«شواهد تازه‌ای» از نقش ترامپ در «توطئه» ابطال نتایج انتخابات ۲۰۲۰

 نمایی از جلسه استماع هیات تحقیق حمله به کنگرهرادیو فردا: یکی از بانفوذترین اعضای حزب دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه ۲۹ خرداد گفت هیات تحقیق حمله به کنگره، شواهدی در هفته جاری ارائه خواهد کرد که نشان می‌دهد دونالد ترامپ در طرح توطئه‌آمیز برای ابطال نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ دست داشته است.

بنابر اعلام آدام شیف، رئیس دمکرات کمیته امور امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا، شواهد یاد شده از دست داشتن رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در تلاشی ناموفق برای ارائه برگه‌های جعلی از مجمع گزینندگان (کالج الکترال) در جریان انتخابات ۲۰۲۰ حکایت دارد.

او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان افزود مقام‌های ایالتی «باشهامتی» را نشان خواهیم داد که ایستادگی کردند و حاضر نشدند به این نقشه تن بدهند.

کمیته تحت رهبری دمکرات‌ها قرار است روز سه‌شنبه آینده، چهارمین جلسه استماع عمومی مربوط به تحقیقات در مورد حمله به کنگره و نقش ترامپ در تلاش ناموفق برای جلوگیری از تأیید پیروزی جو بایدن را برگزار کند.

همزمان با آغاز نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان برای تایید آرای کالج انتخاباتی در روز ششم ژانویه دو سال پیش بود که گروهی از هواداران خشونت‌طلب رئیس‌جمهوری وقت آمریکا پس از سخنرانی او به ساختمان کنگره حمله کردند و با نیروهای پلیس محافظ ساختمان درگیر شدند. در جریان آن حمله پنج نفر کشته و بیش از صد مامور پلیس مجروح شدند.

ارائه شواهد تازه علیه ترامپ ممکن است در تحقیقات مشابهی که در وزارت دادگستری ایالات متحده در رابطه با توطئه انتخاباتی در جریان است هم تاثیر بسزایی داشته باشد.

پیشتر لیزا موناکو، معاون دادستان کل، در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان در اوایل سال جاری میلادی تایید کرده بود که وزارت دادگستری ارجاعاتی در رابطه با برگه‌های گزینندگان جعلی که به آرشیو ملی ارسال شده بود دریافت کرده است. او گفته بود که دادستان‌ها در حال بررسی این ارجاعات هستند.

در همین حال، دونالد ترامپ علاوه‌بر تکرار ادعای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر ۲۰۲۰، بارها از تحقیقات کنگره در مورد حمله گروهی از هواداران خشونت‌طلب خود به ساختمان کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ انتقاد کرده است.

برخی صاحب‌نظران بر این باورند که ادعای دونالد ترامپ در مورد نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ ممکن است انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به خصوص در ایالت‌هایی که جو بایدن با اکثریت ناچیزی در آن‌ها به پیروزی رسید را به خطر بیاندازد.

به گفته آن‌ها، تثبیت دروغ ترامپ در ذهن بسیاری از هواداران حزب جمهوری‌خواه می‌تواند از حمله سال گذشته به ساختمان کنگره خطرناک‌تر باشد.

براساس نظرسنجی انجام گرفته توسط خبرگزاری رویترز و موسسه ایپسوس که نتایج آن، در سالگرد حمله به کنگره منتشر شد، حدود ۵۵ درصد از رای‌دهندگان حزب جمهوری‌خواه هنوز ادعای دونالد ترامپ در مورد پیروزی در انتخابات دو سال قبل را باور دارند. این در حالی است که ادعای او از سوی ده‌ها دادگاه، کمیسیون‌های انتخاباتی ایالتی و حتی مقامات دولت قبلی آمریکا رد شده است.
+14
رأی دهید
-29

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.