ناراحتی علی خامنه ای از صدا و سیما به اخراج مجری شبکه خبر منجر شد

گفتگوی انتقادی مهدی خسروی، مجری شبکه خبر با رئیس پلیس آگاهی و انتقاد از نیروی انتظامی به خاطر کوتاهی در ماجرای سرقت از صدها صندوق امانات بانک ملی شعبه دانشگاه تهران با واکنش تند علی خامنه‌ای روبرو شده است.
خامنه‌ای: دشمنان القا می‌کنند که مسئولان کشورداری بلد نیستندعلی خامنه ایرهبر جمهوری اسلامی گفته است که انگیزه دینی تنها عامل منحصر به فردی است که موجب حفظ و مصونیت کشور شده است. او "تضعیف امید به آینده کشور و وجود بن‌بست" را به "جنگ نرم دشمنان" ربط داده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی در دیدار با "دست‌اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر" گفته است، انگیزه‌ دینی "نقشی منحصر به فرد در وحدت، پیشرفت و از خودگذشتگی مردم  و مصونیت و حفظ کشور" داشته است.

خامنه‌ای در این سخنرانی در ۲۲ خرداد که متن آن به تازگی منتشر شده بدون آن که به میهن‌‌دوستی و مولفه‌های ملی در انسجام جامعه و مناسبات میان شهروندان اشاره‌ای بکند، این اتهام را مطرح کرده که "بعضی‌ها که سروکاری با دین ندارند به دنبال دست‌بردن در انگیزه‌های دینی شهدا و رزمندگان (جنگ با عراق) هستند".

او اشاره صریحی به این  که منظورش از "بعضی‌ها" کیست نکرده است.

در سال‌های اخیر به دلیل درآمیختن دین و دولت در ایران و نقشی که روحانیت و مبلغان مذهبی و مدیرانی بی‌صلاحیت وفادار به آموزه‌ها و ایدئولوژی حاکم در اداره نابسامان کشور و بروز فسادهای گسترده و نقض آزادی‌های اساسی در ایران داشته‌اند نفرت و واخوردگی از شعائر و تبلیغات مذهبی رسمی هم به شدت رو به افزایش بوده است.

این در حالی است که علی خامنه‌ای در همه این سال‌ها درآمیختن دین و دولت و مقابله با قدرت‌های بزرگ در جهان را در راستای ایجاد رویایی به نام "تمدن بزرگ اسلامی" توصیف کرده است. او در دی ۱۳۹۹ در یک سخنرانی گفت: « هدف هم ایجاد تمدن نوین اسلامی است؛ این هدف نهایی ما است. ممکن است یک نسل به این هدف نرسد، اما این راه ادامه خواهد داشت ... مواضع ما در مقابل دولت آمریکا ناشی از این تفکر است، ناشی از این استدلال و این فلسفه است.»
"همسو با دشمن"
فقدان انتخاب آزاد، نقش محوری ولی فقیه در تمشیت امور کشور،  انتصابی بودن اکثر مدیران نهادهای کلیدی و ساختارهای غیردمکراتیک در جمهوری اسلامی از نگاه منتقدان به میدان‌داری افراد بی‌صلاحیت و ناکارآمدی کامل نظام حکومتی در ایران انجامیده است و سرخوردگی بخش‌هایی بزرگ از جامعه از مداخله دین و روحانیت در سیاست را در پی داشته است.

کاهش بی‌سابقه مشارکت مردم در آخرین انتخابات‌های مجلس و ریاست جمهوری که اعتراضی نهفته به هر چه بسته‌کردن دایره مدیریتی کشور بود نشانه‌هایی از این گرایش عمومی تلقی می‌شوند. خامنه‌ای اما در سخنان خود در "کنگره ملی شهدای عشایر" این رویگردانی عمومی را به "جنگ نرم دشمنان" ربط داده و گفته است: «امروز هر کاری در کشور علیه دین، سنتها، مقدسات و شعائر دینی انجام می‌شود، متکی به یک انگیزه سیاسی و مورد استفاده دشمن است اگرچه ممکن است عامل انجام آن کار از این واقعیت غافل و ناآگاه باشد.»

