نفتالی بنت درباره عملیات در خاک ایران: تهران از آنچه به نظر می‌رسد آسیب‌پذیرتر است

نفتالی بنت که اندکی بیش از یک سال قدرت را در دست داشت، کوتاه‌ترین نخست‌وزیر تاریخ معاصر اسرائیل به شمار می‌آیدنفتالی بنت سه روز پس از کنار رفتن از نخست‌وزیری اسرائیل در گفتگویی اختصاصی با نیویورک تایمز گفت که ایران «از آنچه به نظر می‌رسد آسیب‌پذیرتر است».

او از اینکه آمریکا سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های «تروریستی» خارج نکرده اظهار خوشحالی فراوان کرد و گفت اینکه ایران از مذاکرات هسته‌ای کنار نکشیده، نشان می‌دهد چقدر محتاج این توافق است.

او توافق خوب از نظر خودش را اینگونه توصیف کرد: «برداشتن کامل تمام تحریم‌ها» در ازای «ختم دائمی طراحی و تولید و نصب سانتریفیوژ»، بدون «بند غروب توافق» هسته‌ای اصلی که در نهایت به ایران اجازه می‌داد غنی‌سازی اورانیوم را در هر سطحی از سر بگیرد.

اکنون آقای بنت در گفتگو با نیویورک تایمز می‌گوید که برجام در نهایت به این منتهی می‌شد که ایران غنی‌سازی را تا جایی که می‌خواهد ادامه دهد.

ایران همواره تاکید کرده که برنامه هسته‌ایش صلح‌آمیز است اما بنابر آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تا حدود «۶۵ درصد» غنی‌سازی کرده است.

غنی‌سازی بالای ۲۰ درصد، غنی‌سازی با خلوص بالا تعریف می‌شود که کاربردهای نظامی پیدا می‌کند.

آقای بنت می‌گوید در این میان، تهران «مقررات بنیادین» پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نقض می‌کند و درصدد حمله مستقیم به اسرائیل با استفاده از پهپاد (هواپیماهای بدون سرنشین) است.
دکترین هشت‌پای نفتالی بنت
بنت می‌گوید وقتی ایرانی‌ها «از طریق نیروهای نیابتی یا مستقیما به ما ضربه می‌زنند، بهای آن را در ایران می‌پردازند».

او این واکنش‌ها را «دکترین هشت‌پا» نامید که هدفش ضربه زدن به تهران است.

او «با تمسخر« اضافه می‌کند: «روشن است که این افراد از آنچه به نظر می‌رسند آسیب‌پذیرتر هستند. رژیم ایران پوسیده، فاسد و ناتوان است.»

بنابر گزارش روزنامه نیویورک تایمز، واکنش اسرائیل به این اقدامات، «انهدام تاسیسات و یک پایگاه نظامی ساخت پهپاد در ایران و همچین ترور یک افسر ارشد ایرانی در تهران بود که گمان می‌رود بخشی از واحد ۸۴۰ ایران بود که احتمال می‌رود در انجام ترور و آدم ربایی در خارج از این کشور دست دارد.»

نفتالی بنت پیشتر گفته بود با اجرای «دکترین هشت‌پا»، اهداف اسرائیل به «گروه‌های نیابتی» شبه‌نظامی ایران محدود نخواهد شد.
سکوت درباره حضور عربستان درپیمان دفاع هوایی خاورمیانه
آقای بنت پس از اینکه دولت ائتلافی‌اش اکثریت را در پارلمان اسرائیل (کنست) از دست داد، تصمیم به انحلال کنست و برگزاری انتخابات مجدد گرفت.

در پی انحلال پارلمان، اسرائیل اکنون برای پنجمین بار از سال ۲۰۱۹ انتخابات برگزار خواهد کرد.

طول نخست‌وزیری او که چند روز بیشتر از یک سال بود، کوتاه‌ترین نخست‌وزیر تاریخ اسرائیل به شمار می‌آید.

او اما در مصاحبه با نیویورک‌تایمز نفس شکل‌گیری دولت ائتلافی را که از نظر ایدئولوژیک، قومی و مذهبی متنوع بود، یک «پیروزی» خواند.

آقای بنت کاهش بیکاری، رشد اقتصادی و توافقنامه تجارت آزاد با امارات متحده عربی را که ماه گذشته به امضا رسید، بخشی از دستاوردهای دولتش خواند.

علاوه براین، نیویورک تایمز مشارکت اسرائیل در ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه را پیمان دفاعی مهمی ارزیابی کرد.‌

آقای بنت در پاسخ به این سوال که «آیا عربستان سعودی بخشی از پیمان دفاع هوایی خاورمیانه است و آیا نخست وزیر با همتایان سعودی خود از جمله ولیعهد محمد بن سلمان برای گفتگو در مورد آن دیدار کرده است؟» گفت: «نمی‌توانم توضیح بیشتری بدهدم، نه درباره بخش اول پرسش و نه درباره بخش دوم آن. نمی‌خواهم به چیزی آسیب برسانم.»

اسرائیل می‌گوید در یک سال گذشته در حال تدارک برنامه‌ای گسترده‌ با هدف تقویت همکاری با کشورهای منطقه تحت حمایت آمریکا بوده که بنابر اعلام وزارت دفاع این کشور بخشی از آن به مقابله با تهدیدهای هوایی ایران مربوط می‌شود.
بند غروب چیست؟
در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام)، محدودیت‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای ایران در تاریخ معینی برداشته خواهد شد که مقامات و رسانه‌های غرب از آن به عنوان «بند غروب» یاد می‌کنند.
 
