رونمایی دولت بریتانیا از طرح جدید برای بازنویسی منشور حقوق بشر خود

دومینیک راب، وزیر دادگستری بریتانیایورونیوز: دولت بریتانیا روز چهارشنبه از طرح جدیدی برای بازنویسی منشور حقوق بشر در این کشور رونمایی کرد. اگرچه دولت ادعا می‌کند که با این کار، آزادی بیان و قدرت پارلمان تقویت می‌شود اما منتقدان می‌گویند که لایحه مد نظر دولت باعث کاهش حمایت‌های حقوق بشری از مردم عادی می‌گردد.

رونمایی از این طرح چند روز پس از آن انجام شد که برخی از دادگاه‌های بریتانیا و اروپا به دلایل حقوق بشری، مانع از آن شدند که دولت محافظه‌کار بوریس جانسون مهاجران غیرقانونی این کشور را که درخواست پناهندگی کرده بودند به رواندا بفرستد.

چنانچه لایحه به تصویب پارلمان بریتانیا برسد، می‌تواند محدودیت‌های بیشتری را برای طرح ادعاهای حقوق بشری وضع کند و خارجی‌هایی که در دادگاه‌های بریتانیا به دلیل ارتکاب جرم محکوم شده‌اند نیز دیگر نمی‌توانند با اتکاء به استدلالات حقوق بشری، مانع از اخراج خود از این کشور شوند.

دولت می‌گوید که هدفش از تدوین چنین لایحه‌ای، کاهش میزان ادعاهای «بی‌اهمیت» و «بیهوده» است.

این قانون همچنین به دادگاه‌های بریتانیا این قدرت را می‌دهد که احکام دادگاه اروپایی حقوق بشر را نادیده بگیرند. هفته گذشته نیز این حکم دادگاه اروپایی حقوق بشر بود که مانع از انتقال اولین گروه از مهاجران غیرقانونی بریتانیا به رواندا شد.

دادگاه اروپایی حقوق بشر از دادگاه‌های وابسته به اتحادیه اروپا نیست و یک دادگاه بین‌المللی مستقل است که از سوی ۴۶ کشور حمایت می‌شود.

به گفته دومینیک راب، وزیر دادگستری بریتانیا، این لایحه که جایگزین قانون حقوق بشر بریتانیا خواهد شد، «سوء استفاده‌ها» از سیستم را مهار و کمی «عقل سلیم» به قوانین حقوق بشری تزریق می‌کند.

او خطاب به قانونگذاران گفت که این قانون با هدف مهار «تفسیرهای الاستیک» از حقوق بشر طراحی شده است؛ تفسیرهایی که از مسیر احکام دادگاه‌ها آنهم بدون «نظارت دموکراتیک و معنی‌دار» مجلس عوام ایجاد می‌شود.

تصمیم دولت بریتانیا برای بازنگری در این قوانین، انتقاد بسیاری از گروههای مدافع حقوق بشر را در پی داشته که می‌گویند با این کار برخی از ابزارهای اصلی که در اختیار مردم است و به کمک آنها می‌توانند قدرتمندان را پاسخگو کنند، حذف می‌شوند.

از جمله ساشا دشموک، مدیر اجرایی عفو بین‌الملل بریتانیا اعلام کرد: «با این کار مردم از قدرتمندترین ابزار خود برای به چالش کشیدن تخلفات دولت و سایر نهادهای عمومی محروم می‌شوند.»

استفانی بویس، رئیس انجمن حقوق انگلستان و ولز نیز گفت که منشور حقوق بشر مد نظر دولت «یک عقبگرد برای عدالت بریتانیا است».
+32
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  نشانه خوبی برای مردم عادی که حق انتخاب بیشتر را برای رسیدن به عدالت را دارند نیست.
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  احمقانه است از یک طرف خانه و خدمات رویایی دولتی به خارجی ها و پناهنده ها می دهد و از طرف دیگر می گوید به انگلستان نیایید. هر کسی به کشوری می روند که اینگونه خدمات را دریافت می کنند. ایرانی ها و مسلمانها خیلی تبنبل هستند و این گونه خدمات دولتی حتی نمی توانستند توی رویاها ببینند.
  15
  1
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان
  مردمی که بی اطلاع مثبت میزنند اصلا نمیدونند جریان چیه،این اقدام برای بلوکه کردن رای دادگاه حقوق بشر اروپاست که مانعی برای دیپورت پناهجویان به آفریقا ایجاد کرده هست و سعی دارند با لین اسمهای گمراه کننده قوانین حقوق بشر بین المللی رو دور بزنند. این کشور الان بدترین وضع رو داره تورم و گرانی بسیار شدیدتری از تمام کشورهای پیشرفته اروپا رو تجربه میکنه.نصف بیشترش بخاطر افتضاح برگزیت هست اما اینها سعی دارند وانمود کنند بخاطر جنگ اوکراینه در حالیکه اگر بخاطر اوکراین بود گرانیها نباید اینقدر شدیدتر از بقیه کشورها میبود.دولت هم در پاسخ به تظاهرات اخیر کفته کم لودن دستمزدها و گرانی رو بپذیرند! دولتی که فقط حامی قشر ثروتمنده و با انتخاب چند وزیر هندی سعی داره سیاستهای فاشیستی اش رو‌ مخفی کنه .
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. چون این امکانات دولتی مختص پناهنده ها نیست برای مردم خودشون تعبیه شده و همه کشورهای اروپایی،کانادا و استرالیا مشابهش و حتی بهترش رو دارند.پناهنده وقتی اقامت گرفت از نظر قانون همه حقوق و امکانات مردم این کشورها رو میتونه داشته باشه.اینطور نیست امکانات مخصوص پناهنده ها باشه.نبود سختگیری شدید در مورد کار سیاه و جمعیت زیاد مهاجران و راحت تر بودن سر و سامان گرفتن بین کامیونیتی خودشون باعث میشه بیان اینجا و البته ارزش پوند برای اون قشری که دنبال پول فرستادن به کشور خودشون هستند.هر جا دانه پاشیده بشه گشنه ها جمع میشند.چه آفریقایی چه خاورمیانه و چه هند و پاکستانی و شرق اروپایی.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Darknet - لندن، انگلستان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. کسانی که مثل شما می نویسند و پناهنده ها رو تنبل و . می خونند حتما از پناهنده نماها هستند و فکر میکنند که ایران و کشورهای خاورمیانه ای همه گل و بلبل هست و زندان و شکنجه و دستگیری معترضین و خفه کردن حق گویان کاملا دروغه و همه برای پول تنبلی به اینجا اومدن(مثل خود شما). اگر پناهنده نیستید حتما ایدی تلگرام، ایمیل یا هر نوع تماسی از خودتون رو زیر این کامنت بذارید تا من یک مصاحبه رو در رو با شما انجام بدم و بعدش با اجازه خود شما و هزینه خودم یک وکیل بگیریم ببینیم شما به چه دلیلی به انگلستان اومدید و حتما این مصاحبه رو در همین وبسایت بذاریم تا همه ببینند و لذت ببرند.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.