پمپئو: احتمال دارد ایرانی‌ها بتوانند تنگه هرمز را ببندند و قیمت انرژی از این هم بالاتر برود

 مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا
یورونیوز:مایک پمپئو، وزیرامورخارجه پیشین آمریکا سیاست جوبایدن و مقامات فعلی این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران را باردیگر به باد انتقاد گرفت. آقای پمپئو که روز یکشنبه ۱۹ ژوئن با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفتگو می‌کرد گفت این امکان وجود دارد که ایرانی‌ها بتوانند با بستن تنگه هرمز موجب بالاتر رفتن قیمت انرژی شوند و این درحالیست که دولت بایدن همچنان امید دارد بتواند مقامات ایران را راضی نگه دارد.

آقای پمپئو توضیح بیشتری در مورد اینکه چگونه امکان دارد ایران تنگه هرمز را ببندد و در چه زمانی می‌خواهد این شاهراه عبوری نفت و گاز را مسدود کند، نداد. مقامات نظامی ایران پیش‌تر و به‌کرات علاوه بر برگزاری رزمایش‌های مختلف، تهدید کرده بودند در صورت نیاز اقدام به بستن تنگه هرمز خواهند کرد.

وزیرامورخارجه سابق آمریکا که از مخالفان «سرسخت» برجام و از مدافعان «فشار حداکثری» بود، با انتقاد از سیاست فعلی آمریکا ادعا کرد که تمایل کاخ سفید به حصول یک توافق هسته‌ای «احمقانه» موجب بالاتر رفتن قیمت انرژی و «بدتر شدن» وضع زندگی آمریکایی‌ها شده است.

او در ادامه گفت جوبایدن به ثبات حاکم بر منطقه خاورمیانه که تحت تلاش‌های ۴ ساله دولت دونالد ترامپ حاصل شده بود، تنها به‌دلیل رسیدن به یک توافق جدید با ایران بی‌توجه شده است. آقای پمپئو بار دیگر ایران را یکی از حامیان اصلی تروریسم و بزرگترین تهدید منطقه برشمرد.

این مقام سابق دولت ترامپ همچنین پیش‌بینی کرد که تلاش‌های دولت بایدن برای حصول توافق با ایران احتمالا بر روابط واشنگتن با دیگر کشورهای منقطه تاثیرگذار باشد و سران این کشورها دیگر به آمریکا اعتماد سابق را نداشته باشند. مواضع مایک پمپئو در حالی بیان می‌شود که جوبایدن سفر به خاورمیانه و در راس آن‌ها بازدید از عربستان سعودی را در برنامه خود دارد.

همزمان و در حالی که در مورد مذاکرات برجامی هر دو طرف اصلی بر نزدیک بودن توافق نهایی تاکید می‌کنند گفته می‌شود برخی موارد حل نشده از جمله قرارداشتن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی مانع تحول خاصی در بن‌بست مذاکرات شده است. سعید خطیب‌زداه، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۲۰ ژوئن درآخرین موضع‌گیری خود با تاکید بر اینکه «قطار مذاکرات وین باوجود بدعهدی ایالات متحده از ریل خود خارج نشده»، ابراز امیدواری کرد که طرف آمریکایی هر چه زودتر به مسیری که نتیجه آن امضای توافق است، بازگردد.
+46
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این رو باید اونوقت فکرش رو میکردید که زمان کارتر به اون دجال خمینی کمک مالی میکردید که انقلاب راه بیندازه.
  11
  28
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. واقعا خانم محترم سایت نام خوبی برات انتخاب کرده سبک عقل 😂😂بسیار اسم با مسمایی است. نامی که که شایسته تو است
  15
  4
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. سبک مغز تو دوباره سر از تخم درآوردی، اراجیف نوشتی. حالا تو چرا مخ پایینو میکروبی زمین و ناراحت شدی... خمینی خوب کاری کرد که این آمریکایی‌ها و غرب همش توی ترس و دلهره باشن و روز خوش نبینن مثل تو و پیرو پاتالای تو کمپ لیبرتی... بدو بدو آبگوشت نسوزه اگرنه مریم کتکت میزنه امروز..
  13
  6
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. چطور شد؟ فشار آمد بهتون یا خمینی ملعون را تحقیر کردم که به شما برخورد؟ میدانم، حقیقت تلخه و سوزش شما بسیا آشکار.
  5
  8
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  دارند ایران را تحریک می کنند و زیر بغلش می گذارند تا تنگه هرمز را بندند تا بتوانند به ایران حمله نظامی با شرکت تمام کشورهای جهان انجام دهند تا در نبود روسیه از شر ایران راحت شوند. اسراییل هم مجوز حمله به ایران را گرفته و آمریکا پشتش است. ترکیه و اسراییل هم توافق کرده اند تا رژیم اسد را در سوریه از بین ببرند. تغییرات بسیار بزرگی در خاورمیانه در حال اتفاق است و اقدام احمقانه ایران مثل روسیه کل کشور را به سوی نابودی و حتی تجزیه خواهد برد . و روسیه هم سالهای خوبی در انتظارش نیست حتی اوکراین و غرب خاکهای اشغالی را به روسیه واگذار خواهند کرد تا جنگ را متوقف کنند اما با تحریمها کمر اقتصاد روسیه را خواهند شکست. پوتین این وضعیت را به هر بهایی ادامه خواهد داد اما جانشین های او به ناچار از اوکراین خارج خواهند شد تا بخشی از تحریمها لغو شود تا بتوانند اقتصاد روسیه را از نابودی نجات دهند این هدف و نقشه جدید غرب برای نابودی روسیه و حتی بلاروس و به تبع آن نابودی ایران و سوریه و به راه انداختن ونزولا . خطوط انرژی از قطر اسراییل لیبی الجزایر تا 3 سال به اتمام میی رسد تا آن موقع روسیه را اداره خواهند کرد
  1
  1
  ‌سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.