فرمانده سابق سپاه: امنیت جانی نیروهای امنیتی بر امنیت جامعه اولویت دارد

ایران وایر: اسماعیل کوثری، فرمانده سابق سپاه پاسداران و نماینده مجلس، با دفاع از قانون «حق استفاده ماموران امنیتی از سلاح»  تاکید کرد که امنیت جانی نیروهای امنیتی بر امنیت جامعه اولویت دارد.

به گزارش پایگاه خبری مدارا اسماعیل کوثری گفته است مجلس این قانون را نه برای «مقابله با اعتراضات مردمی» بلکه برای مقابله با « تروریست‌ها و جنایتکاران» تصویب کرده است.

همزمان با اجرای طرح حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی و افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها دور جدیدی از اعتراض‌های سراسری در ایران رقم خورد.

با گسترش اعتراض‌ها که اغلب با سرکوب گسترده معترضان توسط نیروهای امنیتی همراه بود  دولت رئیسی طرحی را به مجلس فرستاد که بر اساس آن، ماموران امنیتی اجازه استفاده از سلاح را در «اعتراض‌ها و راهپیمایی‌های غیرقانونی» خواهند داشت.

این طرح اگرچه با واکنش و اعتراض اقشار مختلف مواجه شد اما  مجلس سیزدهم به‌سرعت آن را تصویب کرد.

بر اساس این طرح، اگر افرادی که به دستور مراجع قانونی برای حفاظت از خود مسلح شده‌اند، جرمی مرتکب شوند، مجازات نخواهند شد. همچنین در مواردی که استفاده آن‌ها از اسلحه «دفاع مشروع» تشخیص داده شود، حتی به پرداخت دیه نیز ملزم نیستند. با این حال، اسماعیل کوثری این طرح را بی‌ارتباط با اعتراضات مردمی دانسته و گفته است : «این قانون را برای مقابله با تصویب کردیم نه مردم معترض. این لایحه با مردم معترض چه‌ کار دارد؟»

اسماعیل کوثری همچنین از شهروندان خواسته است که مطالبات خود را در چارچوب اعتراضاتی که «با نظارت نهادهای امنیتی» برگزار می‌شود مطرح کنند.

این اظهارات در حالی از سوی این نماینده مجلس مطرح می‌شود که وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری اعتراض‌های خیابانی و صنفی مجوز صادر نمی‌کند و تمامی اعتراضات شهروندان در جهت مطالبه حقوق صنفی و شهروندی همواره با سرکوب، ارعاب، احضار، بازداشت و شکنجه همراه بوده است.

چنین به نظر می‌آید که نظام حاکم در ایران قصد دارد به نیروهای «آتش به اختیار» امکانات و قدرت بیشتری اعطا کند تا سرکوب معترضان را تسریع و بقای حاکمیت را تضمین کنند.

اسماعیل کوثری در گفتگو با سایت دیده‌بان ایران گفته است: «برخی از صهیونیست‌ها پول می‌گیرند تا ماموران امنیتی ما را ترور کنند. ماموران امنیتی برای برقراری امنیت در جامعه به سلاح گرم نیاز دارند. مجلس و دولت باید در چارچوب قانون به ماموران امنیتی خود امکانات بدهد تا در درجه اول امنیت خود و در درجه دوم امنیت مردم را فراهم کنند.»

بنابرآنچه آقای کوثری می‌گوید تصویب چنین لایحه‌ای به «برقراری امنیت در شهرها» کمک می‌کند: «روزانه بیش از دو میلیون نفر در حال رفت‌وآمد به پایتخت‌اند؛ بنابراین ماموران امنیتی باید کار خود در جهت برقراری امنیت را به بهترین نحو انجام دهند.»

بخش زیادی از سرکوب اعتراضات مردمی در ایران توسط نیروهای موسوم به «لباس شخصی» صورت گرفته است. ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات شهروندان در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که نیروهای لباس شخصی عموما از فواصل نزدیک به مردم معترض تیراندازی کرده‌اند و هیچ نهادی نیز پاسخگوی عملکرد آن‌ها نبوده است.

خانواده‌های دادخواه که برخی اعضایشان را در جریان اعتراضات و بر اثر همین تیراندازی‌ها از دست داده‌اند نه تنها برای معرفی قاتلان نتیجه‌ای نگرفته‌اند که در مواردی خود نیز به جهت پیگیری، دادخواهی و اطلاع‌رسانی در این باره با تعقیب و بازداشت مواجه شده‌اند.

