شاهزاده رضا پهلوی با گرامی‌داشت یاد ندا آقاسلطان: مدعیان حقوق بشر در تمام این سال‌ها کجا بوده‌اند

 شاهزاده رضا پهلویصدای آمریکا: شاهزاده رضا پهلوی در پیامی توییتری با گرامی‌داشت یاد ندا آقاسلطان، یکی از جان‌باختگان اعتراضات ۳۰ خرداد ۱۳۸۸، تأکید کرد که «جهان آزاد» احتمالا «ندای شجاع عزیزمان» را که جان خود را برای آزادی ایران فدا کرد، به یاد می‌آورد.

او در این پیام که هم‌زمان با سیزدهمین سالگرد سرکوب خون‌بار تظاهرات ۳۰ خرداد منتشر کرده، با یادآوری چند تن از جان‌باختگان اعتراضات سال‌های اخیر از جمله افزوده است: «آنهایی که ادعا می‌کنند به حقوق بشر اهمیت می‌دهند در تمام این سال‌ها کجا بوده‌اند؟ آیا آنها به میراث ندا و نداهای دیگری که جمهوری اسلامی کشته است، اهمیت می‌دهند؟»

پس از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی دوباره محمود احمدی‌نژاد، تجمعات اعتراضی گسترده‌ای نسبت به نحوه شمارش آرا و نتایج آن در تهران و سایر شهرهای ایران برگزار شد. اعتراضاتی که با شعار «رأی من کو» آغاز شد، کم‌کم با شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» رنگ و بوی ضدحکومتی به خود گرفت.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در روز ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ طی نخستین سخنرانی خود در اولین نماز جمعه پس از انتخابات، از محمود احمدی‌نژاد دفاع کرد و با صحه گذاشتن بر آرای او تقلب در انتخابات را رد کرد و معترضان در خیابان را آشوبگر خواند.

سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی چراغ سبزی برای سرکوب گسترده مردم بود و فردای آن روز انتشار فیلمی کوتاه از لحظه جان باختن ندا آقاسلطان جهان را تکان داد.

این فیلم کوتاه که با تلفن همراه گرفته شده بود و در اینترنت منتشر شد، آخرین لحظات زندگی ندا آقاسلطان و لحظه جان باختن او با چشمان باز را نشان می‌دهد؛ تصاویری که دنیا را شوکه کرد و چشمان مردم را به روی مردم ایران باز کرد و ندا آقاسلطان به نماد قیام مردمی در سال ۸۸ بدل شد.

روزنامه تایمز لندن در همان دوران از ندا آقاسلطان به عنوان نماد شجاعت مخالفان حکومت ایران و نماد جهانی مبارزه با خشونت تقدیر کرد.

مجله تایم از لحظه جان باختن ندا آقاسلطان به عنوان پربیننده‌ترین لحظه مرگ یک انسان در تاریخ بشریت یاد کرد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در سال‌های بعد با پخش مستندی با عنوان «تقاطع» مدعی شد که ندا توسط «دولت‌های بیگانه و جاسوس‌های خارجی» کشته شده است. اما حدود ۳۰ نفر دیگر در همان روز در نقاط دیگر کشور در تظاهرات به شکلی مشابه کشته شدند و قاتلان آنها هرگز معرفی نشدند.

پس از آن در اعتراضات دی ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ نیز شمار زیادی از معترضان با شلیک مستقیم نیروهای جمهوری اسلامی جان باختند و چرخه شلیک به شهروندان معترض، در اعتراضات بی‌آبی خوزستان و اصفهان در سال ۱۴۰۰ نیز تکرار شد.
+190
رأی دهید
-63

