نامه رئیس جامعه جراحان ایران به رئیسی برای توقف سریع اجرای مجازات قطع دست چند زندانی

 تصویری از اجرای حکم قطع دست در ایران. آرشیوصدای آمریکا: در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر درپیش بودن اجرای مجازات قطع دست چند زندانی در ایران، ایرج فاضل، وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، از او خواست برای «توقف اجرای حکم قطع انگشتان دست چند مجرم» دستور فوری صادر کند.

به گزارش وب‌سایت «شفا آنلاین» در روز یک‌شنبه ۲۹ خرداد، رئیس جامعه جراحان ایران در این نامه قطع انگشتان زندانیان را «به شدت نگران‌کننده و هراس‌آور» خوانده و با اشاره به سابقه کاری خود «به عنوان یک پزشک و جراح پیوند اعضا» و با تأکید بر «احترام کامل به حدود مسلم شرعیه»، نسبت به اجرای این احکام ابراز نگرانی کرده است.

فاضل با نقل قولی از روح‌الله خمینی درباره «موجب وهن اسلام» بودن احکام سنگسار و لزوم توقف آن، ابراز امیدواری کرده که «هرچه سریع‌تر دستور لازم برای لغو چنین تصمیم‌هایی صادر شود»، چرا که به اعتقاد او، بدون شک «انعکاس اخباری از این دست موجی از نفرت و بیزاری در دنیا بر ضد مملکت رنج‌دیده و مردم مظلوم ما ایجاد خواهد نمود.»

هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، ابراهیم رفیعی، یعقوب فاضلی و یک نفر دیگر که نامش برده نشده است، در زندان‌های تهران به اتهام سرقت به قطع انگشتان دست محکوم شده‌اند و دستگاه گیوتین قطع انگشتان برای اجرای حکم به زندان منتقل شده است.
هادی رستمی یکی از این زندانیان است که در پیامی صوتی اعلام کرده است: «به دادم برسید می‌خواهند دستم را قطع کنند!»
در روزهای گذشته سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای سرگشاده به غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در مورد احتمال قطع انگشتان دست این هشت زندانی در تهران به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را شرم‌آور خواند.
+23
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۵
  iranstrong - مریخ، یمن
  کاش این آقای رییس جامعه جراحان یک حکمی هم درباره اینکه مردم بی پول رو عمل نمیکنن و در بیمارستان راه نمیدن میزد . وقتی پای منافع خودشون باشه همه لال مونی میگیرن
  2
  2
  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.