گروه سایبری عدالت علی به‌تازگی اسنادی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد که مقامات قوه قضاییه از پیش خود را برای مقابله با اعتراض‌های مردمی اردیبهشت ۱۴۰۱ و پس از آن آماده کرده بودند.
+14
رأی دهید
-146

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان

  این اسماعیل کوثری معروف به حاج محمد سال ها فرمانده لشکر ۲۷ بود و هم زمان جانشین قرارگاه ثارالله تهران بود یعنی همان جایی که وظیفه سرکوب اعتراضات را عهده دار است. وی با سردار حسن محققی که در حال حاضر جانشین حسین طائب در سازمان اطلاعات سپاه است رابطه دامادی و برادرزنی دارد و درست مثل محققی یک آدم کش. حسن محققی پیش از معاونت اطلاعات سپاه جایگزین کوثری در قرارگاه ثارالله بود و مسئول امنیت تهران. در تمامی اعتراضات از سال ۷۶- ۷۷ حمله به کوی دانشگاه، خرداد ۸۸ انتخابات و اعتراضات اسلامشهر و قزوین سردار کوثری مستقیما فرماندهی عملیات سرکوب را عهدار بوده و در سال های اخیر ۹۶ ، آبان ۹۸ و اعتراضات امسال هم حسن محققی این امر را عهده دار است و کوثری بعد از دو دوره نمایندگی مجلس و دزدی های نجومی با همکاری سرهنگ ابوالفضل قناعتی فرمانده دیگر گردان توپخانه لشکر ۲۷ و عضو سابق شورای شهر تهران ( از متهمان اصلی پرونده املاک نجومی که هیچ وقت رسیدگی نشد) اختلاس فروان املاک کردند و پس از آن مجددا ردای سپاه را بر تن کرد و فعلا مشاور فرمانده سپاه هست، آقای کوثری روز حساب و کتاب خواهد رسید و آن روز واقعا تماشائیست
  2
  31
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  باید امنیت جانیان در پوشش سپاه تامین بشود تا خوب بدزدند و بکشند و تجاوز کنند
  2
  26
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  بزودی همین جامعه و مردم چنان دست روی گلوی شما امنیتی ها بزارن که تو مرتیکه پست با این قیافت که شبیهه آلت بعد از استمناست بفهمید کی مهمتره.
  2
  30
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  امنیت جانی مزدوران و سگهای وحشی زنجیر پاره کرده رژیم مهم هست چون تا به امروز ، رژیم مفلوک و جنایتکار علیل وقیح و پاچه خواراش رو با سرکوب و بگیر و ببند و کشتار معترضین و منتقدین ، سرپا نگهداشته اند ، امنیت جامعه هم که پشم !! سرکوب مردم توسط نهادهای تا دندان مسلح از یکطرف و بزه های اجتماعی ( فساد در تولید و توزیع احتیاجات معیشتی مردم و بعضاً تورم لجام گسیخته ساختگی مافیای اقتصادی رژیم - کوتاهی در مهار کرونا با عدم وارد کردن واکسنهای استاندارد و معتبر و کشتن قصدی هزاران نفر مردم بیچاره - حاشیه نشینی - کودک کار - اعتیاد جوانان - بیکاری و فرار نخبه ها و مغزها - وضعیت وخیم محیط زیست و آلودگیها و بی آبی - تن فروشی زنان شوهردار برای معیشت - زباله گردی - کلیه فروشی - قبرخوابی - و هزاران مُعضل اجتماعی دیگه که تا امروز رژیم نشون داده ، هیچ اهمیتی برای جان و امنیت جامعه قائل نیست و تنها و مهم حفظ این رژیم فاسد خائن و جنایتکار و ایرانفروش هست و بس !! ولی فرمانده وامونده و درمانده و پسمانده ، برای سلام به پایان و چوبه دار آماده باش که امسال ، سال آخر حیات ننگین و کثیفت هست .
  2
  28
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  چرا قیافه و چهره این سپاهیان شبیه اشخاص بی شعور، بی سواد و گدا و گرسنه ها است؟ مثلا این چهره فرمانده سابق سپاه است، که بیشتر شبیه ارازل و اوباش ولگرد خیابانی است. واقعا که ارتش سپاهی یعنی ارتش ارازل و اوباش.
  2
  28
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  به تک تک پدرهایت لعنت!
  2
  33
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۲
  ۳۲
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  محمد کوتری ملقب به حاج محمد از سران دزد سپاه. بعد از جنگ فرمانده لشکر ۲۷ بوده و ، لودرها ، گریدرها ، ماشین الات سنگین ساختمانی که با پول ملت ایران برای سنگر سازی و ساخت خاک ریز و احتیاجات لشکر تو جنگ خریداری شده بود به شرکت های ساختمانی اجاره می داد و پولشو واریز می کرد توی حساب شخصی خودش. بگو چرا اکبر کوسه رفسنجانی انداختت تو زندان. چرا ۲ تا ستاره داشتی اما یه ستاره شدی. مرگ برج اس دزد و قاتل ضد ایران.
  2
  26
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  با توجه به گفته خمینی، حفظ جمهوری اسلامی از حفظ یک نفر ولو امام عصر(عج) باشد اهمیتش بیشتر است.و قتی که اجازه دارند امام زمان زا فدای جمهوری اسلامی بکنند و او را به فتل برسانند ، مسلما جامعه در مقابل نیروهای خودشان اهمیتی نخواهد داشت .
  1
  12
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.