بوریس جانسون: یوروویژن ۲۰۲۳ باید در اوکراین برگزار شود، نه بریتانیا

بوریس جانسون به شکل سرزده به اوکراین سفر کردبی بی سی: بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت که رقابت موسیقی «یوروویژن ۲۰۲۳» باید در اوکراین برگزار شود.

نماینده اوکراین در رقابت سال ۲۰۲۲ یوروویژن برنده شد و بر اساس سنت این برنامه تلویزیونی، این کشور باید میزبان دور بعدی رقابت باشد.

اما روز جمعه اعلام شد که بی‌بی‌سی در حال مذاکره با برگزارکنندگان یوروویژن است تا به جای اوکراین، بریتانیا میزبان این برنامه در سال آینده باشد.

یوروویژن نام یک برنامه تلویزیونی است که در آن هر کشور اروپایی، یک نماینده دارد تا با اجرای موسیقی با دیگر کشورها رقابت کند. برنده اصلی این رقابت از طریق رای شهروندان اروپایی انتخاب می‌شود.

اتحادیه رادیو و تلویزیون‌‌های اروپایی (ای‌بی‌یو) که برگزارکننده این رقابت است، اعلام کرد که بعد از «بررسی کامل و مطالعه همه جوانب» به این نتیجه رسیده است که اوکراین نمی‌تواند به عنوان کشور برنده، میزبان یوروویژن باشد.

اما بوریس جانسون که بعد از دیداری سرزده در کی‌یف با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت او اطمینان دارد که «کی‌یف یا هر شهر امن دیگری در اوکراین» می‌تواند میزبان یوروویژن باشد.

آقای جانسون گفت: «آنها بردند و حقشان است که میزبان باشند. من امیدوارم که اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپایی در تصمیمش تجدیدنظر کند.»
گروه «کالوش ارکسترا» که برنده یوروویژن ۲۰۲۳ شداز آنجا که نماینده بریتانیا در رقابت سال ۲۰۲۲ به مقام دوم رسید، اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپایی این کشور را به عنوان جایگزین کشور اوکراین انتخاب کرده است.

کی‌یف اعلام کرده که با تصمیم برگزارکنندگان یوروویژن موافق نیست و به این تصمیم اعتراض خواهد کرد.

اولکساندر تکاشنکو، وزیر فرهنگ اوکراین در واکنش به تصمیم اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپایی گفت: «میزبانی یورویژن ۲۰۲۳ در اوکراین، پیامی قدرتمند به جهان خواهد فرستاد.»

در جریان رقابت سال ۲۰۲۲، یک گروه رپ-فولک اوکراینی به نام «کالوش اکسترا» برنده شد.

رای بالای شهروندان کشورهای اروپایی به این گروه از سوی برخی حمایت نمادین آنها از اوکراین در برابر روسیه تفسیر شد.

سم ریدر، نماینده بریتانیا که از سوی هیات داوران یورویژن به عنوان بهترین موزیسین انتخاب شد، در رای‌گیری عمومی دوم شد.

نخست‌وزیر بریتانیا درباره احتمال میزبانی کشورش گفت: «من می‌فهمم که ما دوم شدیم، ولی اوکراین در رقابت عادلانه اول شد. هنوز یک‌سال به یوروژن مانده. امیدوارم وقتی زمانش برسد همه چیز درست شده باشد.»

او در راه بازگشت از ملاقاتش با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین این اظهارات را بیان کرد.

بوریس جانسون شهر کی‌یف را سرزنده و مطمئن توصیف کرد و گفت مردم در خیابان‌ها هستند؛ وضعیتی که به گفته او در جریان بازدید چند هفته قبلش دیده نمی‌شد.
نیکلا استورجن در توییتی نوشت که مکان مناسبی را در حاشیه رود کلاید می‌شناسد که برای میزبانی یوروویژن مناسب است. اشاره او به استادیوم اوو هایدروی شهر گلاسکو بود که گنجایش ۱۳ هزار نفر را دارداما برخلاف آقای جانسون، نیکلا استورجن، وزیر اول اسکاتلند از احتمال میزبانی بریتانیا استقبال کرد و اعلام آمادگی کرد که یوروویژن در کشور او برگزار شود.

او در توییتی نوشت: «ما آرزو می‌کردیم که یوروویژن در اوکراین برگزار شود، ولی با توجه به شرایط این اتفاق ممکن نیست.»

خانم استورجن در ادامه شهر گلاسکو را به عنوان میزبان یوروویژن ۲۰۲۳ پیشنهاد کرد و نوشت که دولت اسکاتلند آماده است تا برای این‌کار با بی‌بی‌سی و شورای شهر گلاسکو وارد مذاکره شود.

البته سم ریدر که به عنوان نماینده بریتانیا در یوروویژن ۲۰۲۲ به مقام دوم رسید، یک خواننده انگلیسی است.

ولی توییت خانم استورجن موجب شد تا نام گلاسکو که دومین شهر بزرگ اسکاتلند است به عنوان میزبان به شکلی جدی در رسانه‌های بریتانیا مطرح شود.
+7
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.