معاون هلال احمر: اینکه ایران جزو کشورهای دارای حوادث زیاد آسیا است، شاید امتحانی الهی است

 نامدار عبدالهیان، معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمرصدای آمریکا: معاون هلال احمر ایران می‌گوید اگرچه «آمار حوادث» ایران به نسبت جمعیت، چهار برابر است و جزو «کشورهای دارای حوادث زیاد» آسیا محسوب می‌شود اما شاید این وضعیت، یک «امتحان الهی» باشد.

نامدار عبدالهیان با بیان این که جمعیت ایران به نسبت دنیا رقم کمی است اما به لحاظ بروز حوادث و سوانح پس از هند، بنگلادش و چین قرار گرفته است، تصریح کرد که «بیش از ۳۰ مورد» از انواع سوانح ثبت شده دنیا در ایران رخ می‌دهد.»

عبدالهیان می‌گوید اینکه ایران در حوادثی مانند سیل و زلزله رتبه بالایی دارد، «شاید امتحانی الهی و دارای تفسیری مجزا» است.
نیروهای امدادی با «حداقل معیشت»
ایران سالانه شاهد بروز حوادث طبیعی متعددی همچون سیل، زلزله یا پدیده ریزگردها و سوانح غیرطبیعی مانند تصادفات فراوان جاده‌ای، حوادث کار و مواردی از این دست است که جان هزاران نفر را می‌گیرد یا با مصدومیت شدید مواجه می‌کند که در نخستین لحظات وقوع آنها، به طور معمول «نیروهای امدادی» نخستین مجموعه‌های حاضر در میدان هستند.

معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه «نخستین گروهی که به نیابت از دولت در حوادث حضور پیدا می‌کند» امدادگران این مجموعه هستند، متذکر شده است: این نیروها ماهانه «۲۴۰ ساعت کار حاکمیتی» در جاده انجام می‌دهند اما از «حداقل معیشت» محروم هستند.
زیان سالانه «پنج میلیارد» دلاری
هماهنگ‌کننده ارشد سازمان ملل متحد برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه تیرماه ۱۴۰۰ در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ایرنا» ضمن بیان اینکه ایران با داشتن «یک درصد» جمعیت جهان، «۶ درصد» تلفات بلایای طبیعی را به خود اختصاص داده، بر ضرورت «نگرش جدید و راهبردی به مدیریت بحران» تاکید کرده بود.

مصطفی محقق با اعلام اینکه بر اساس مطالعات جهانی، «خطر خسارات و زیان‌های اقتصادی» ناشی از حوادث و بلایا در ایران سالانه «به طور متوسط پنج میلیارد دلار» است، افزوده بود: ابتدا باید سرعت «ایجاد ریسک‌های جدید» را از طریق «اصلاح الگوها و برنامه‌های توسعه» کاهش دهد و همزمان سرعت «اقدامات پیشگیرانه و کاهش ریسک» را افزایش داد.
کمبود تجهیزات و دانش تخصصی
رئیس وقت سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران خردادماه ۹۶ به خبرگزاری «ایسنا» گفته بود «تجهیزات روز دنیا» همراه با «دانش تخصصی و بومی، ایجاد مراکز تحقیقاتی درمانی و مراکز رصد و پایش حوادث» از «کمبودهای» حوزه امداد و نجات کشور است.

مرتضی سلیمی با تاکید بر «پیچیده شدن حوادث و مخاطرات»‌ و «بالا رفتن سطح آگاهی‌های جامعه از حقوق شهروندی» در کنار «گسترش روزافزون شبکه‌های مجازی»، اظهار داشته بود: «مجال آزمون و خطا در صحنه حوادث نیست.
 نماینده دولت در حوادث
بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی، دولت ایران «موظف است» تا رسیدگی به مجموعه‌ای موارد از جمله «درراه‌ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت‌های پزشکی» را از محل «درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت‌های مالی» انجام دهد.

جمعیت هلال احمر ایران به عنوان مؤسسه‌ای «خیریه، عام‌المنفعه و نهاد عمومی غیر دولتی» بر اساس بندهای ۱، ۲، ۳، ۴ و همچنین ماده‌های ۳ و ۵ اساسنامه خود و تعهدات در چارچوب «نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر» نسبت به «برنامه‌ریزی و اقدام جهت آمادگی در برابر سوانح و ارائه خدمات امدادی و ارسال کمک به مناطق آسیب‌دیده» به عنوان «معین دولت» هنگام «بروز حوادث» وارد عمل می‌شود.
+30
رأی دهید
-82

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  هر وقت خودت و مسئولین بی کفایت و مفتخور حکومت ایران دچار حوادث شنیع منجر به نقص عضو و مرگ شدید آنگاه چرندت را در مورد امتحان الهی کاملاً قبول میکنم ! در غیر اینصورت لعنت بر یکایک شما ملاها و مسئولین پفیوز و بیشرف نظام که کشور را دچار اینهمه سیاه روزی و بیچارگی کرده اید.
  25
  42
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  این یارو فراموش کرده عمامه اش رو بذاره سرش !! اینها همیشه تمام بی لیاقتی و بی مسئولیتی ، خیانت و فسادشون رو با درآمیختن با یه مذهب سراسر فریب و دروغ ماستمالی میکنند !!
  24
  43
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا

  حقیقتا هم حکمت الهی است چون همه بدبختی نوع بشر زیر سر همین خداست تمام مصیبت انسانها همین حکمت الهی است مخصوصا حکمتیکه خدای مسلمین دارد البته دیگر ادیان هم دست کمی از دین اسلام ندارند.
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  دیگه الله گیج شما چند صدبار باید از این ملت امتحان بگیره تا امار ما دستش بیاد.ما یه درصد خاک زمین هستیم .زمین هم یه نقطه تو منظومه خورشیدی و منظومه هم یه نقطه از کهکشان راه شیری و کهکشان راه شیری یه نقطه تو میلیاردها کهکشان.آخه اون الله چرا هی بند داده به این یه ذره جا..ای بابا.همه دیگه فهمیدن شما چلاق ترین حکمرانان زمین هستین.
  69
  24
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷
  ۳۲
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا

  خفه شو سگ هار . با عذرخواهی از همه دوستان این لفظ و بکار بردم با خوندن این متن و دیدن عزیزان هموطن آبادانی و شهرهای دیگه نفرت تمام وجودو گرفت
  2
  22
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۲
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  نیم قرنه که شمارو بجان ما انداخته و امتحان میکنه، هنوز سیر نشده؟!
  2
  21
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶
  ۴۲
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  بس شرف، امتحان الهی رو ننت پس داد وقتی که تو بی همه چیز به دنیا اومدی و بدون هیچ وجدان و سوادی تو احمق رو معاون هلال احمر کردن. بی شرف نون به نرخ روز خور، خجالت بکش و حیا کن از این اراجیف گفتن.
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۸
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  یعنی بدترین ویروسی که به جان بشریت افتاد همین دین و دیانت بود که بشریت رو چندین قرن از رسیدن به حکمت آفرینش و زندگی عقب انداخت وگرنه الان ته کهکشان شیری که هیچی به انتهای جهان رسیده بودیم و خیالمون راحت بود که واقعیت جهان هستی چیست. یعنی حیوانات الان از ما جلوتر هستند در همین زمینه حماقت دیانت.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.