«دفاع هوایی خاورمیانه»؛ برنامه منطقه‌ای اسرائیل برای مقابله با ایران

وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید هدف از این برنامه مقابله با اقدامات ایران در هدف قرار دادن نقاط مختلف منطقه با راکت، موشک و پهپاد استبی بی سی: اسرائیل می‌گوید در یک سال گذشته در حال تدارک برنامه‌ای گسترده‌ با هدف تقویت همکاری با کشورهای منطقه تحت حمایت آمریکا بوده که به گفته وزیر دفاع اسرائیل بخشی از آن به مقابله با تهدیدهای هوایی ایران مربوط می‌شود.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل این بخش از برنامه‌ همکاری‌های منطقه‌ای اسرائیل را ائتلاف «دفاع هوایی خاورمیانه» خواند. او گفت که این برنامه عملیاتی شده و مدعی شد تاکنون چند اقدام ایران علیه اسرائیل و دیگر کشورهای خاورمیانه را خنثی کرده است.

وزیر دفاع اسرائیل در توییتی نوشت که هدف از این برنامه مقابله با اقدامات ایران در هدف قرار دادن نقاط مختلف منطقه با راکت، موشک و پهپاد است.

او نگفت چه کشورهایی در این برنامه یا ائتلاف شرکت دارند یا قرار است مشارکت داشته باشند، اما ابراز امیدواری کرد که این طرح در سفر آتی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه «یک گام جلوتر برود.»

آقای گانتس هفته پیش هم با اشاره به سفر آقای بایدن به منطقه خواهان تقویت همکاری نظامی کشورهای عربی منطقه و اسرائیل شد و گفت «اسرائیل و کشورهای عربی که در نگرانی‌های خود در مورد ایران مشترک هستند، باید توانایی‌های نظامی خود را تحت حمایت ایالات متحده تقویت کنند.»

رئیس جمهور آمریکا حدود سه هفته دیگر به اسرائیل و عربستان سفر می‌کند و قرار است در این سفر با رهبران کشورهای عربی دیدار کند.

اسرائیل در سال‌های گذشته با چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس ومنطقه رابطه برقرار کرده و مقابله با «تهدید ایران» به یکی از محورهای اصلی نزدیک شدن تل‌آویو به کشورهای منطقه تبدیل شده است.
نخست وزیر اسرائیل از دستگیری «چند تروریست» در ترکیه خبر داد
هم‍‌‌زمان با این تحولات نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل گفته است که «چندین تروریست» در خاک ترکیه با همکاری اطلاعاتی اسرائیل دستگیر شده‌اند و«چند تلاش تروریستی» هم در ترکیه خنثی شده است.

هفته گذشته مقام‌های اسرائیل هشدار دادند که ایران تلاش می‌کند از طریق ماموران خود در ترکیه شهروندان و گردشگران اسرائیلی را هدف قرار دهند.
نفتالی بنت گفت که اسرائیل به تلاش‌های خود برای «نشان دادن چهره واقعی ایران» ادامه خواهد دادآقای بنت امروز گفت که «اقدامات عملیاتی با همکاری نیروهای امنیتی ترکیه به ثمر نشسته و در روزهای اخیر با تلاش‌های مشترک اسرائیل و ترکیه ما چند اقدام تروریستی را خنثی کردیم و چندین تروریست در خاک ترکیه دستگیر شدند.»

آقای بنت اطلاعات بیشتری درباره هویت و ملیت افراد دستگیر شده‌ نداد.

او با تشکر از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت که تا بازگشتن وضعیت در ترکیه و سفر به این کشور به حالت عادی دو کشور به همکاری خود ادامه خواهند داد.

آقای بنت گفت که اسرائیل به تلاش‌های خود برای «نشان دادن چهره واقعی ایران» ادامه خواهد داد.
+39
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.