نیروهای یگان ویژه و ماموران امنیتی اعتصاب و اعتراض را در تهران به خشونت کشاندند

ایندیپندنت فارسی: اعتصاب سراسری بازاریان و فعالین صنف‌های مختلف در ایران ادامه دارد و هر روز به جمع اعتصاب‌کنندگان اضافه می‌شود. بر اساس گزارش‌ها و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این اعتصاب‌ها امروز شنبه، در ۱۳ شهر ایران این اعتصاب‌ها ادامه دارد. از سوی دیگر تجمع و راهپیمایی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی نیز کماکان ادامه دارد. دست کم در پنج شهر ایران این تجمع برگزار شده است.

اعتصاب‌های سراسری در تهران کماکان از صنفی به صنف دیگر سرایت پیدا می‌کند. کاسبان خیابان چراغ‌برق تهران، که محل حضور فروشندگان صنف لوازم یدکی‌ است، از صبح شنبه به اعتصاب‌های سراسری پیوستند. معترضان با تعطیل کردن مغازه‌هایشان در خیابان ملت تجمع کردند.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران پلیس به اعتصاب‌کنندگان حمله کرده و عده‌ای را مجبور به باز کردن مغازه‌هایشان کردند. به گزارش تصویر ۱۵۰۰ بخشی از مغازه‌داران که به اعتصاب نپیوسته بودند نیز پس از این برخورد نیروهای پلیس اقدام به تعطیلی مغازه‌هایشان کردند. در ادامه این تجمع همچنین خبرهایی از تیراندازی با گلوله ساچمه‌ای به سوی معترضان منتشر شده است.

معترضین در ادامه اقدام به راهپیمایی در خیابان‌های اطراف این بازار کردند و با شعار «بازاری باغیرت، حمایت حمایت» خواستار اضافه شدن دیگر بازاریان به این اعتصاب شدند. پس از این اتفاق کسبه «پاساژ بزرگ کاشانی» تهران نیز با تعطیلی این پاساژ به اعتصاب‌های سراسری پیوستند. نیروهای ضدشورش با حضور در محل تجمع اقدام به ضرب وشتم معترضین کردند و همچنین با اسلحه پینت بال نیز به افراد و برخی مکان‌ها تیراندازی کردند. نیروهای پلیس اقدام به ضبط گوشی‌های همراه معترضین برای جلوگیری از اطلاع رسانی در مورد این تجمع کردند.

اصفهان و شهرهای اطرافش نیز در اعتصاب سراسری روز شنبه حضوری فعال داشت. شنیده‌ها حاکی از آن است که بازار لباف‌ها نیز با پیوستن کسبه این بازار به اعتصاب‌های سراسری به حالت تعطیل درآمد. کانال تلگرامی اعتراض مدنی بازار نیز گزارش داد که بنک داران عمده فروش اصفهان و پاروچه فروشان این شهر نیز از صبح شنبه مغازه‌های‌شان را تعطیل کردند.

شهرک صنعتی محمودآباد در شمال شهر اصفهان نیز به طور کامل تعطیل شد. در این شهرک صنعتی بیش از ۲۰۰۰ کارخانه سنگ‌بری وجود دارد. به گزارش کانال «اعتراض مدنی بازار» حداقل پنجاه هزار کارگر به صورت مستقیم در این مجموعه مشغول به کارند. برخی کارخانه‌داران این منطقه اعلام کرده‌اند که قبض گاز ۶ میلیون تومانی این مجتمع‌ها در ماه جدید ۵۵ میلیون تومان صادر شده است و این یکی از دلایلی‌ست که کارخانه‌های شهرک تعطیل و بارگیری در آنجا متوقف شده است.

سنگبری‌های نجف‌آباد، رضوانشهر، دولت‌آباد، خمینی شهر نیز همراه با شهرک صنعتی محمودآباد به اعتصاب‌های سراسری پیوستند.

بازار طلافروشان یزد و چند بازار و صنف دیگر در این شهر نیز مغازه‌هایشان را برای پیوستن به ‎اعتصاب سراسری تعطیل کردند. بخشی از کسبه شهر یزد برای اعتراض مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

نورآباد ممسنی در استان فارس، شهرستان کوهچنار بیست و پنج کیلومتری کازرون، اسلام‌آباد غرب در کرمانشاه و لجان از توابع استان اصفهان و خرم‌آباد نیز شهرهایی هستند که روز شنبه به اعتصاب‌های سراسری پیوستند.