بر اساس برجام برخی محدودیت‌ها از جمله محدودیت فیزیکی غنی سازی ۱۵ سال بعد از روز صفر یعنی روز پذیرش برجام (مهر ۱۳۹۴) برداشته خواهد شد.
 
همچنین نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روند تولید سانترفیوژ و سپس نظارت بر روند تولید اورانیوم، به ترتیب ۲۰ و ۲۵ سال بعد پایان خواهد یافت.
 
در حال حاضر اما آمریکا از برجام خارج شده و تحریم‌هایی یکجانبه علیه ایران وضع کرده است.
 
ظرف یکسال گذشته و پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن طرف‌های توافق هسته‌ای گفتگوهایی را با هدف احیای برجام برگزار کردند که تا کنون موفقیتی در آن به دست نیامده است.
+110
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  rood120 - منچستر، انگلستان
  خرابکاری و ترور های که شما انجام می دهید دلیل بر این نیست که شما زرنگ هستید ، اگر اسرار نظامی کشور توسط مجاهدین لو می رود اینها نشانه از وطن فروشی یک مشت خائن به وطن شان هست که خودشان را برای پول و مقام ارزان می فروشند و شما هم سو استفاده می کنید ، اصولا در بین ما ایرانیها و در فرهنگ ما زیاد هست . ما مردم درماندهی هستیم چون با رژیم خود مشکل داریم ، و ستم‌ های رژیم آخوندی هم کم نیست و بی‌عرضه هستیم که این رژیم را خودمان عوض کنیم یا تغییرات انجام بدهیم برای ضربه زدن دست به وطن فروشی ، طرفداری از ترامپ یا امید داریم که کشورهای دشمن برایمان یک کاری بکنند . متاسفانه از تاریخ هم درس یاد نمی گیریم، افراد زیادی را می شناختم که به ترامپ عشق می ورزیدند و خوشحال بودند شاید جنگی رخ بدهد و رژیم عوض بشود ولی نمی دانند که همه دنبال منافع و چاپیدن سرمایه‌های کشور خودمان را دارند، بیچاره مردمی که از تاریخ درس نگیرند و تاریخ را نخوانند ، آنهائیکه چشم به اسرائیل، آمریکا و اروپا دل بستند ببینند همین جنایتکار ها در حق رضا شاه و پسرش چه کردند .
  23
  28
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  تفکر عمیق - لندن، انگلستان
  البته این درسته که رژیم منحوث آخوندی هارت و پورت زیادی میکنه و کلا کارش سیاه نماییه مخصوصا توی امور امنیتی اما …. اینجاست که باید گفت دیگ به قابلمه میگه روت سیاه ! مردیکه پفیوز بتمرگ سر جات و غلط زیادی هم نکن که خودتون انواع و اقسام مشکلات امنیتی از سر تا پاتون میباره.
  31
  24
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Zebelemahal - تهران، ایران

  قزوین نرو که بد جور آسیب می بینی . در مورد تهران هم اشتباه به عرضتون رسوندند . بخصوص که اکثر قزوینی ها هم ساکن تهران هستند :))
  32
  8
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  زرت و پورت زیادی نکن. به هوای کاشت مو هم شده، یه سر روان شو تهرون تا آسیب‌پذیری رو از نزدیک احساس کنی.
  27
  5
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  دیگ به دیگ میگه روت سیاه، حالا خوبه روزی هزار تا اتفاق تو کشور خودش میوفته بعد میگه ایران آسیب پذیره.
  28
  7
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. حرف مفت که کنتور ندارد.الکی نچسبان به مجاهدین. اون‌ها برا خروج از پادگان یک کاغذ امضا شده پلیس آلبانی لازم دارند. ضمنا وقتی می‌‌گی مشگل با دولت آخوندی .یعنی‌ بوی گند بسیج سایبری .ما هیچ مشگلی با دولت آخوندی نداریم.کار از این کار‌ها گذشته. ما مخالف این جنایت کار‌ها هستیم. همیشه از دیگران کمک گرفتن هم اشتباه نیست. چند نمونه بگم ؟ آلمان و ایتالیا. اسپانیا .خمر سرخ. پول پت. هر حمله‌ای که پایگاه‌ها و ستادهای سرکوب رژیم ایران را بقول شما اخته کند، باعث رضایت و شادمانی مردم ایران خواهد بود و به آنان فرصت خواهد داد تا بدون ترس از سرکوب پاسداران رژیم، به خیابان‌ها ریخته و خود به حیات این رژیم فاشیستی نقطه پایان بگذارند
  8
  4
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::تفکر عمیق - لندن، انگلستان::]. شعار نده اسم ببر .چه مشگل امنیتی ؟ بگو تا ما هم درک کنیم
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. از باب مسائل امنیتی لازم نمی‌دانیم که اسرار این مشکلات را در فضای مجازی که صدها جاسوس در حال رفت و روان هستند فاش کرده کنیم.
  4
  1
  ‌پنجشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  راست میگه .آخه هفته قبل ۵۰ دقیقه اژیرهای خطر در ایران به صدا درآمد و همه به پناهگاه رفتن و سایت‌های بسیاری هم هک شد و دوربین جاسوسی ایران هم به دست اپوزسیون درپیت افتاد و حکومت هم ساقط شد و دوباره باید انتخابات برگزار بشه .عجب
  0
  1
  جمعه ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.