سازمان نظام پزشکی ۱۴۴ روانشناس قلابی بدون مجوز و مدرک را معرفی کرد از جمله محمود انوشه!

تصویری از یک ویدئوی تبلیغاتی از انوشه؛ او هلدینگ عبدالباقی سازنده ساختمان متروپل را دستاورد یک انسان موفق توصیف می‌کندکیهان لندن:سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران اسامی ۱۴۴ نفر را با عنوان «روانشناس‌نما» بطور عمومی انتشار داده با این تأکید که آنان بدون مجوز یا مدرک تحصیلی مربوطه در شبکه‌های اجتماعی خدمات روانشناسی و مشاوره ارائه می‌دهند!

وبسایت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، اسامی ۱۴۴ «روانشناس‌نما و یا روانشناس زرد» را که فاقد مجوز از این سازمان هستند، انتشار داده و از شهروندان خواسته تا صفحات این افراد را در فضای مجازی دنبال نکنند.

اسامی شناخته‌شده از جمله محمود انوشه، فرهنگ هلاکویی، آزیتا ساعیان، ایمان سرورپور، سیده فاطمه سادات، علیرضا شیری نیز در این فهرست دیده می‌شود. برخی از این صفحات در فهرست سازمان نظام روانشناسی، با عنوان صفحه مجازی نام‌ برده شده‌اند. به گفته ناظران ممکن است اسامی برخی که ساکن خارج کشور هستند در این لیست به این دلیل باشد که آنها از سازمان نظام روانشناسی در ایران مجوز ندارند اگرچه داشتن مجوز از سوی کشورهای محل اقامت آنها نیز قابل تأیید و تکذیب نیست و به پیگیری‌های مربوطه نیاز دارد.

محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران در این رابطه گفته است، در حال حاضر ۴ هزار و ۵۰۰ نفر در فضای مجازی خدمات روانشناسی و مشاوره به صورت فعال ارائه می‌دهند که «بیش از نیمی از این افراد مجوز ندارند و یا روانشناس نیستند!»
تا قبل از فراگیر شدن موبایل‌های هوشمند و گسترش اینترنت، چه بسا افرادی بدون تحصیلات تخصصی در مقام روانشناس به دانشگاه‌ها و سایر مراکز و مراسم‌ فرهنگی رفته و سخنرانی می‌کردند و با استفاده از فن بیان و تکنیک‌های خاص خود، با سخنان شیرین، به قوه تعقل شنونده نفوذ می‌کردند. کسی هم از آنها سند و مدرک تحصیلی نمی‌خواست. سال‌هاست شمار این افراد در فضای مجازی چندین برابر شده! پدیده‌ای که البته در رسانه‌های داخلی و فارسی‌زبان خارجی نیز رواج پیدا کرده و خیل «کارشناسان» رشته‌های مختلف به اظهار نظر می‌پردازند و کسی نمی‌داند این افراد که درواقع فقط عقاید خود را می‌گویند در کجا تحصیل کرده و در کدام رشته تخصصی دارای کدام درجه علمی معتبر هستند!

حالا در حالی‌ که جامعه ایران به شدت از بحران سلامت روان، افسردگی و تمایل به خودویرانگری رنج می‌برد، این محافل کوچک چند نفره به سطح میلیونی فضای مجازی به ویژه اینستاگرام راه پیدا کرده‌اند. مسیر برای این سودجویان چنان هموار شده که صفوف روانشناسان قلابی در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت و بی‌آنکه کسی از آنان مدرک علمی بخواهد، به صرف زبان و بیان فریبناک خود مشتری جذب کردند. آنها بسته به فعالیتی که در فضای مجازی دارند، توانسته‌اند به صداوسیمای جمهوری اسلامی و بسیاری از مراکز علمی و آموزشی کشور هم نفوذ کنند.

اکنون بازار دروغین این افراد چنان رونق گرفته که رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفته است، بنا بر افزایش تعداد روانشناس‌نما و یا روانشناس‌های زرد در جامعه و فضای مجازی، این سازمان تصمیم گرفته نام برخی از آنها را با هدف پیشگیری و عدم آسیب‌ رساندن این افراد به مردم جامعه، منتشر کند.