او "تضعیف ایمان دینی، تضعیف امید و خوش‌بینی به آینده کشور" را از جمله "مؤلفه‌های جنگ نرم علیه ملت" توصیف کرده و مدعی شده است که "بدخواهان ایران" در تلاشند "بی‌آیندگی، بن‌بست و این که مسئولان، اداره کشور را بلد نیستند" را به مردم القا کنند.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی امروز "هر کس که مردم را از آینده ناامید، یا ایمان‌های مردم را تضعیف، یا مردم را به تلاش ها و برنامه‌ریزی‌های مسئولان بی‌اعتقاد یا بدبین کند، چه بداند و چه نداند به سود دشمن کار می‌کند."

این سخنان در حالی بیان می‌شود که شهرهای مختلف ایران به ویژه در ماه‌ها و سال‌های اخیر صحنه تظاهرات اعتراضی بخش‌های مختلف مردم، از جمله عشایر، علیه بدی وضعیت معیشت، سوءمدیریت در عرصه داخلی، تنش‌زایی در عرصه خارجی و منطقه‌ای و تدوام تحریم‌های کمرشکن، و نیز  تبعیض‌‌در سطوح مختلف اجتماعی و سیاسی بوده است.
+107
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  "تمدن اسلامی" شبیه عبارت "جمهوری اسلامی" است که هر دو با هم هیچ سنخیتی ندارند!! تمدن یعنی تکامل و شکل گیری روابط و پیوندهای انسانی جدای از عقیده، بر محور شهروندی(!) و مدیریت و ساماندهی اجتماعی و سامانه نمادین ارتباطی بین شهروندان!! هیچکدام از اینها در دین، بخصوص اسلام وجود خارجی ندارد کمااینکه مسلمان ضد مسلمان دایره خودی را تنگ تنگتر می‌کند. تمدن هیچ سنخیتی با اسلام ندارد مگر کشورگشایی از طریق زور و تزویر!! 😖 که قرنهاست شاهد آنیم.
  5
  90
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  من با اون دست چلاقت و نه با آن لچک زنانه دور گردنت کاری ندارم ، ولی ای پیر خرفت ، مگرکوری که ببینی که چه گندی به مملکت و آبروی چندین هزار ساله آن زدید ؟ میدانم هنوز کمی عقل داری ولی کجاست آن شعور و راستگویی ات که میگفتی با انتخاب تو باید به حال ملت گریست ؟ الان همه ملت گریانند ، آیا آه و ناله هایشان را نمیشنوی یا مثل من کر هستی ؟ از کدام دشمن حرف می زنی ؟ دشمن واقعی خود شما هستید . این چه دینی است که در این دوره جند ساله هر اراجیف کشف شده و در آن رخنه کرده ؟ این سواد فقهی شما است که تجاوز و احتکار و دزدی را در بین خود مجاز میدانید .
  5
  80
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  تو برو به همون دژمن هات برس. به تو این....خوریها نیومده!
  5
  81
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  کاملا عکس العمل یک دیکتاتور ، دیکتاتور بودن همینه دیگه ...
  3
  76
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  [::مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان::]. رضا و محمد رضا هم همین بودن . کسی جرات نداشت بگه بالای چشمتون ابرو هست . پس لابد اونام دیکتاتور هستن؟
  77
  11
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  آخی! بچه! قهر کرده گفتن عرضه مملکت داری نداری؟ خوب مگه دروغ گفتن؟ یه مورد مثبت اسم ببر توی این ٤٣ سال.
  4
  24
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  داریوش شاه زمان در افشانی نمود .هر کس که مایه یآس و ناامیدی ملت بشه در پازل دشمن بازی میکنه .درود بر رهبر فرزانه و ننگ و لعنت بر سیاهنمایان ضد ایرانی
  42
  5
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.