اسرائیل به آمریکا اطلاع داد که مسئولیت کشته شدن سرهنگ پاسدار با آنهاست

بی بی سی: روزنامه نیویورک تایمز به نقل از "یک مقام اطلاعاتی" که در پی ترور یک سرهنگ سپاه پاسداران در تهران، در جریان تماس‌های اسرائیل و آمریکا قرار داشته می‌نویسد که اسرائیل به مقام‌های آمریکایی اطلاع داده است که مسئول این قتل است.

سرهنگ پاسدار صیاد خدایی، ۵۰ ساله، روز یکشنبه اول خرداد - ۲۲ مه - هنگام خروج از خانه‌‌اش در خیابان مجاهدین اسلام با "پنج" گلوله دو موتور سوار کشته شد. رسانه‌های ایران از او به عنوان "مدافع حرم" نام برده‌اند که اشاره‌ای به حضور در سوریه و کمک به نیروهای بشار اسد در جنگ داخلی این کشور است.

نیویورک تایمز می نویسد: "به گفته این مقام اطلاعاتی که نخواست نامش فاش شود، اسرائیلی‌ها به آمریکا گفتند که این قتل هشداری به ایران بود تا عملیات یک گروه مخفی در داخل نیروی قدس (واحد برون مرزی سپاه) به نام واحد ۸۴۰ را متوقف کند."

در این گزارش به قلم فرناز فصیحی و رونن برگمن آمده است که به گفته دولت اسرائیل "واحد ۸۴۰ وظیفه ربایش و ترور شهروندان خارجی در اطراف جهان را به عهده دارد."

در این گزارش آمده است: "مقام‌های اسرائیلی گفتند که سرهنگ خدایی معاون فرمانده واحد ۸۴۰ بود و در برنامه‌ریزی نقشه‌های فرامرزی علیه شهروندان خارجی از جمله اسرائیلی‌ها دست داشت."

"آنها گفتند که او مسئول عملیات این واحد در خاورمیانه و کشورهای همسایه ایران بود و در دو سال گذشته در تلاش برای انجام حملات تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی، اروپایی و آمریکایی و مقام های دولتی در کلمبیا، کنیا، اتیوپی، امارات متحده عربی و قبرس دست داشت."

این روزنامه اشاره می‌کند که ایران هرگز به وجود واحد ۸۴۰ اذعان نکرده است.

پیشتر سه شبکه تلویزیونی و روزنامه‌های اسرائیلی گزارش دادند که سرهنگ خدایی مسئول سازماندهی عملیات علیه اسرائیلی‌ها در گوشه و کنار دنیا بوده است.
حسن صیاد خدایی عضو نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران بودایران اسرائیل را در ترور سرهنگ خدایی مقصر شناخته است.

از جمله رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران این ترور را به "اجیرشدگان سرویس‌های اطلاعاتی" اسرائیل منتسب کرد و گفت عاملان "به سزای عمل جنایتکارانه" خود خواهند رسید و حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران گفت که "دشمن پشیمان خواهد شد."

آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک گروه تروریستی طبقه‌بندی کرده، موضوعی که از عوامل به بن‌بست خوردن مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵، برجام، به حساب می‌آید.

نیویورک تایمز اشاره می‌کند که هرچند صیاد خدایی در خارج از سپاه چهره ای شناخته شده نبود اما او هم مانند اعضای ارشد نیروی قدس لقب خاص خود را داشت: یک کانال تلگرامی وابسته به نیروی قدس نوشت که در میدان نبرد از او به عنوان "سرهنگ شکار" نام برده می شد.

براساس این گزارش دو فرد وابسته به سپاه پاسداران که نخواستند نامشان فاش شود تصویر متفاوتی از این عضو سپاه ارائه کرده‌اند.

"آنها گفتند که او یک کارشناس لجستیکی بود که نقشی مهم در انتقال پهپاد و فناوری موشکی به جنگجویان در سوریه و شبه‌نظامیان حزب‌الله تحت امر ایران داشت. او همچنین مشاور تاکتیکی شبه‌نظامیانی در سوریه بود که ایران آموزش می‌دهد و مسلح می‌کند."

این روزنامه در مورد اهمیت صیاد خدایی برای سپاه می‌نویسد که اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس، در مراسم خاکسپاری او در روز سه‌شنبه در تهران شرکت کرد.

نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل می‌نویسد که طرح هدف گرفتن سرهنگ خدایی ممکن است به ژوئیه ۲۰۲۱ برگردد، زمانی که عوامل اسرائیل یک فرد به نام منصور رسولی را در ارومیه ربودند.
محل ترور صیاد خداییبه گفته این مقام‌ها منصور رسولی که "بخشی از یک گروه محلی مواد مخدر" بود را سپاه پاسداران ایران به عنوان ضارب در عملیات خارجی استخدام کرده بود.

در این گزارش آمده است: "این مقام‌ها گفتند که عواملی که او را ربودند به دنبال اطلاعاتی درباره زنجیره فرماندهی واحد ۸۴۰ بودند که اسرائیل می‌گوید سرهنگ خدایی از رهبران آن بود. به گفته آنها آقای رسولی بعد از این بازجویی آزاد شد."

آقای رسولی در ویدئویی که اخیرا منتشر کرد اتهامات علیه خود را رد کرد.

او گفت که ربایندگان او را شکنجه و تهدید کردند او و خانواده‌اش را خواهند کشت و او را مجبور کردند اعتراف کند که از سپاه پاسداران پول گرفته تا در اروپا ترورهایی انجام دهد. او گفت: "من این اتهام را رد می‌کنم".

این نخستین بار نیست که اعضای سپاه قدس، نیروی برون مرزی سپاه پاسداران، هدف قرار می‌گیرند اما انجام این کار در داخل ایران اتفاق نادری به شمار می‌آید.

تاکنون هدف اغلب ترورهای داخل ایران، افراد مرتبط با برنامه هسته‌ای بودند.

در آخرین مورد در سال ۱۳۹۹ ترور محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و از چهره‌های اصلی و پشت پرده برنامه هسته‌ای ایران توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

آقای فخری‌زاده که او هم عضو سپاه پاسداران بود هنگامی که با خودروی شخصی خود در شهر آبسرد (توابع دماوند) در حرکت بود هدف قرار گرفت.
+107
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  هر کی بوده دستش درد نکنه! خدا کنه از آخوندا هم شروع کنن!
  10
  48
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۲
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  چه مزدورانی هستند که اینگونه با اسرائیل همکاری می کنند، تفنگ دست می گیرند و سربازان ما را داخل کشورمان ترور می کنند؟! مطمئن باشید که ایرانی نیستند.
  44
  10
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  باید کاری کنن که نه این آخوندا جرئت پوشیدن لباسشون رو داشته باشن و نه جرئت زرزر کردن در منابر!
  4
  33
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۸
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  دست اسرائیل درد نکنه
  6
  26
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]ایرانی اآنکس است که با تفنگ ساچمه ای چشم کشاورز بینوای ایران را سوراخ می کند .شاید نکند شب قبل مغز خر نوش جان کردید .اسراییل یک تروریست جنایتکار را کشد مردم ایران از شر یک حیوان چهارپا راحت شدند .باید گفت اسراییل ما متشگریم .
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. تو برو ترودو رو واکس بزن. یا برو التونا کباب ات رو باد بزن
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۸
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::خوش باور - تهران، ایران::]. ترور در همه جای دنیا محکوم است، چه حکومت ایران انجام دهد، و چه اسرائیل. ترور دادگاه خیابانی است و تمدن و اخلاق جامعه را هدف قرار می دهد، در قرن گذشته در همین جامعه ی خودمان چریک فدایی و مجاهد خلق داشته ایم که جز بدبختی و نکبت چیزی ببار نیاوردند، تاریخ را بخوان، نگاه به امریکای لاتین بکن، ترور حکومت ها را وحشی تر می کند، و جای پای انها را محکم تر می کند، گاهی یک سخن قدرت آن از سلاح بالاتر است، ولی مغز برخی آدم ها مانند ما »مغز خر خورده ها« فرق می کنی، در مغز انها باروت و ساچمه با پهن آغشته شده، و هر سخن ناب، یک انفجار ایجاد می کند، و دیگر اندیشه ای بجز دود پهن در آن مغز یافت نمی شود
  3
  0
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::] چخه . بجای ادبیات بی سر ته .بیا اینجا و اسلحه در دست بگیر و از این تروریست های ولدزنا حمایت کن .
  1
  8
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۷
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::خوش باور - تهران، ایران::]. این قدرت زبان ماست، ساغول جان، دوباره بخوان، قدرت سخن از سلاح بالاتر است، از جوابی که دادی پیداست!
  3
  0
  جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.