امارات از ایران خواست در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای خود تضمین بدهد

 سانتریفیوژها در تاسیسات هسته‌ای نطنزرادیو فردا: در پی محکوم کردن عدم همکاری دولت ایران از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امارات متحده عربی روز جمعه ۲۷ خرداد از ایران خواست در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای خود تضمین بدهد.

نماینده امارات در آژانس گفت: «نگرانی هایی وجود دارد.»

حماد الکعبی، در یک نشست خبری پیرامون برنامه‌های هسته‌ای امارات از حکومت ایران خواست «به بهترین نحو با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای خود به کشورهای منطقه و قدرت‌های جهانی تضمین دهد».

امارات اولین کشور عربی صاحب نیروگاه هسته‌ای است. نیروگاه هسته‌ای این کشور در سواحل جنوبی آب‌های خلیج فارس قرار دارد. نیروگاه هسته‌ای ایران در حومه بوشهر نیز واقع در سواحل شمالی خلیج فارس است.

ایران هفته پیش در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس که عدم همکاری تهران با بازرسی از تاسیسات هسته‌ای را محکوم کرد ۲۷ دوربین آژانس در مراکز هسته‌ای را خاموش کرد.

از زمان به بن بست رسیدن مذاکرات احیای برجام در فروردین امسال، مشکلات متعددی در همکاری ایران و آژانس روی داده است و سه قدرت اروپایی همراه با آمریکا در واکنش به عدم همکاری ایران قطعنامه‌ای را به جلسه شورای حکام این نهاد پیشنهاد دادند که با رای مثبت اکثر کشورهای عضو و مخالفت چین و روسیه تصویب شد.

امارات متحده عربی همواره تاکید کرده که اهداف برنامه‌های هسته‌ای آن کشور صلح‌آمیز است و قصد غنی‌سازی و یا توسعه فناوری‌های تولید سوخت هسته‌ای را ندارد.

دولت امارات با هدف رفع هرگونه نگرانی در مورد ایمنی فعالیت‌های هسته‌ای خود اعلام کرده که بازرسان نهادهای بین‌المللی تاکنون در بیش از ۴۰ ماموریت از این تاسیسات هسته‌ای آن کشور بازرسی کرده‌اند.
+18
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تضمین ایران را بگذار در کوزه و آبش را بخور. مگر تضمین های ادمیان تقیه کار اعتباری دارد؟
  3
  26
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران
  اگر به فارس بودن خلیج همیشه فارس ایران اقرار کنید و از واژه جعلی و دروغین خلیج ع ر ب ی استفاده نکنید و جزایر سگانه بو موسی تنب بزرگ و کوچک ایران رو اماراتی خطاب نکنید و در کل پسر مودب و حرف گوش کنی باشید ایران هم قول میده هواتون رو داشته باشه
  10
  21
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  این اماراتی ها هم شوت تشریف دارند! تضمین میخوان! آخر اسکول ها اینها از صبح تا شب دارند همه رو تهدید میکنند، اسرائیل رو که میخواهند از صفحه روزگار حذف کنند بقیه کشورهای عربی هم باید هرچی اینها میگن گوش کنند وگرنه سپاه قدس رو میاندازند به جونشون! حالا تضمین چی بدهند که دروغ نباشه! اینها هیچ کدام از تعهدات بین المللی را درست و حسابی انجام نمیدهند نه حقوق بشر ونه عدم حمایت از تروریسم
  6
  25
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  برو آمو! هروقت تضمین اب و برق و اتوبوس مجانی رو گرفتی بیا بهت تضمین اتمی رو هم میدن
  0
  9
  جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.