به گفته محمد حاتمی، طبق تبصره ۳ ماده ۴ و ماده ۵ قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افراد جامعه باید از مراجعه به افراد فاقد مجوز و شماره نظام روانشناسی و تخصص مشاوره جهت روانشناسی یا کلاس‌های آموزشی حضوری و آنلاین خودداری کنند.

همزمان با انتشار اسامی سازمان روانشناسی و نام صدها روانشناس تقلبی، ویدئویی از محمود انوشه در ستایش مالک ساختمان فروریخته‌ی متروپل آبادان در مرکز توجه افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است. انوشه که در یکی از برنامه‌های تلویزیونی مهمان مهران مدیری فکاهه‌پرداز جمهوری اسلامی بوده و عبدالباقی را ستوده، حالا همزمان با فرو ریختن مرگبار ساختمان متروپل در آبادان، نه تنها نام وی به عنوان روانشناس زرد بی‌مجوز منتشر شده بلکه انتشار فیلمی از او در حمایت از حسین عبدالباقی مالک رانتخوار برج متروپل نیز خدشه بر حیثیت‌ بی‌مجوز و ناحق وی را صدچندان کرد.

در این ویدئو انوشه می‌گوید، حسین عبدالباقی مدیر هلدینگ عبدالباقی که ساختمان مرگبار متروپل را ساخته، نمونه‌ای از یک انسان موفق است که شاخصه‌های لازم را برای رسیدن به موفقیت دارد!
+152
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  karaji - کرج ، ایران

  وقتی جهل فراگیر بشه تو جامعه ، یه نفر که از بدیهیات در روابط انسانها صحبت بکنه میشه پروفسور !!
  9
  74
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  جالبه! دقیقا توی یه خبر دیگه کامنت گذاشتم برای همین بابا که نکشیمون روانشناس! اقا تو زرد از اب در اومد.
  3
  54
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴
  ۳۹
  kevinpalang - مالمو، سوئد

  این انوشه از مزخرافات اسلامی که توی حرفهاش میزد میشد حدس زد که مثل آخوندها شیاد و دروغگو هست و من بعد از مدت کوتاهی بخاطر همین در اینستاگرام آنفالو کردمش.
  2
  39
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تمام کارهای حکومتچی های ایران از روی ریا و هدف هست و گر نه این مفتخوران دلشان برای هیچکس نسوخته است. تمام این بازی برای اینست که نام فرهنگ هلاکوئی را این وسط بگنجانند.
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
  ۳۴
  dannni - سوئد، سوئد

  بس چرا اسم حسن عباسی نیستش تو این لیست نکنه ایشان روانشناسی واقعی است این مردک
  1
  34
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  یک حکومت تبهکار با مسئولانی نالایق و بی ارزش و با القاب و مدارک فیک و دروغین و مناصب‌ و مسئولیتهای نامناسب که درخور هیج یک از آنها نیست با افرادی مفتخور و متقلب که اسم خودشان را گذاشته اند مدیران حکومت دینی ! این حکومت با این مشخصات سرنوشت میلیونها انسان در کشورم را بعهده گرفته؟! بیچاره وطن
  7
  19
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۴
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  عجب .پس این هلاکویی بهایی و ساعیان هم الکی بودن .میبینم اسم این دوتا رو تو تیتر نداشتید. یادآوری کردم
  14
  5
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
  ۴۲
  ارش یک دوست - تبریز، ایران
  اون اشغالهایی که مجوز ساخت دادن، یا اون احمقهایی که این برج هارو غیر قانونی و بدونه اصول ساختن و اون مثلا دکتر ها و اخوندها که تجویز شاش شتر و روغن بنفشه میکنن،همه اینها مجوز و گواهی و دکترا دارن ولی این روانشناسا که مدرکشون از کشورهای دیگه هستش و صد در صدر برای نجات روان و جان و اینده انسان، راه و چاه ودرمان عقلانی میکنن، اینا یا مدارک ندارن یا قلابی هسش،،،،،واقعا کسی که این و گفته خیلی خیلی احمق هستش،،،،،الان سر مردم وبااین چرندیات و مزحرفات گرم میکنن که اون اشغالهایی که باعث مُردن مردم ابادان هستن و زیر سوال نرن،،.واقعا که خیلی پستفترت هستین
  5
  5
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.