پخش اعلامیه‌های تهدید‌آمیز در بغداد با عنوان «ساعت صفر نزدیک است» و «طوفان در راه است»

العربیه: در حالی که پس از استعفای نمایندگان فراکسیون صدری‌ها، بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق، عرصه سیاسی این کشور در وضعیت بلاتکلیفی و انتظار بسر می‌برد، اعلامیه‌های مرموزی شامگاه سه‌شنبه 24 خرداد در خیابان‌های پایتخت پخش شد.

به گزارش «العربیه»، در بسیاری از اعلامیه‌های پخش شده در خیابان‌های بغداد، این عبارات نوشته شده است: «ساعت صفر نزدیک است» و «طوفان در راه است».

به گفته فعالان، این عبارات، بیانگر اعلام آمادگی برای برپایی تظاهرات گسترده در عراق در روزهای آینده و چه‌بسا در روز جمعه است.
نشست نیروهای سیاسی
پخش این اعلامیه‌ها در شامگاه سه‌شنبه، در پی نشست نیروهای برخاسته پس از تظاهرات سراسری دو سال پیش درعراق، صورت گرفت.

گروه متشکل از نیروهای سیاسی جدید برخاسته از «جنبش اکتبر» در دیدار با یکدیگر، اصلی‌ترین نقطه‌نظرات خود را برای راه حل سیاسی ارائه کردند که مهمترین آنها، تشکیل دولت نجات ملی، تغییر کمیسیون انتخابات و قانون انتخابات در راستای آمادگی برای برگزاری انتخابات جدید است.

این نیروها همچنین از طرف‌های سیاسی خواستند که زبان گفت‌وگو را در اولویت قرار داده و از اقدامات مسلحانه اجتناب کنند.
گزینه‌های دشوار
از سویی نیروهای هیئت هماهنگی (متشکل از احزاب طرفدار ایران) که با استفعای فراکسیون صدری‌ها، عملا تبدیل به اکثریت مجلس شدند، روز گذشته تاکید کردند در حال حاضر، موضوع انحلال مجلس و برگزاری انتخابات جدید پارلمانی در دستورکار نیست.

شایان ذکر است که استعفای نمایندگان پارلمانی جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر روحانی شیعه، رقبا و هم‌پیمانان خود در کشور را در برابر گزینه‌های دشوار قرار داده است.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هر دولتی بدون مشارکت جریان صدری‌ها، عملا «مرده به دنیا خواهد آمد» و تشکیل دولت جدید به هیچ‌وجه کار آسانی نخواهد بود.

برخی دیگر بر این باورند که استعفای گسترده و بی‌سابقه اعضای فراکسیون صدری‌ها از پارلمان برای اولین بار از سال 2005، ریسک بزرگی است که یکی از بانفوذترین سیاستمداران کشور برخوردار از شمار گسترده طرفداران انجام داده و گام بعدی، فراخوان برپایی تظاهرات گسترده خواهد بود که پیشتر نیز از سوی صدر انجام گرفته بود.

مردم عراق در مواجهه با این گزینه‌های نامطلوب، خود را در همان بن‌بست پس از انتخابات دهم اکتبر سال گذشته (2021) می‌یابند که تا به امروز نیز در قالب نبود کابینه یا رئیس‌جمهوری جدید، ادامه داشته و بحران اقتصادی و معیشتی نیز آنها را زیر فشار بی‌امان خود قرار داده است.
+17
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  هر جائیکه پای منحوس رژیم ایران به اونجا باز بشه ، محال ممکنه که مردم اون کشور رنگ آرامش و خوشبختی رو ببینند ، لعنت به روح و ذات کثیف خمینی متعفن و خامه عنی مفعول و دورقابچینای فاسد و تبهکارشون !!
  12
  56
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  طبق معمول گزارشی از العربیه سعودی .برای العربیه الانگلستان .سردار دلها کجایی که بعد از درآوردن زن و بچه اینها از زیر دست و پای داعش که به ۲۰ کیلومتری بغداد رسیده بود حالا دم در درآوردن و زبان درازی .البته حشد الشعبی یادگار تو اجازه غلط زیادی کردن رو به این جماعت غربگرا نخواهد داد
  11
  4
  ‌چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.