منع شدن دیوان عدالت اداری از رسیدگی به شکایت‌ها علیه شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی

صحن مجلس شورای اسلامیرادیو فردا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز یکشنبه ۲۹ خرداد با اعمال اصلاحیه‌ای، دیوان عدالت اداری را از رسیدگی به شکایت‌ها علیه شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی منع کردند.

منتقدان تصویب این اصلاحیه می‌گویند که مجلس به عنوان اصلی‌ترین نهاد قانون‌گذار، به نوعی صلاحیت رقبای خود و نهاد‌های غیرانتخابی را در عرصه قانون‌گذاری به رسمیت شناخته است.

در همین زمینه علی اکبر گرجی، حقوقدان، در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی «انتخاب» مصوبه اخیر را «فاجعه» خواند و خاطرنشان کرد که مجلس شورای اسلامی با تصویب اصلاحیه امروز، نشان داد «به حاکمیت قانون، به معنای حداقلی کلمه اشراف ندارد».

همچنین علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری و از منتقدان این مصوبه، در یادداشتی این اقدام مجلس را «سراسر ایراد و اشکال برای کیفیت حکمرانی حقوق کشور» توصیف کرد و آن را ناشی از نگاهی دانست که «در پی حذف جامعه و مردم» به‌ویژه در طرح موسوم به صیانت فضای مجازی است.

انتشار خبر تصویب کلیات این طرح در اوایل اسفند پارسال با واکنش بسیار گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و حتی نهادهای حقوق بشری نیز به محدود کردن و سانسور اینترنت در ایران واکنش نشان دادند.

«طرح صیانت» پس از آن‌ در دستور کار مجلس قرار گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی‌های متعدد، فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.
+1
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.