عفو بین الملل: بلوچها در صدر جدول اعدام

معمولا اسم بلوچ و بلوچستان همواره مترادف است با ته جدول شاخص های گوناگون. اما بر اساس گزارش امروز سازمان عفو بین الملل بلوچها صدرنشین جدول اعدام در ایران هستند. در گزارش سازمان عفو بین الملل مشخصا آمده است که حداقل ١٩% اعدام های ثبت شده در سال گذشته میلادی در ایران متعلق به گروه اتنیکی بلوچ است که حدود ۵% جمعیت ایران را تشکیل می دهند. این گزارش مربوط به اعدام های سال ٢٠٢١ میلادی می باشد. در اوایل همان سال سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک بیانیه، به افزایش دهشتناک اعدام زندانیان متعلق به "اقلیت‌های اتنیکی" بلوچ و عرب اعتراض کرد.  عفو بین‌الملل از جامعه بین‌المللی درخواست کرد که با اتخاذ اقدامات منسجم، مقامات ایرانی را وادار به توقف اجرای احکام اعدامی کنند که به دنبال محاکمه‌های آشکارانه ناعادلانه و با استناد به اعترافات گرفته شده تحت شکنجه صادر شده‌اند.

بر اساس آمار مرکز عبدالرحمن برومند، از اول دسامبر سال۲۰۲۰ (۱۱ آذر ۱۳۹۹)، مقامات ایرانی حداقل ۴۹ نفر را اعدام کرده‌اند و بیش از یک سوم آنها از زندانیان بلوچ بوده‌اند. علاوه بر بلوچها عرب ها و کردها نیز بعد از بلوچها بالاترین نرخ سرانه اعدام به نسبت جمعیت را دارند. که خود حکایت از دشمنی و کینه عمیق جمهوری اسلامی نسبت به بلوچ و عرب و کرد دارد. در همان سال دفتر نماینده شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مشخصا اعدام های بی رویه بلوچها توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد. علاوه بر آن دیدبان حقوق بشر نه تنها اعدام بلوچها و دیگر گروه های اتنیکی در ایران را محکوم کرده است؛ بلکه مشخصا به اعدام های فراقانونی و کشتار بلوچها نیز اعتراض کرده است.

بر اساس گزارش مشترک سازمان "علیه اعدام در جهان" (ECPM) و سازمان حقوق بشر ایران (Iran Human Rights) در سال ٢٠٢١ بیش از ٢١% اعدامی های ایران بلوچ بوده اند. سازمان حقوق بشر ایران نسبت به تشدید سرکوب و افزایش اعدام‌ها در کردستان و بلوچستان هشدار داد و خواستار واکنش جدی‌تر نهادهای حقوق بشری و جامعه جهانی شد. محمود امیری ‌مقدم، سخنگو و مدیر این سازمان گفت: "نهادهای حقوق بشری و جامعه مدنی ایران باید با واکنش قوی نسبت به اعدام‌های بی رویه زندانیان بلوچ و دستگیری‌های گسترده فعالان کرد، هزینه نقض فاحش حقوق بشر در مناطق اتنیکی را بالا ببرند". سازمان های مختلف حقوق بشری از جمله گروه حقوق بشر بلوچستان و هرانا گزارش های متعددی از اعدام های فله ای و گسترده بلوچها در بلوچستان و دیگر استانهای کشور منتشر کرده اند.

با توجه به اینکه بعد از چین که بیش از یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر جمعیت دارد, ایران مقام دوم اعدام در دنیا را دارد. لذا بر اساس جمعیت یا آمار سرانه, ایران بیشترین اعدام ها را به نسبت جمعیت در جهان دارد. در بین اعدامی های ایران اگر به نسبت جمعیت یا سرانه محاسبه کنیم بلوچ ها بیشترین تعداد اعدامی ها را دارند. عملا حقیقت تلخ این است که بلوچستان بالاترین نرخ سرانه اعدام به نسبت جمعیت را در جهان داراست. اکثر این اعدامی ها در رابطه با مواد مخدر هستند؛ و بسیاری از آنها در استان های دیگر کشور رخ می دهد و یا اصلا اعلام علنی و ثبت رسمی نمی شوند.  البته در بلوچستان بنا به "حکم تیر" اعدام های فراقانونی فراوانی نیز صورت می گیرد که در آمارهای حتی غیر رسمی هم به عنوان "اعدام" احتساب نمی شوند.

عبدالستار دوشوکی - مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن -سه شنبه ۳ خرداد ١٤٠١ - لینک به گزارش عفو بین الملل
+26
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  با خود کرده چه باید کرد؟ بلوچی در اینجا داریم مدام نق می زند. زمان شاه کفش نداشتم.این جا که پیداش نیست.بگوید این هم محکوم است. یک بار دیدی. این پیرزن یا بلوچ محکوم کنند؟ نمی گویم موافق هستند. ولی اگر ظهور کنند. باید هم مقایسه کنند.این زمان و آن زمان بین دو سیستم. مقایسه دوچرخه با ماشین گوشتکوب نیست. که عقیده نمی شود. ربطی ندارند،. .نداشتن کفش از فله فله اعدام کردن مهمتر است ؟ می دانید چرا ؟عکس بانو پهلوی در هر چادر و ساختمان سازمان ها NGO در سراسر دنیا زینت بخش دیوار است. که دست زن بلوچ را در دست گرفته و آرام آرام به سواد خواندن و نوشتن می دهد. در یک مقاله نوشت. بلند قد ،لاغر . با چهره تیره.چشمان سیاه عمیق. بینی‌ها استخوانی. چشمان زنان تاریکی صحرا کویر را روشن می کند. با ابرو جسورانه. همه با هم برا بلوچستان. شکسپیر درود می فرستاد. و تفسیر امام "ره" از این خلق بلوچ ؟ هنوز منتظر هستیم.
  10
  4
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۸
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این ....صیغه های معلزاده های بوگندوی قاجاراند با ایرانی اصی مشکل دارند
  0
  2
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
  ۶۱
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  بنده حداقل با خودم صادق هستم و همه دوستان نظر این حقیر را در امور روزمره میدانند. ولی شما شیفته خودتان هستید. همه باید ایده شما بپذیرند. اگر طوری دیگر سخن بگویند متهم می شوند.یقین داشته باش با ترسیم قشنگ تاریخی ره به جایی نمی برید. شما از کارخانه تانک سازی در زاهدان هم میگفتید; ولی دروغ بود. در گذشته کلاس های اکابر بود; ولی چرا شخص شما از این کلاسها بی بهره شدید? چرا امروزه همه شما را به عنوان یک بیسواد مسخره میکنند? شمایی که فقر در این مناطق را نادیده میگیرید آیا قابل بحث هستید?
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۷
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. رفیق بعضیها واقعا ارزش اینو ندارند حتی یک ثانیه در .....وقت حرامشون کرد
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.