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  شاهزاده پاینده باد..
  45
  109
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۷
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  درود آقای پهلوی. مرد خوب سیاست ایران. در حالیکه بیشتر مخالفان حکومت آخوندی به دریوزگی غرب وحشی و بی تمدن می‌پردازند و بارها در همین سایت دیدیم که بخاطر ترامپ چه توهین‌ها که به هم میهنان شان نکردند پهلوی نشان می‌دهد که نه با رژیم جمهوری اسلامی ضد ایران باج می‌دهد و نه دروغهای مدعیان حقوق بشر را قبول می‌کند. این کثافتهای غربی همیشه با رژیم ایران کار کردند و جهت منافع خود جان هزاران ایرانی را گرفتند. چرا یک ذره از شعور رضا پهلوی را نداریم. شاه اللهی هاو فحش اللهی ها چرا خجالت نمی‌کشند چقدر اندام ترامپ را مالیدند و پمپ پلمپ را به شرف خود ترجیح دادند. سبک عقل و زرپرست سر بشکه ها فحش چقدر به ایرانیان تهمت زدند و توهین کردند.مشاهده شد که اربابتان پمپلو در کنفرانس مجاهدین شرکت کرد.😂😂😂😂😂 خدا رضا پهلوی را از شر شاه اللهی ها نجات دهد. تابحال بزرگترین خدمت به رژیم را همین مزدوران به آخوند کردند.
  84
  61
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۶
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  خفه بمیر باووو‌‌
  121
  38
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۳
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ول نکنی‌‌ها جون بکن.دری وری بگو.نامه به رهیس جمهور اتریش بنویس.شکایت شاه شیعه را بکن که نگذاشت شما با یک خانم اتریشی‌ ازدواج کنید. تمام سخن پر از تناقض و بوی گند بسیج سایبری عمار را می‌‌دهد.چگونه یک مرید ریش را رسوا کرد؟ هیچی‌ فقط بگذار حرف بزند. پر از تناقض.یک شبه خواب نما می‌‌شود . طرفدار پهلوی ولی فقط پسر. پدر و پدر بزرگ خوب نیستند. کم بود. یک دفعه موسی‌ با عصا به خوابش می‌‌یاد. یاد خوش از سربازان عیسی می‌‌کند. خودش یعنی‌ ۵۷ اتی است و طرفدار آزادی و دمکراسی ولی گیر به یک ۵۷ اتی دیگر مجاهدین می‌‌دهد. اصلا نمی‌‌داند .که مریدان ۵۷ یک جبهه مشترک دارند. تحسین از رضا پهلوی می‌‌کند ولی فحش به جمهوری خواهان آمریکا می‌‌دهد. از انقلابی‌ ۵۷ دفاع می‌‌کند. ولی نق می‌‌زند. ولی می‌‌گوید این انقلابی‌ ۵۷ خاهن است.چون رفت پیش پمپلو . می‌‌خواد بگوید پمپئو . زبون بسته پیرزن و مجاهد که دل خوش به این بسته به عنوان وکیل مدافع.دوستی‌ خاله خرسه.
  52
  60
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  .دوستی‌ خاله خرسه. چقدر به این ۵۷ اتی‌ها گفتم اینقدر لاس خشگه با این‌ها نزنید. هرچه گفتیم کسی‌ با خرس دوستی‌ نمی‌‌کند. رفتند با این خرس به جنگل. خسته و خوابیده به خرس گفتند اگر مگسی بر روی بینی‌ آمد. کیش کن. خرس هم تعارف نکرد. با اولین مگس بر روی بینی‌. یک سنگ یک تنی بلند کرد و محکم کوبید روی بینی‌. راسو راستگو دروغگو. برو با همان آیدی قدیمی بر گرد. سنگینتری
  54
  60
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  درود بیکران بر شما باد شاه زاده عزیز !
  25
  78
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. از اینکه میبینم نصایح ما موثر واقع شده و تو هم راه عناد را تغییر داده و به شاهزاده ایمان پیدا کرده ای خورسندم. به مصرف داروهایت ادامه بده و انشا الله کم کم خواهی توانست به جمع ایراندوستان بپیوندی و از نکبت کاسه لیسی رهایی یابی.
  28
  70
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران

  مدعیان حقوق بشر پدرت بود که مرد, ساواکش بود, جوخه های مرگ و سیاه چاله های عصر تمدن پدر تحصیل کرده و دموکراسی دیده شما بود که هنوز که هنوزه به عنوان میراث فرهنگی پدر شما در حال فعالیت اند!!!! مثل اینکه زیادی خودتو بزرگ میبینی!!!
  79
  27
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. خیلی دلم برات می‌سوزد. پیرمرد مگر فکر کردی این بازی من و تو است که خودت را به در و دیوار میزنی؟؟؟ ناراحتی منفی میگیری؟؟ 😂چون بی ادبی! میهن برات مهم نیست.چون ادب و تربیت نداری و با دیگران مسابقه فحش میگذاشتی الان گیر کردی چون من برای میهن دل می‌سوزاند. هزاران و میلیونها مثل من فدای یک ذره خاک میهن.چون تو دنبال خر سوار میگردی نمی‌توانی عشق میهن را درک کنی. من چی میگویم تو فارسی درست نمیفهمی من عشق میهن از تو انتظار دارم. منهم به سرم زده🤣🤣🤣🤣
  61
  21
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۹
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. مگر تو بابت قرص خوردن طرفدار رضا پهلوی شدی....نه پیرمرد من بابت قرص و توهم و الزایمر طرفدار رضا پهلوی نشدم. ما با رضا پهلوی در یک جبهه میهنی هستیم و رابطه خر و خرسوار نیست. 😁ما هردو و میلیونها ایرانی دیگر برای اتحاد نیروهای مخالف تلاش می‌کنیم شاید روزی از وجود افراطیون و انگل‌ها رها شویم . او بعنوان سمبل و من بعنوان سرباز. آنچه تو برای خودت آرزو میکنی که خرسوار بیابی نیست رابطه ارباب و رعیتی و خر و خرسوار نیست. رابطه عاشقان با میهن است هر کس در توان خودش. البته تو این چیزها را نمیفهمی اندازه سواد تو نیست تو ببین فحش‌های جدید جنسی کجا پیدا میکنی😂
  57
  19
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::رها از جهل - اوین، ایران::]. تا کور شوی تویی که نتوانی دید.
  18
  65
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  داشتن جفتک و وارو میزدن .درست مثل یه اوسکولی که ۴۵ ساله در خواب شاه شدن به ۶۵ سالگی عمر خود رسیده و هنوز پول تو جیبیش رو از ننه جون میگیره و البته امید مشتی بدبختر از خودش هست برای براندازی جمهوری اسلامی .چه اش مسخره‌ای شد
  23
  15
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  همه امروز براشون ماهیت آن سازمانی ها که خلق خلق میکردند روشن شده و همه میدانند که اینها هیچ بودند و در طول سالها فعالیت ننگین شان با ترور و قتل و بمب گذاری دست به خشونت میزدند و امنیت جامعه را برهم میزدند ولی وطن پرستانی که جان خود را در راه مبارزه با این خائنین از دست دادند امروز روحشان شاد است که میبینند مردم ایران به این درک و شعور رسیده اند که دیگر به این وطنفروشان سازمانی اعتماد نکنند آن بچه کلفت های دهه 57 بدانند که هر کسی در ایران اعدام شد دستش به خون بی گناهی آغشته بود و کسی بی دلیل زندانی یا اعدام نمیشد شما بچه کلفت ها بدانید اگر روزی روزگاری ایران آزاد شود هیچ جنایتکار تروریستی از مجازات در امان نخواهد بود پس از حالا به فکر بیمه عمر باشید
  24
  17
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان::]. یعنی میخواهی بگویی تو بچه ارباب بودی 😂😂عجب شما فحش اللهی ها آدمهای بی اصل و نسبی هستید. یعنی اصالت به پول است پس خامنه‌ای که نود و پنج میلیارد دلار دارد از همه با اصل و نسب تر است. شما ساواکی ها هیچوقت آدم نمیشین. بابا شرافت داشته باشین اینها که امروز در خیابان علیه آخوند می‌جنگند از خانواده هایی هستند که زیر فشار اقتصادی کمرشان شکسته...
  11
  14
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. اگر نمیتونی قرصهات رو به موقع بخوری به سبکبال بگم بیاد برات ...
  11
  8
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۲
  ۴۲
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  جناب شازده با پول های باد آورده ملت خوب اب رفته زیر پوستت . ملت که رای ندادن و نشون دادن وضع چطوره پس کی می ایی؟. خب حق داری کی زندگی با پول های بابایی رو ول می کنه بیاد ایران . در عوض با حف های صد من یه غاز یه عده احمق رو سر گرم می کنی تا بیایی نجانتشون بدی . تو تقصیر نداری . ملتی که آویزون ادم اویزونی مثل تو باشن حقشون بیشتر از این نیست .
  12
  11
  ‌چهارشنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.