افزایش مالیات، افزایش هزینه‌های جانبی، نوسان نرخ ارز و برخی مشکلات صنفی از دلایل مشترک این اعتصاب‌های سراسری در شهرهای مختلف است.
تداوم تجمع بازنشستگان
با تجمع روز شنبه بازنشستگان تامین اجتماعی دوازده روز از اولین روزی که این افراد دست به تجمع اعتراضی زدند گذشت. بازنشستگان کماکان در شهرهای مختلف اقدام به برگزاری تجمع و راهپیمایی می‌کنند. افزایش حقوق ده درصدی چیزی‌ست که دولت برای آن‌ها در نظر گرفته است واز سوی دیگر بازنشتگان آن را در مقایسه با میزان تورم بسیار ناچیز می‌دانند.

شورای عالی کار نیز افزایش حقوق ۳۸ درصدی را برای بازنشستگان در نظر گرفته بود که دولت رئیسی در یک ساختارشکنی بی سابقه تصمیم گرفت تنها ده درصد افزایش حقوق برای بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر بگیرد. همین اتفاق کار را به خیابان کشاند تا بازنشستگان برای احقاق حقوق‌شان به فریاد در خیابان متوسل شوند.

بازنشستگان در شوشتر با شعارهای «دولت انقلابی، فقط شعار خالی»، «دولت مردم فریب، حق ما را پس بده» و «تاکی سرافکندگی، یا مرگ یا زندگی» اعتراض‌‌شان را دولت ابراهیم رئیسی اعلام کردند.

در اهواز و آبادان نیز بازنشتگان تامین اجتماعی اقدامبه برگزاری تجمع و راهپیمایی کردند. آن‌ها با درخواست افزایش حقوق خود طبق مصوبه شورای عالی کار شعارمی‌دادند: «نه مجلس، نه دولت، نیستن به فکرملت»، «گرانی، تورم بلای جان مردم»، «هم مجلس هم دولت دورغ میگین به ملت» و «مدعی عدالت خجالت خجالت».

بازنشستگان در شهر بندرعباس نیز با تجمع مقابل سازمان تامین اجتماعی هرمزگان شعار دادند: «وعده وعید کافیه؛ سفره ما خالیه». بازنشستگان تامین اجتماعی در شهر زنجان نیز با تجمع مقابل اداره تامین اجتماعی این شهر و شعار «تامین اجتماعی، چه نام اشتباهی» اعتراضشان را به عملکرد دولت و این سازمان نشان دادند.
+60
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران
  جمهوری نحس اسلامی راهی بجز سرکوب اعتصابات و اعتراضات مردم ندارد چون با وجود اخوندهایی دزد و مفتخور که تنها به فکر غارت و نابودی کشور هستند و به هیچ وجه در فکر برآورده کردن خواستهای مردم نبوده و نیستند این اعتراضات را در آخر سر به سرنگونی حکومت کثیف اسلامی می کشاند.
  24
  41
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  آتش از زیر خاکستر نمایان شده . این اعتراضات و اعتصابات فراگیر در شهرهای مختلف ، الالخصوص در بازار تهران و دست و پا زدنهای ، سگهای از زنجیر باز شده علیل وقیح ، نشانه های بارز فاتحه رژیم در همین امسال هست .
  3
  44
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳
  ۳۲
  Darknet - لندن، انگلستان
  نیروهای یگان ویژه؟ماموران امنیتی؟ این افراد مصداق بارز اراذل اوباش و لمپن های مسلح شبح نظامی ضد امنیت مردمی هستند. اینها سگان نگهبان شورشی های 57 هستند. ما مردم ایران هر بار در هر نقطه ای از دنیا اعتراض میکنیم به وسیله اراذل و اوباش رژیم جمهوری اسلامی یا به زندان می افتیم، یا شکنجه میشیم یا کشته میشیم یا خودکوشیمون میکنن یا اعدام میشیم. حکومت جهل و جنون تشنه خون افراد حق طلب هست.
  1
  6
  یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.