تظاهرات مردم آبادان با شعار «مرگ بر خامنه ای» ، همبستگی با مردم آبادان در شهرهای مختلف

 تظاهرات در خرمشهرهزاران معترض در شهرهای مختلف ایران عصر و شامگاه پنجشنبه پنجم خرداد علیه سوءمدیریت در این استان خوزستان و اعلام همبستگی با مردم آبادان در حادثه فرو ریختن برج متروپل این شهر دست به تظاهرات زدند.
تظاهرات مردم آبادان در مقابل شهرداری با شعار« مرگ بر خامنه ای»معترضان در راهپیمایی خرمشهر که حضور زنان در آن پررنگ بود شعار ‌دادند: «می‌کشم، می‌کشم/ آن‌که برادرم کشت»، «خوزستانی می‌میرد/ذلت نمی‌پذیرد»، «ننگ ما ننگ ما/ صداوسیمای ما»، «شهر ما خرابه/ مسئول همیشه خوابه» و «باقی جنایت می‌کنه/مسئول حمایت می‌کنه».

از دیگر شعارها می‌توان به «رضاشاه/ روحت شاد» و «سوریه را رها کن/فکری به حال ما کن» اشاره کرد.
راهپیمایی جمعی از مردم خرمشهر در حمایت از مردم آبادان در این راهپیمایی همچنین شعار «فرمانده، فرمانده/شهر زیر آوار مانده» سر داده شد. اشاره آن‌ها به مراسم‌های حکومتی بویژه در روز پنجشنبه با عنوان «سلام فرمانده» است که نهادهای دولتی برای ابراز بیعت با آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هزاران دانش‌آموز را با اتوبوس به ورزشگاه‌ها بردند.

«رئیسی، استعفا» نیز از دیگر شعارهای مردم خرمشهر بود.

شهر آبادان که در سه روز گذشته درگیر حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل و آواربرداری بوده است، نیز پنجشنبه شب شاهد تجمع معترضان در واکنش به مدیریت ضعیف در رسیدگی به این حادثه بود.

معترضان در این شهر شعار می‌دادند که «آبادان خونریزیه/ تهران عروسیه». ظاهرا اشاره آن‌ها به برگزاری مراسم حکومتی «سلام فرمانده» در ورزشگاه آزادی بود. از دیگر شعارهای تظاهرات آبادان این بود: «خامنه‌ای قاتله/ ولایتش باطله» و «خامنه‌ای حیا کن/ مملکتو رها کن»، «کشته‌های متروپل/تماشاچی نمی‌خواد»، و «بسیجی، برو گمشو».
تظاهرات مردم آبادان با شعار «خامنه ای حیا کن ، مملکت رو رها کن»ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از این رخداد منتشر شده است، نشان می‌دهد معترضان مقابل ساختمان شهرداری آبادان تجمع کرده‌‌اند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سرمی‌دهند.

سعید حافظی، روزنامه‌نگار آبادانی که تحولات این شهر را دنبال می‌کند، در توئیتی درباره وضعیت پنجشنبه شب این شهر نوشته که «به گفته شاهدان عینی، دقایقی قبل پلیس با شلیک هوایی سعی در متفرق کردن مردم معترض آبادان داشت».

او افزوده که «اینترنت همراه کاملا قطع شده و اینترنت خانگی ضعیف است».

گزارش‌های دیگر حاکی است که شهرهای بندرعباس، بهبهان و شاهین‌شهر نیز شاهد اعتراضات و ابراز همبستگی با مردم آبادان بوده است. معترضان در شاهین شهر شعار داده‌اند: «عزا عزاست امروز،‌ روز عزاست امروز،‌ آبادان بی‌صاحب، صاحب عزاست امروز».
تظاهرات در شاهین شهر با شعار«عزا عزاست امروز ، روز عزاست امروز، آبادان بی صاحب صاحب عزاست امروز»به‌دنبال فرو ریختن ساختمان متروپل در روز دوم خرداد دستکم ۱۹ نفر کشته شده و ده‌ها تن مصدوم شده‌اند. این نگرانی وجود دارد که افراد زیادی همچنان زیر آوار مانده باشند.

از سوی دیگر، در حالی که سه روز از این حادثه می‌گذرد، رهبر جمهوری اسلامی روز پنجشنبه در پیامی به این حادثه واکنش نشان داد و خواستار «پیگرد مقصران حادثه و مجازات عبرت‌آموز آنان با همکاری قوه قضائیه، و نیز تلاش گسترده برای جلوگیری از تکرار آن در همه‌ نقاط کشور» شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در حالی که روز چهارشنبه با هیات رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار کرده بود، ولی هیچ اشاره‌ای به حادثه آبادان نکرد که همین امر انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را به‌دنبال داشت.

برخی مقامات خارجی از جمله نماینده ویژه آمریکا در امور ایران این حادثه را در سه روز گذشته تسلیت گفته بودند.
+202
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  تهران ؟؟؟
  3
  32
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۰
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خیار، تجمع واقعی مردم اینهاست، نه با نمایش «سلام درمانده» و کشاندن دانش آموزان مدارس با صدها اتوبوس به استادیوم.
  12
  43
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۸
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  خیار چمبر تو که از برنامه شو جیره خورای نظام توی ورزشگاه برای شعر سلام پسمانده اینقدر زوق زده شدی این فیلم ها رو ببین از خجالت سرت رو بزار زمین و ......
  13
  42
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۰
  ۴۲
  Rabiya - دهلی، هندوستان

  خامنه ای قاتله / حکومتش باطله
  14
  46
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۴
  ۴۱
  ولش کن - تهران، ایران
  مرگ بر خا منه ای قاتل.
  25
  42
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۱
  ۴۶
  هانسن - سیدنی، استرالیا

  تهران،تبریز اصفهان خواب تشریف دارند
  4
  40
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۸
  ۴۰
  mitra55 - تهران ، ایران
  زنان آزاده و میهن پرست خواهش میکنم لااقل در وقت اعتراض و شعار دادن این لچک های اسارت را سر نکنید خود را اززنجیر بندگی از همین الان آزاد کنید . جاوید شاه
  8
  7
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۸
  ۶۲
  zavareh - رودسر، ایران
  آبادان را تنها نگذاریم...
  6
  7
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  درود و سلام به مردم شجاع و دلیر آبادان. خاک و ذلت و خواری بر مردم تهران که فقط نشسته و نگاه می‌کنند. یه مشت دزد دلال و قاچاقچی و کارمند پاچه خوار و بازاری های سودجو و مال پرست خشکه مذهب عقب مانده شدن جمعیت تهران. ننگ بر آدمهایی که فقط نگاه می‌کنند و حمایت نمی‌کنند.
  0
  3
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.