صدای انفجاری مشکوک در غرب تهران؛ آیا «صدای عصای موسی» است؟

محدوده‌ وسیعی در غرب تهران که بامداد شنبه ۲۸ خرداد مردم در آنجا صدای انفجار را شنیدند و نور ناشی از آن نیز مشاهده شدکیهان لندن: در نخستین ساعات بامداد شنبه ۲۸ خرداد در غرب تهران اهالی محله‌های باغ فیض، پونک، تیراژه، مرزداران تا شهرک اکباتان، «ایران‌خودرو» و گرم‌دره صدای شدید انفجار شنیدند.

بعضی می‌گویند نور ناشی از انفجار را حوالی پارک چیتگر دیده‌اند. دقایقی پس از این انفجار بود که صدای آژیر ماشین‌های آتش‌نشانی در همان حوالی به گوش رسید.

انفجار به حدی شدید بود که بعضی مردم هراسان به خیابان آمدند.

طبق معمول رسانه‌های حکومتی در مورد علت صدای این انفجار تا لحظه تنظیم این گزارش سکوت کرده‌اند اما شنیده‌ها حاکیست محل وقوع این انفجار تاسیسات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چیتگر است.

منابع محلی می‌گویند انفجار مربوط به یکی از سوله‌های «گروه صنعتی شهید همت» است که پیش از این نیز مورد حمله پهپادهای اسرائیلی قرار گرفته است.
برخی کاربران در توییتر می‌گویند پهپاد بسیار کوچکی را مشاهده کردند. بعضی معتقدند اسرائیل بار دیگر به یکی از تاسیسات نظامی جمهوری اسلامی حمله کرده و به کنایه می‌گویند «صدای عصای موسی» بوده است! با این همه مقامات اسرائیل کمتر پیش آمده تا مسئولیت اقدامات ضربتی خود را در داخل ایران به عهده بگیرند.
این انفجار در ادامه انفجارهای یکی دو ماه گذشته در پتروشیمی ماهشهر و تاسیسات پارچین صورت گرفته که مقامات جمهوری اسلامی هیچ اشاره‌ای به علت آنها نکرده‌اند. در انفجار پارچین یک نفر کشته و یک نفر زخمی شد.

برخی ناظران می‌گویند رشته عملیات اخیر علیه تاسیسات نظامی جمهوری اسلامی و مرگ زنجیره‌ای نیروهای امنیتی و نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اغلب مرتبط با صنایع موشکی و پهپادی هستند ارتباطی به اسرائیل ندارد و این عملیات ضربتی علیه نظام از داخل نیروهای مسلح خود جمهوری اسلامی است.
«منابع ناشناس» اسرائیلی در گفتگو با رسانه‌های بین‌المللی دخالت این کشور در انفجارهای اخیر و مرگ مشکوک دست‌کم شش افسر سپاه پاسداران را رد کرده‌اند.

از سوی دیگر اما روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از «منابع ناشناس» دخالت اسرائیل در ترور حسن صیادخدایاری حوالی میدان بهارستان تهران را تایید کرد. در همین گزارش منابع ایرانی که نام آنها ذکر نشده به این نکته مهم اشاره کردند که کوادکوپترها تنها در فاصله کوتاهی می‌توانند پرواز کنند و از این رو می‌توان گفت که آنها از خاک خود ایران و در نزدیکی پارچین به پرواز درآمده‌اند.

پارچین و  اطراف آن یک منطقه نظامی است و آسمان این محل تحت کنترل ویژه قرار دارد و پرواز هر نوع پهپاد و ریزپرنده مستلزم شرایط خاص است. این موضوع احتمال اینکه چنین عملیاتی از درون نیروهای مسلح  خود جمهوری اسلامی برنامه‌‌ریزی شده باشد را تقویت می‌کند.

بعد از انفجار مشکوک در غرب تهران تا ساعاتی پس از آن نیروهای امنیتی در محلات غرب پایتخت گشت‌ می‌زدند. در بعضی چهارراه‌ها ایست بازرسی مستقر شد و صندوق عقب ماشین‌ها را می‌گشتند!
استقرار نیروهای امنیتی در غرب تهرانبرخی شهروندان می‌گویند تا چند ساعت اینترنت در نواحی غرب تهران قطع و یا بسیار کند شده بود. برخی نیز گفته‌اند بعد از این انفجار دست‌کم دو مرحله صدای پرواز هواپیمای جنگنده از فرودگاه مهرآباد شنیده شد.
+115
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یا آمریکا یا اسراییل یه جارو زده ببعد گندش در میاد. آهای فرمانده جامانده بزودی سقوط میکنی.
  4
  80
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۲
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  چرا این عصا یه نوک پا نِمیره به بیت اونجا رو بهم بپیچونه ، بنی کچل نخست وزیر ، موسی که گفت ایندفعه هدف سر اختاپوسه !! همشون با زد و بندهای پشت پرده ، ملت رو گذاشتن سر کار !
  5
  67
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۰
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بفرما اقای محسن رضای اسرائیل ان غلطی که شما می فرمودید کرد ، بفرماید و جوابش را بدهید !
  4
  74
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۲
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  نه کپسول گاز بوده بلال فروش هم شاهده
  2
  16
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. اقا عزیز سرخر پاسدار محسن رضایی میر مقعد این حرف و زد چون شنیده بود سربازان حضرت موسی تو خونش که خدمت خانم و ،خواهر و مامیش رسیدند خطبه عقد نخونده بودند، ولی هم زن رضایی هم عروس و ختر و بسر و مادرش شهادت دادند همه چیز با رضایت طرفین بوده و خطبه عقد هم خوانده شده،این منطورش از اینه که قبل از دخول مانوران اسراییلی خطبه صیغه نخوانده باشند و نامحرم بوده باشند،الحمد لله روشن شد،رضایی حتی گفته اگره خطبه صیغه بخوانند خودش هم حاضر به خدمته
  3
  10
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  از صدمات عصای موسی به اسرائیل در این سایت احتمالا خبری نخواهید دید .از هک سایتهای صهیونیست‌ها و در اختیار گرفتن اطلاعات این کشورک جعلی به دست اعضای عصای موسی .یعنی دشمن در صدد وارانه جلوه دادن حقایق هست
  10
  2
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.