز با توجه به جنگ اوکراین از تمامیت ارضی خود هراس دارند. آنها می دانند: هیچ کشور ناتو برای محافظت از آنها خطر جنگ با روسیه را نخواهد داشت.
  4
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  10: جالب‌تر اینکه قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان روز جمعه از به رسمیت شناختن جمهوری‌های دست نشانده طرفدار روسیه در دونتسک و لوهانسک امتناع کرد و به حق مردم برای تعیین سرنوشت اشاره کرد. پوتین عصبانیت خود را در اجرای روز جمعه در سن پترزبورگ نشان نداد، اما لحن بین مسکو و نورسلطان اکنون تشدید شده است.این اختلاف سابقه‌ای دارد: در ماه ژانویه، کرملین سربازانی را برای کمک به دولت قزاقستان برای سرکوب اعتراضات خشونت آمیز فرستاد. اکنون توکایف همتای روس خود را در صحنه باز رد کرد - از دیدگاه مسکو یک خیانت. واکنش به سرعت، به الگوی شناخته شده با تهدید جنگ دنبال شد: کنستانتین زاتولین، رئیس کمیته امور دومای فدراسیون روسیه، تهدید کرد که اقداماتی را «مانند مورد اوکراین» اتخاذ خواهد کرد. مسکو تایمز مستقل به نقل از این معاون گفت: در یک رابطه دوستانه، "هیچ سوال ارضی مطرح نشد." اما در غیر این صورت «همه چیز ممکن است». با این حال، تهاجم شجاعانه رهبری قزاقستان به هیچ وجه ساده لوحانه نیست:
  4
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  11 این کشور نه تنها با روسیه، بلکه با چین نیز مرز مشترک دارد. پس از فاصله گرفتن غرب از روسیه، مسکو بیشتر به جمهوری خلق وابسته است و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، خواهان تشدید تنش در قزاقستان نیست. برای چین، این مرزی را نشان می دهد که پوتین نمی تواند از آن عبور کند، زیرا جمهوری خلق با جاده ابریشم خود در قزاقستان نیز منافع اقتصادی دارد.خلاصه کلام ارشادی با زن زلنسکی هنوز باید منتظر شوید. چه زمانی ؟ نمی‌‌دانم.تجربه با نابودی اسراهیل که دارید
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.