لاوروف در تهران: سند مشارکت استراتژیک ۲۰ ساله با تهران خواهیم داشت

بی بی سی: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که شب گذشته به تهران وارد شد، امروز با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار کرد و پس از آن دو طرف در کنفرانسی خبری حاضر شدند.

در این کنفرانس خبری آقای لاوروف گفت که روابط بین دو کشور می‌تواند «به سطح بسیار بالایی در طول تاریخ برسد» و «چند وقت پیش پیشنهاد وزارت ما به تهران مخابره شد و امروز توافق کردیم کارشناسان هر چه سریع‌تر درباره این سند مهم توافق کنند. سندی که آینده شراکت استراتژیک ما را برای ۲۰ سال آینده مشخص می‌کند.»

وزیر خارجه ایران هم از «بررسی معاهده همکاری‌های جامع بلندمدت و راهبردی دو کشور» استقبال کرد و گفت: «امیدواریم بزودی جلسات کارشناسی برای نهایی کردن مفاد این موافقتنامه و تصویب آن در دولت‌های ایران و روسیه و پارلمان‌های دو کشور را پشت سر بگذاریم».

آقای لاوروف گفت که ایران می‌تواند نقش مهمی پس از عضویت در سازمان همکاری شانگهای ایفا کند. صحبت‌های آقای لاوروف در حالیست که رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی مدعی هستند که ایران عضو دائم پیمان شانگهای شده اما وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که «پروسه حقوقی» پیوستن ایران همچنان در جریان است.

آقای امیرعبداللهیان در خصوص مذاکرات احیای برجام گفت که «قطار به ایستگاه‌های سخت برای نقطه پایان» و «ایجاب می‌کند که توقف در یک ایستگاه خاص را در نظر بگیریم».

به گفته وی «طرف‌های مقابل به صورت مشخص آمریکا و بورل و مورا به تلاش‌های خود برای بازگشت همه به مذاکرات ادامه می‌‌دهند» و «امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک ریل مذاکرات را که در مسیر درست خودش قرار دارد مجددا این قطار را بر روی ریل در جریان و حرکت نگهداریم».
وزیر خارجه روسیه هم گفت که «هدف ما این است که اشتباهی که آمریکا صورت داد تصحیح کنیم»
وی گفت که «آمریکا یک سال پیش ما را متهم کرد که ما ترمز ایجاد کردیم بر سر راه برجام و این مسئله درست نبود» و «ما به دوستان ایرانی گفتیم که از موضع آنها برای احیای کامل برجام بدون هیچ کم و کاستی و افزودن به آن» حمایت می‌کنیم.

روسیه پس از حمله به اوکراین با تحریم‌های گسترده بین‌المللی روبرو شد و همزمان با مذاکرات احیای برجام، خواستار معافیت از این تحریم‌ها در صورت نهایی شدن بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای شد، که کشورهای غربی این مسئله را سنگ‌اندازی روسیه برای رسیدن به توافق عنوان کردند.

آقای لاوروف در خصوص دیدار روز گذشته‌اش با ابراهیم رئیسی هم گفت که به وی در خصوص «وضعیت فعلی در اوکراین» توضیح داده و «از ایران برای فهم درست ریشه های این مشکل تشکر» کرده است.

جمهوری اسلامی، در جنگ اوکراین غرب را مسئول حمله روسیه دانسته و وزیر خارجه ایران هم اخیرا گفته بود: «ما ریشه این جنگ را در گسترش ناتو و تحریکات آن علیه روسیه می دانیم».

وزیر خارجه ایران در همین نشست خبری هم گفت: «در موضوع اوکراین همچنان معتقدیم اقدامات آمریکا با کاربست ابزار ناتو از ریشه‌های وضعیت فعلی است» ولیکن تاکید کرد که جمهوری اسلامی «جنگ را در اوکراین راه‌حل نمی‌داند و از گفت‌وگو و مذاکره سیاسی استقبال می‌کند».
سفر به تهران و دیدار با رئیسی
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در سفری دو روزه، دیشب وارد ایران شد.

آقای لاوروف بعد از ورود به تهران، با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد.

این اولین سفر آقای لاوروف به ایران، بعد از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی است.
این اولین سفر آقای لاوروف به ایران بعد از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی است.به گزارش رسانه‌های روسیه، قرار است دو طرف در این سفر درباره توافقنامه همکاری های بلندمدت و توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه گفتگو کنند.

دو کشور هدف تحریم‌های سنگین غرب قرار دارند، تهران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و مسکو به دنبال حمله به اوکراین و تصرف خاک این کشور.

وزارت خارجه روسیه گفته است دو طرف قرار است درباره «مسائل بین‌المللی، توافق برجام، جنگ اوکراین، سوریه و افغانستان گفتگو کنند.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از آقای لاوروف گزارش داده بود که مسکو خود را با «سیاست‌های تهاجمی غرب» تطبیق می‌دهد.

بر اساس این گزارش آقای لاوروف هنگام دیدار رئیس جمهوری ایران گفته است: « تمام کشورهایی که با تاثیر منفی رویکرد خودخواهانه آمریکا و اقمارش دست به گریبانند، به بازتعریف روابط اقتصادی‌شان با یکدیگر نیاز دارند تا بتوانند از اتکاء به هوسبازی‌های شرکای غربی پرهیز کنند.»

ماه گذشته روسیه گفت تهران و مسکو که هردو هدف تحریم‌های سنگین غرب هستند و همزمان دارای یکی از بزرگترین ذخایر انرژی جهانند، با یکدیگر درباره همکاری برای حل این مشکل گفتگو کرده‌اند.
+12
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا
  خدا شکر که ٢٠ ساله شد که کاملا با چین و ونزولا مساوی باشه . چون اگر ١٥ بود مشکل میخوردن تو لامبوندن ایران- بعد داستان میشد .
  4
  10
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان
  واسشون خانوم دامن کوتاه که آورده، اینها هم که ندید بدید بدبخت
  4
  17
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خیلی دوست دارم باطن خط فکری کسانی که زیر برای جمهوری اسلامی دم از وطن پرستی رو بفهمم. مثل ترکیب پهن خوش بو میمونه. از پهن و خاک کاهو نمیشه توقع خوشبو بودن داشت.
  5
  2
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان
  هنوز بعضی چیزهای ساده رو نمیدونی.میخوای باطن خط فکری انسانهارو بشناسی؟مهندس ! بروکتاب بخون.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. به اندازه کافی خوندم که بفهمم خائن کیه وطن پرست کیه. وقتی بیست سال ایران رو میدن به روس که سینه مادرش رو هم گاز میگیره، فکر نمیکنم وطنپرستی باشه منتها یه عده ماله کش دست قهوه ای میخوان ماتیک بزنن به خوک بگن ببینین چقدر خوشگله. بعد هم کلاس روشنفکری برمیدارن منتها اندازه الاغ که بار کتاب میبره بارشون نیست
  0
  0
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.