آیا دشمن آمریکا در فیلم جدید «تاپ گان» جمهوری اسلامی است؟

العربیه: فیلم «تاپ گان: مَوِریک» اخیرا روی پرده سینماهای آمریکا رفت. این فیلم دنباله فیلم محبوب «تاپ گان» (1986) است، که بازیگر مشهور تام کروز در آن نقش سروان پیتر موریک میچل، مربی خلبانی برنامه آموزشی ممتاز نیروی هوایی ایالات متحده تحت عنوان «تاپ گان» را بازی می‌کند.

داستان این فیلم 36 سال پس از وقایع فیلم اصلی اتفاق می‌افتد. موریک در این فیلم با گذشته خود روبرو می‌شود، و در حالی که گروهی از خلبانان جوان را آموزش می‌دهد که فرزند صمیمی‌ترین دوست وی که در فیلم اول کشته شد نیز در میان آنهاست، باید بر تردیدها و بحران‌های روحی خود غلبه کند.

با وجودی که هیچ‌کدام از شخصیت‌های «تاپ گان: مَوِریک» هرگز از دشمن آمریکا در این فیلم نامی نمی‌برند، اما سرنخ‌هایی که در فیلم گنجانده شده نشان می‌دهد که دشمن به احتمال زیاد رژیم ایران باشد.

هنگامی که فرماندهان موریک ماموریت وی را برای اولین بار برایش تشریح می‌کنند، به او می‌گویند که دشمن «تاسیاست غنی‌سازی اورانیوم» دارد که به زودی از آن برای «تولید تسلیحات هسته‌ای» بهره‌برداری خواهد کرد، و به همین دلیل هم ایالات متحده و «ناتو» قصد دارند جلوی آن را بگیرند.

جغرافیای منطقه عملیاتی فیلم هم شبیه ایران است. موریک خلبانان جوان را در صحرا آموزش می‌دهد، که با نظر به بیابانی بودن اکثر مناطق ایران قابل درک است. با این وجود، عملیات نهایی در کوهستان انجام می‌شود، که باز با نظر به کارگذاری تاسیاست هسته‌ای مخفی ایران در دل کوهستان مربوط به نظر می‌رسد.

نشانه قطعی اینکه دشمن آمریکا در فیلم «تاپ گان: مَوِریک» رژیم ایران است، این است که گفته می‌شود دشمن تنها کشوری به غیر از ایالات متحده است که جنگنده‌های F-14 دارد. این جنگنده‌های پیشرفته در زمان خود را آمریکا در دوران حکومت شاه به ایران فروخت، و جمهوری اسلامی بعد از انقلاب به‌ویژه در جریان جنگ ایران و عراق از آنها استفاده کرد.

تنها کشوری در دنیا که هم بیابان و هم کوهستان دارد، هم با ایالات متحده دشمنی دارد، و هم جنگنده‌های F-14 قدیمی دارد، ایران است. بنابراین به نظر می‌رسد الگوی «دشمن» برای سازندگان «تاپ گان: مَوِریک» رژیم ایران بوده باشد.
+26
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  دشمنش در این فیلم ایران نیست!حکومت اسلامی خامنه ای و سپاه هست
  5
  16
  ‌چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۰
  ۲۳
  romano - تهران، ایران
  دشمن مردم ایران هستند. در قضیه روسیه دیدیم کار به دولتها که میرسه کار بکار هم ندارن و حتی سر منافع دوطرفه با هم سازش میکنند فقط نیاز به اینه که چماغ روز مبادا رو داشته باشی. قضیه اینه ماهیت ایران و ایرانی مانع توصعه طلبی اونها میشه چرا؟ چون ساختن امپراطوری در دی ان ای ایرانیهاست. کلا دنیا دوگروهن یک کشورهای ارباب و دیگری کشورهای رعیت. برخی از اربابها به برخی از رعایا توجه بیشتر نشون میدن مثلا اسراییل و به برخی سخت ترن مثل ایران (چون باغش حاصلخیزتره). حالا داستان ایران چیه؟ ایرانی در طول تاریخ جزو اونهایی بوده که نه تنها بازی رو بهم زده بلکه خودش بارها ارباب شده خوب اون طرف هم بیکار نمینشینه. حالا خوشت بیاد یا نه ایران بوده هست خواهد بود آمریکا و ملا و مغول همه میان میرن ولی امپراطوری ایران میمونه چون درخت کهن انسان و تمدنه. شب درازست و قلندر بیدار.
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۶
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  دنیا دو گروهن؟!!ارباب و رعیت؟!!اینو کدوم جامعه شناسی گفته.عصر فئودالیسم نیست ک.دیگه یه کشور به اندازه سوئیس یا سنگاپور و همین جقله قطر و امارات میتونه به اقتصاد یه ایران با اونهمه ددر دودود ضربه کاری بزنه.بابا دیگه رفتن سر خرید ملک و مال مجازی تو متاورس.هنوز ما دنبال اینیم که روزگاری هزار سال یگانه تمدن آسیا در برابر مغرب زمین بودیم؟. خب الان چی هستیم؟هنوزم مردم و روشنفکر ما جرات نداره اسلام رو کنار بزنه و بگه ریشه بدبختی ایران همین ائمه اعصاب بازی و این حرفهاست. کدوم شجاعت و درایت کوروش و داریوش و شاهپور و بهرام چوبین بما ارث رسیده؟. یارو میاد تو روی ما میگه مردم ایران شما ...ندارین و ما بی رگ تر از سیب زمینی عین ماست نگاش می کنیم. شما فکر می کنی آمریکا نمیذاره بالا بیایم چون مردم ایران یهو فردا براندازی میان اتوپیای دموکراسی بازمانده از چه دوره ای از تاریخ ایران میشن؟ما همواره یک کشور استبدادی بودیم حالا در دوران باستان با شرایط اون روزگار خوب بود و فقط یه دوره کوتاه مشروطه خواه شدیم و بعدش باز ما مردم سیب زمینی ایستادیم و به دیکتاتوری باختیم.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.